5 روش جدید دولت برای انتشار اوراق اقتصادی

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اظهار داشت: دولت برای اولین بار از 5 روش عرضه تدریجی، حراج، فروش اوراق به کسر (کمتر از قیمت اسمی)، پذیره نویسی و عرضه خصوصی برای انتشار اوراق در سال 99 استفاده خواهد نمود.

5 روش جدید دولت برای انتشار اوراق اقتصادی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به فرایند انتشار و عرضه اوراق اقتصادی دولتی پرداخته و نوشته است: در حال حاضر انتشار و عرضه اوراق اقتصادی دولت براساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1384 و مقرره های مبتنی بر آن صورت می گیرد. بند های مختلفی از تبصره (5) لایحه بودجه سال 1399 به فرایند انتشار و عرضه اوراق اقتصادی دولتی اشاره نموده است. تامین اقتصادی دولت به وسیله اوراق اقتصادی دولتی منبعی برای جبران کسری بودجه در لایحه بودجه سال 1399 است.

با توجه به حجم قابل توجه انتشار اوراق اقتصادی توسط دولت در مقایسه با شرکت های غیردولتی و البته ماهیت و ملاحظات متفاوت دولت با شرکت های غیردولتی، به نظر می رسد که حاکم کردن همه قواعدی که برای شرکت های غیردولتی درخصوص انتشار و عرضه اوراق وضع شده است، بر دولت صحیح نباشد. به نظر می رسد که دولت نیز به این انگاره معتقد است و از سال گذشته کوشش نموده به وسیله مجوز های موردی در قانون بودجه، خود را از رویه های حاکم بر انتشار اوراق اقتصادی که از سوی سازمان بورس براساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران اعمال می گردد، مستثنی کند.

فرایند انتشار و عرضه اوراق دولتی در لایحه بودجه سال 1399

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود نوشته است: اوراق اقتصادی اسلامی دولتی مجوز داده شده در لایحه بودجه سال 1399 در مقایسه با قانون بودجه سال 1398 از 48 هزار میلیارد تومان به 94 هزار میلیارد تومان (95 درصد) افزایش داشته است. برای سهولت در فرایند انتشار این اوراق و مهم تر از آن تسهیل فروش (عرضه اولیه) اوراق منتشر شده، در اجرای مختلف بند ک تبصره (5) لایحه بودجه سال 1399 جهت مستثنا شدن از فرایند های انتشار و عرضه اوراق در بازار سرمایه پیشنهاد شده است. اجزای 4، 5 و 6 بند ک به توضیح ذیل است:

بند 4: وزارت امور اقتصادی و دارایی به نیابت از دولت مسئول انتشار اوراق اقتصادی مربوط به دولت است. این وزارتخانه مجاز است از تمامی روش های انتشار اولیه اوراق ازجمله عرضه تدریجی، حراج، فروش اوراق به کسر، (کمتر از قیمت اسمی) پذیره نویسی و عرضه خصوصی در بازار ها استفاده کند. سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حسب مورد مکلفند نسبت به ارائه اطلاعات مورد احتیاج از جمله فهرست آخرین دارندگان اوراق اقتصادی اسلامی دولت به وزارت مذکور و اتخاذ تمهیدات لازم برای استفاده از تمامی روش های انتشار اقدام کند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بازار ثانویه اوراق، مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت بوده و از نظر حجم خرید یا فروش و روش خرید یا فروش (ازجمله مکانیسم حراج) در راستای سیاستگذاری پولی خود اختیار کامل دارد.

بند 5: به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می گردد نسبت به تاسیس نهاد های واسط با مدیریت و مالکیت دولت یا استفاده از نهاد های واسط موضوع قانون توسعه ابزار ها و نهاد های اقتصادی جدید با انتقال مالکیت، برای انتشار اوراق بهادار (ارزی-ریالی) اقدام کند.

بند 6: به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می گردد رأساً از دارایی ها و مطالبات دولت به عنوان پشتوانه انتشار اوراق اقتصادی اسلامی موضوع این تبصره بدون رعایت تشریفات قانونی مربوط به بورس استفاده کند. ضوابط و معیار و نحوه اجرا به پیشنهاد وزارتخانه مذکور به تصویب هیات وزیران می رسد.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود آورده است: جزء 5 لایحه عینا در قانون بودجه سال 1398 وجود دارد. در جزء 6 لایحه بودجه 99 تنها عبارت مربوط به بورس به قانون بودجه 98 پس از تشریفات قانونی اضافه شده است. هر دوی این دو جزء مربوط به فرایند های حاکم بر انتشار اوراق است که در آن به وزارت امور اقتصادی و دارایی مجوز اتخاذ رویه های غیر از رویه های حاکم بر بورس داده شده است، اما جزء 4 که در آن مجوز هایی برای روش های عرضه (انتشار) اولیه اوراق بیان شده، برای اولین بار است که در لایحه بودجه آمده است.

این روش های عرضه عبارتند از: عرضه تدریجی، حراج، فروش اوراق به کسر (کمتر از قیمت اسمی)، پذیره نویسی و عرضه خصوصی.

بازوی پژوهشی قوه مقننه در نتیجه گیری گزارش خود نوشته است: می بایست دولت در چارچوب روش های موجود، انتشار (عرضه) اولیه اوراق اقتصادی خود را کارسازی کند. در مورد استفاده از نهاد های واسط با مالکیت و مدیریت دولت یا بحث تبعیت از تشریفات قانونی مربوط به بورس در مورد دارایی های پشتوانه اوراق نیز اگرچه اولویت با ارائه یک لایحه مستقل است، اما به نظر می رسد تصویب آن مسائل جدی ایجاد نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اسفند 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 623

به "5 روش جدید دولت برای انتشار اوراق اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 روش جدید دولت برای انتشار اوراق اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید