10 ترفند عیب یابی و برطرف مشکل گجت هایی که روزانه با آن ها سروکار داریم؛ بدون احتیاج به دانش یا هزینه خاصی

به گزارش پیامک مسعود، هر مسئله ای بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد برطرف کنید.

10 ترفند عیب یابی و برطرف مشکل گجت هایی که روزانه با آن ها سروکار داریم؛ بدون احتیاج به دانش یا هزینه خاصی

با این وجود، بسیاری از رایج ترین مسائل فناوری دارای راه چاره هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می خواهیم به 10 مورد از این ترفندهای عیب یابی و رفع مشکل فناوری های مختلف اشاره کنیم. شما با استفاده از این 10 ترفند، می توانید بسیاری از مسائل گجت های خود را رفع کنید و دیگر احتیاجی به ارسال دستگاه به گارانتی و تعمیرگاه یا هزینه کردن زیاد برای تعمیر آن ها نیست.

یک بار خاموش و دوباره روشن کنید

خاموش و روشن کردن دستگاه های برقی و کامپیوتری، یک روش رایج برای حل مشکل و تعمیر آن ها در زندگی است.

بسیاری از مسائل بروز نموده از سوی نرم افزار هستند و خاموش کردن کامپیوتر، لپ تاپ، مودم، روتر، تلفن هوشمند و سایر گجت ها و راه اندازی دوباره آن ها می تواند مشکل را رفع کند. سیستم عامل ها هم زمان فرآیندهای زیادی را اجرا می نمایند. هنگامی که یک یا چند فرآیند به مسئله ای برخورد نمایند؛ می توانند باعث واکنش زنجیره ای شده و عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار دهند.

گاهی اوقات می توانید فرآیند خاصی که باعث ایجاد مشکل شده است را شناسایی نموده و دوباره ریستارت کنید؛ اما اغلب اوقات راه اندازی دستگاه و پاک کردن صفحات حافظه از فرآیندهای اجرا شده ساده تر است.

ریستارت دستگاه یک آزمایش خوب برای یافتن جواب این پرسش است که منشا مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری است. اگر کامپیوتر شما کند شده و برای انجام کاری، زمان طولانی درخواست می نماید و بعد با یک ریستارت مشکل حل می شود؛ پس مشکل نرم افزاری بوده است. اما اگر پس از ریستارت، همچنان مشکل پابرجا بود؛ آن گاه می توانید دنبال منشا سخت افزاری مشکل مانند خراب بودن هارددیسک یا حافظه رم بگردید.

برای بسیاری از دستگاه ها، فرایند خاموش/روشن یا ریستارت بسیار ساده است. انگشت خود را برای مدت کوتاهی روی کلید پاور بگیرید تا گزینه های خاموش و ریستارت ظاهر شوند یا دستگاه خاموش شود و شما پس از چند ثانیه دوباره روشن کنید. در گوشی آیفون می توانید کلیدهای کم و زیاد کردن صدا را به طور همزمان با کلید روشن/خاموش بگیرید تا ریستارت شود.

برای دستگاه هایی که هرگز کلید ریستارت ندارند؛ کشیدن آن ها از برق و دوباره زدن آن ها به پریز برق پس از 30 ثانیه جواب می دهد.

برای آخرین به روزرسانی منتشر شده آنالیز کنید

بروز یک مشکل مدام، همواره به خاطر عیب سخت افزاری نیست. گاهی اوقات یک باگ و مشکل نرم افزاری که وصله نشده است؛ می تواند منشا بروز مشکل باشد و تا زمانی که رفع نشود؛ همچنان ظاهر شود. شما غالب اوقات با گشتن برای آخرین به روزرسانی منتشر شده و نصب بسته به روزرسانی و وصله معرفی شده؛ می توانید مشکل را برای همواره رفع کنید.

به طور کلی، ایده خوب این است که به محض انتشار یک بسته جدید برای سیستم عامل یا فریم ویر دستگاه های مختلف، آن ها را به روزرسانی کنید تا هم مسائل رایج و موجود از بین بفرایند و از مانع از بروز مسائل بالقوه در آینده شوید.

فرآیند به روزرسانی در دستگاه های مختلف متفاوت است. گاهی اوقات شما باید بسته به روزرسانی را از اینترنت دریافت و طبق دستورالعملی روی دستگاه و فریم ویر آن نصب کنید. بعضی اوقات خود دستگاه با اتصال به اینترنت، به طور اتوماتیک به روزرسانی می شود.

در دستگاه هایی مانند کنسول های بازی باید خود شرکت سازنده کنسول، دستگاه شما را به روزرسانی کند.

معمولا، مسائلی که با به روزرسانی از بین می فرایند؛ پیش از اینکه برای آن ها وصله ای منتشر شود؛ توسط کاربران و کارشناسان و هکرهای کلاه سفید در وب و انجمن ها معرفی شدند. بنابراین؛ ایده خوبی است وقتی به مسئله ای در یک دستگاه برمی خورید؛ کمی در وب جست وجو کنید آیا این مشکل با به روزرسانی رفع می شود و همگانی است یا خیر!

ریست فکتوری یا تنظیمات کارخانه

این ترفند هم تقریبا برای همه دستگاه های الکتریکی کاربرد دارد. از گوشی موبایل تا تبلت و ساعت هوشمند و لپ تاپ و مودم، امکان بازگرداندن تنظیمات کارخانه وجود دارد. هر دستگاه هوشمندی که می تواند مشکل را به شما نشان بدهد؛ این قابلیت را هم دارد که به تنظیمات کارخانه یا ریست فکتوری برشود.

بسیاری از دستگاه ها مانند مودم ها، روترها، تلویزیون های هوشمند، پوشیدنی ها، ردیاب های تناسب اندام، ساعت های هوشمند و غیره دارای یک کلید کوچک و سوراخ مانند ریست هستند که با فشردن آن به مدت 30 ثانیه، دستگاه را ریست و به تنظیمات کارخانه برمی گردانند.

فقط باید به خاطر داشته باشید که استفاده از ریست فکتوری، خطر از دست دادن داده های ذخیره شده روی دستگاه را دارد. درباره یک اسمارت فون می تواند شامل کل کتابخانه عکس های شما باشد.

مسائل بلوتوث؟ دوباره دستگاه ها را با هم جفت کنید

بعضی از دستگاه های فراموش می نمایند که به وسیله بلوتوث با دستگاه دیگر جفت شده اند و لینک اتصال خود را از دست می دهند. این مشکل بسیار شایعی است و رفع آن کاملا آسان است. باید دوباره اقدام به جفت کردن دو دستگاه کنید.

گاهی اوقات احتیاج است روی دستگاه اصلی، اتصال برقرار شده را پاک نموده یا به اصطلاح forget کنید و دوباره به وسیله دستگاه دوم سعی در ساختن یک اتصال و کانکشن باشید.

بعضی از دستگاه ها مانند ایرپادزهای اپل در هنگام جفت سازی دوباره، تنظیمات اولیه را فراموش می نمایند و شما احتیاج دارید پس از برقراری دوباره اتصال بلوتوث، تنظیمات دلخواه خود را وارد کنید.

به حالت Safe Mode بروید

Safe mode حالتی از بوت شدن در دستگاه هایی مانند پی سی های ویندوز، مک یا گوشی های اندروید است که سیستم عامل را با کمترین نرم افزار و تنظیمات و فرآیندها اجرا می نماید. بسیاری از افزودنی های هسته سیستم عامل، درایوها، پوسته ها، ابزارهای گرافیکی و برنامه های درون استارتاپ در این حالت اجرا نمی شوند تا منشا مشکل پیدا و رفع شود.

Safe mode این فرصت را برای شما فراهم می نماید تا در یک محیط امن و پایدار، تنظیمات دستگاه خود را تغییر دهید یا اینکه نرم افزاری را پاک کنید.

در macOS، آغاز safe mode می تواند با آنالیز یکپارچگی سیستم هم همراه باشد و هر مسئله ای که در طول بارگذاری مشاهده شود را به شما گزارش داده یا اصلاح کند. گاهی اوقات همین اتفاق کافی است تا مشکل سیستم رفع شود.

احتیاج دارید یاد بگیرید چگونه دستگاه های مختلف از جمله کامپیوترهای ویندوزی را به حالت safe mode ببرید و کدام ترکیب کلیدهای MAC این مود را فعال می نماید.

در اتصال ها و کابل ها مشکل دارید؟ آن ها را جابه جا یا جایگزین کنید

هنوز در بسیاری از مواقع، کابل ها نقطه خرابی هستند. بارزترین مثال می تواند کابل های USB شارژ تلفن های هوشمند باشد. کابل های شارژ به دفعات زیاد مورد استفاده قرار می گیرند و به طور مداوم در حال خم شدن هستند. پس، جای تعجب نیست که اغلب آن ها روزی خراب شوند. تعویض کابل قدیمی با یک کابل جدید می تواند مشکل شما را حل نماید یا به شما در تشخیص بیشتر یاری کند.

اگر با استفاده از کابل جدید، مشکل رفع نشد؛ ممکن است در دستگاهی که به آن وصل شده مسئله ای وجود داشته باشد. مثلا درگاه USB کامپیوتر یا پریز برق مشکل وجود دارد. این احتمال هم هست که درگاه روی خود دستگاه گوشی مشکل داشته باشد.

در شبکه، بسیاری از مسائل می تواند از کابل ها و درگاه ها آغاز شود. معیوب بودن یک کابل می تواند باعث قطعی شبکه و اینترنت، افتادن نویز زیاد روی اینترنت، کاهش و افت سرعت، عدم شناسایی درست دستگاه ها در شبکه و چندین مشکل دیگر شود. کابل های HDMI می توانند بدون مشکل خراب شوند و بسیاری از آن ها اصولا از ابتدا برای استفاده مناسب نیستند.

مشکل نرم افزاری؟ سعی کنید اپلیکیشن را دوباره نصب کنید

اگر مشکل شما نرم افزاری است و با چند بار ریستارت دستگاه رفع نشده است؛ بهتر است نرم افزار را پاک نموده و دوباره نصب کنید. اگر داریم درباره یک اپلیکیشن موبایل یا دسکتاپ صحبت می کنیم؛ این ایده کاملا جواب داده و می تواند به طور مستقیم مشکل را حل نماید.

فقط به یاد داشته باشید که باید نرم افزار را از یک منبع دریافت و نصب کنید. گاهی نرم افزار باید از اینترنت دانلود شود و بعضی اوقات باید از روی حافظه فلش یا دی وی وی نصب شود. باید ترتیبی بدهید که در هنگام نصب نرم افزار، اختلال یا قطعی به وجود نیاید تا نرم افزار به طور کامل و درستی نصب شود.

گجت روشن نمی شود؟ ابتدا آن را کامل شارژ کنید

بعضی دستگاه ها برای ماه ها یا سال ها کنار گذاشته شده و رها می شوند. اغلب اوقات، هنگامی که یک دستگاه قدیمی را بازیابی می کنید؛ حتی وقتی به شارژ است؛ باز روشن نمی شود.

دلیلش این است که وقتی باتری ها کاملا خالی هستند؛ برای جلوگیری از آسیب رساندن به سلول ها، باید به آرامی شارژ شوند. بنابراین، قبل از اینکه از این دستگاه که مدت ها خاموش بوده و باتری کاملا خالی شده؛ بخواهید بهره ببرید؛ بهتر است مدتی بگذارید شارژ شود. اینکه چه مدت طول می کشد تا کامل شارژ شود؛ به خود دستگاه بستگی دارد ولی معمولا باید چندین ساعت طول بکشد.

گجت مرطوب شده است؟ برنج استفاده نکنید

در میان کاربران این باور اشتباه رایج شده است که اگر دستگاه الکترونیکی مانند گوشی درون آب افتاد یا خیس خورد و مثلا قطرات باران روی آن افتاده است؛ از برنج برای دریافت رطوبت آن استفاده نمایند.

ما توصیه می کنیم که هرگز این کار را نکنید. چون رفتن دانه های برنج لای درگاه ها و کانکتورها و حاشیه های دستگاه می تواند مسائل به مراتب بدتری را برای دستگاه رقم بزند. بهتر است این برنج ها را برای وعده غذایی بعدی خود نگه دارید.

بهتر است ابتدا دستگاه را خاموش نموده و برای مدت طولانی مثلا 24 یا 48 ساعت روشن نکنید. اگر باتری قابل جداشدنی دارد؛ سریعا باتری را از بدنه دستگاه خارج کنید و با یک دستمال یا حوله قطرات آب یا خیسی را بگیرید.

دستگاه را گوشه ای قرار داده و اصلا روشن نکنید تا زمانی که مطمئن شوید درون آن به طور کامل خشک شده است. ممکن است هنوز این رطوبت باعث خرابی و خوردگی دستگاه شود ولی قطعا خرابی را کاهش می دهد. علاقه مندان به تعمیرات دستگاه ها در سایت iFixit پیشنهاد می نمایند از الکل ایزوپروپیل و یک مسواک برای تمیز کردن دستگاه استفاده شود.

بسیاری از دستگاه های گوشی و تبلت امروزی در برابر آب مقاوم بوده و از رفتن قطرات مایع درون دستگاه جلوگیری می نمایند. بنابراین، این روزها باید کمتر نگران خراب شدن دستگاهی به خاطر رطوبت باشیم.

گیر کردن کلیدها و عمل نکردن آن ها

این اتفاق بیشتر برای گیمرها می افتد. در حین بازی نوشیدنی روی صفحه کلید ریخته و کلیدها چسبناک می شوند و دیگر کار نمی نمایند.

در این مواقع، باید با خونسردی سعی کنید کلیدها را تمیز نموده و دستگاه را به حالت قبل برگرداند. انواع ترفندها و مواد برای تمیزکاری دستگاه ها وجود دارد که بیشتر آن ها مبتنی بر الکل ایزوپروپیل هستند.

اگر می توانید دستگاه را باز نموده و با دقت توسط یک تکه پنبه یا گوش پاک کن و الکل ایزوپروپیل نقاط چسبندگی یا ریختن نوشیدنی را به آرامی تمیز کنید. حتما دستگاه باید خاموش باشد و ترجیحا باتری را جدا کنید. سعی کنید ماده شوینده مانند ایکل ایزوپروپیل را به شکل غیرخطرناک به محل آسیب دیده برسانید. هرچقدر می توانید کلیدها و محل ریختن نوشیدنی را پاک و تمیز کنید تا درصد موفقیت و بازگشت به کار دستگاه بیشتر شود.

منبع: یک پزشک
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1450

به "10 ترفند عیب یابی و برطرف مشکل گجت هایی که روزانه با آن ها سروکار داریم؛ بدون احتیاج به دانش یا هزینه خاصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفند عیب یابی و برطرف مشکل گجت هایی که روزانه با آن ها سروکار داریم؛ بدون احتیاج به دانش یا هزینه خاصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید