42 درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه جویی شدند

به گزارش پیامک مسعود، وزیر نیرو گفت: 42 درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه جویی شدند و باید کوشش گردد سال آینده این عدد به 72 درصد ارتقا یابد.

42 درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه جویی شدند

علی اکبر محرابیان امروز در همایش مدیران صنعت برق گفت: براساس پایش ها و برآورد های اجرا شده در تابستان امسال، پیش بینی یک ناترازی 20 هزار مگاواتی داشتیم به این معنا که چنانچه کمافی السابق شاهد رشد مصرف بودیم، امروز با یک ناترازی 20 هزارمگاواتی روبرو می شدیم؛ پیک تقاضا در کشور ما تقریباً به عدد 70 هزارمگاوات نزدیک شده بود و 20 هزارمگاوات حدود 23- 24 درصد کل تقاضا را شامل می گردد و با این تفاسیر ناترازی بین فراوری و تقاضا عدد بزرگی را نشان می داد.

وی یادآور شد: امروز در کشور های اروپایی به علت مشکل تأمین سوخت از سمت روسیه، با ناترازی کمتر از برق ایران در انرژی روبرو شده اند، اما با این وجود با مسائل عدیده ای روبرو شدند، به طوری که در اقتصاد، رفاه اجتماعی و پارامتر های مختلف توسعه یافتگی این کشور ها با چالش روبرو شده اند؛ این در حالی است که متخصصان ایرانی با همت، مدیریت و غیرت اقدامات ارزنده ای را صورت دادند تا کشور در این زمینه با مسئله ای روبرو نگردد.

وزیر نیرو بر ضرورت مدیریت شرایطی که در زمستان ، پیش رو داریم تاکید نمود و اظهارداشت: از سال 1398 تا کنون، تأمین وسخت به خصوص سوخت گاز برای نیروگاه ها به علت افزایش قابل توجه مصارف خانگی با کمبود روبرو خواهد شد و با مدیریتی که در بخش گاز می گردد، برای نیروگاه ها ناگزیر باید از سوخت مایع استفاده گردد که این امر نیز با ظهور مسائلی که در توزیع و تأمین وجود دارد احتیاج به مدیریت دقیق و مناسب دارد.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اقدامات ارزشمندی که در سال گذشته برای مدیریت سوخت و مخازن صورت گرفت، ابراز داشت: در چارچوب مدیریت کارآمد خوشبختانه سال گذشته را در این حوزه بدون هیچگونه مسئله ای گذراندیم. در فصل سرمای پیش رو بی تردید با درنظر گرفتن این مساله که گفته می گردد ظرفیت جدیدی برای تأمین گاز کشور اضافه نشده، مصارف خانگی رشد خواهد نمود، در چنین شرایطی مدیریت در بخش نیروگاهی و مدیریت شبکه بسیار حائز اهمیت است تا به واسطه برنامه ریزی مؤثر و اقدامات پیش بینی شده، از زمستان سال 1401 نیز بدون هیچگونه محدودیت و مسئله ای عبور کنیم.

محرابیان با اشاره به تدوین 7 سرفصل برای تأمین برق تابستان 1402، گفت: این امر شامل 140 برنامه اجرایی می گردد، به عبارت دیگر این 7 بخش مقدمه ای برای بخش های دیگر است. برنامه های پیش بینی شده در این حوزه با یکدیگر مرتبط هستند. برای نمونه اگر یک ظرفیت نیروگاهی ایجاد گردد، اما زیرساخت های انتقال و توزیع آن پیش بینی نگردد، نمی تواند نتیجه بخش باشد.

وی با بیان اینکه پیش بینی افزایش ظرفیت قابل توجهی برای فراوری برق اجرا شده است، ادامه داد: بر اساس پیش بینی و اجرای طرح های توسعه ای، انتظار می رود بیش از 7 هزار مگاوات برق نسبت به سال گذشته به ظرفیت فراوری کشور اضافه گردد. البته این مهم مستلزم اجرای دقیق برنامه ها بر اساس زمان بندی پیش بینی شده است.

وزیر نیرو توضیح داد: صنعت برق در برطرف ناترازی های فراوری و ناترازی های مالی در مسیر خوبی قرار گرفته است، مهمترین ویژگی امروزصنعت پرافتخار برق، مدیریت منسجم، علمی و متعهدانه است و تداوم این روند مستلزم حفظ انسجام، مدیریت یک پارچه و هم افزایی به وجود آمده است.

وی بیان داشت: امروز صنعت برق کشور از هر زمان دیگری با محدودیت های بیشتری روبرو شده است، این محدودیت ها شامل تأمین منابع مالی، پشتیبانی ها و ... می گردد، اما با این وجود در چنین سالی بالاترین رکورد افزایش ظرفیت نیروگاهی را شاهد هستیم. این صنعت با انسجام، وحدت، مدیریت یکپارچه و حرکت منسجم محدودیت ها را به فرصت تبدیل کرد.

این عضو کابینه دولت گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که در سال گذشته صورت گرفت این بود که در ابتدای خردادماه همه نیروگاه های کشور تعمیر، بازسازی و آماده فراوری شدند. در این زمینه در نیروگاه های کشور که بعضاً عمر آن ها به بیش از 50 سال می رسد 98 درصد آمادگی ایجاد شد.

وی تاکید نمود: با این اندازه سوختی که در کشور وجود دارد باید بالاترین راندمان دسته جمعی فراوری را به دست آوریم، اینکه با وجود محدودیت های موجود بالاترین اندازه فراوری برق را به دست آورید بی تردید آسان نخواهد بود. بر همین اساس تعمیرات و بازسازی نیروگاه ها طبق برنامه از اصول مهم برای تحقق این مهم است.

وزیر نیرو با مهم برشمردن مدیریت مصرف و تقاضا، اضافه نمود: در این زمینه سوالی که مطرح بوده این است که چگونه با وجود عدم خاموشی خانگی، برق بیشتری به حوزه صنعت کشور داده شد؟ در تابستان خاموشی خانگی برابر با صفر بود و برقی که در اختیار صنایع گذاشته شد بسیار بیشتر از مدت مشابه سال های گذشته بود این مهم به جهت لحاظ کردن منطق مالی در کنار توصیه های اخلاقی و اجتماعی به مشترکان برق خانگی نتیجه داد؛ بر این اساس به مردم گفته شد که هرکیلووات برق 100 تومان فروش می رسد، اما درصورت صرفه جویی هر کیلووات را 500 تومان خریداری می کنیم این امر بیانگر منطق مالی است که موجب صرفه جویی شد.

وی با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی فراگیر در این باره ادامه داد: 42 درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه جویی شدند و باید کوشش گردد سال آینده این عدد به 72 درصد ارتقا یابد. مردم باید آگاه شوند که اگر یک پنجم مصرف خود را کاهش دهند قبض برق رایگان دریافت می نماید و اگر بیش از یک پنجم صرفه جویی داشته باشد، بستانکار می شوند؛ در همین رابطه 8 میلیون مشترک برق خانگی بستانکار شدند و در پی آن اندازه تقاضای برق کاهش یافت. تا انتها مردادماه سالجاری نسبت در برنامه 10 درصد و نسبت به عدد مصرفی 1401، 4.5 درصد کاهش مصرف خانگی را شاهد بودیم و این عدد در کنار صرفه جویی در بخش اداری کشور برق مازاد ایجاد کرد.

محرابیان گفت: در تابستان 99 مصوبه صرفه جویی ادارات اجرا شد، اما صرفه جویی رخ نداد، اما در سال 1400 ابلاغ شد و نتیجه مثبت نیز حاصل شد به طوری که 650 مگاوات صرفه جویی شامل کاهش مصرف با تغییر ساعات ادارات و اضافه کردن مولد ها در ادارات را شاهد بودیم.

او اضافه نمود: برق حاصل از کاهش مصرف 1500 مگاواتی در بخش خانگی در کنار کاهش مصرف 650 مگاواتی در بخش اداری به علاوه افزایش ظرفیت های ناشی از طرح های توسعه ای به مجموعه فراوری کشور ارائه شد.

محرابیان با بیان این که هم اکنون 630 هزار واحد فراوریی و فراوریی - صنفی در کشور وجود دارد، اضافه نمود: از این میان 580 هزار مربوط به واحد های کوچک درون شهر ها و لکه های صنعتی اطراف شهر ها هستند که خاموشی این واحد ها در برنامه وزارتخانه نبوده و البته خاموشی این واحد ها امکان پذیر نبود چراکه برق آن ها با برق خانگی مشترک است. در این مدت 580 هزار بدون هیچگونه محدودیتی به فعالیت خود ادامه دادند. این امر برای سال 1402 با قوت و جدیت توسعه یابد.

خبرنگاران مالی اقتصاد و انرژی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 آبان 1401 بروزرسانی: 24 آبان 1401 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2032

به "42 درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه جویی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "42 درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه جویی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید