7 علت بو گرفتن لباس ها بعد از شستن با لباسشویی

به گزارش مجله پیامک مسعود، گاهی پس از شستن لباس ها با ماشین لباسشویی لباس ها بوی بدی می گیرند؛ حتی اگر از برترین برند ماشین لباسشویی نیز استفاده کنید، این اتفاق ممکن است بیفتد. اما علت بوی بد لباس چیست؟ در این مقاله دلایل بو گرفتن لباس ها را آنالیز می کنیم و چند راه چاره به شما می دهیم.

7 علت بو گرفتن لباس ها بعد از شستن با لباسشویی

1. پر کردن بیش از حد لباسشویی

اول از همه یکی از بزرگترین اشتباهات استفاده از لباسشویی پر کردن بیش از حد آن است. ممکن است فکر کنید اگر لباس های زیادی را در لباسشویی قرار دهید می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید اما این گونه است. وقتی لباس ها در محفظه لباسشویی فشرده می شوند، نمی توانند به خوبی تکان بخورند و همین فرآیند تمیز کردن لباس ها را دچار مشکل می نماید. علاوه بر این مواد شوینده قادر به پخش شدن در بین لباس نخواهد بود. در نهایت لباس های شما به احتمال زیاد دارای لکه و بو خواهند بود، زیرا به درستی شسته نمی شوند. بنابراین یکی از دلایل بو گرفتن لباس ها پر کردن بیش از حد لباسشویی است.

پر کردن بیش از حد لباسشویی علاوه بر بو گرفتن لباس ها، باعث می گردد لباس ها به طور کامل خشک نشوند، زیرا وزن لباسشویی زیاد است. برای جلوگیری از خراب نشدن لباسشویی و تمیزتر شدن لباس ها بیش از ظرفیت لباسشویی آن را پر نکنید.

2. چرخه کوتاه شستن لباس

وقتی عجله دارید یا می خواهید در هزینه انرژی صرفه جویی کنید، معمولا از گزینه شست وشوی سریع استفاده می کنید. این گزینه لباس های شما را در کمترین زمان ممکن می شوید و بعضی از چرخه های آن 20 دقیقه طول می کشد. با این گزینه لباس های شما در مدت زمان کمتری شسته می شوند و زمان آبکشی کوتاه تر است در نتیجه لباس ها به خوبی شسته نمی شوند. بنابراین با این گزینه احتمال بو گرفتن لباس ها وجود دارد.

برای شست وشوی معمولی از گزینه شست وشوی سریع استفاده نکنید. هر چه مدت زمان شستن بیشتر باشد بو و لکه ها بیشتر از بین می روند. از طرف دیگر می توانید دمای شست وشو را کاهش دهید تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، اما به خاطر داشته باشید که این کار بر فرآیند تمیز کردن لباس ها تأثیر می گذارد. برای ضدعفونی کردن لباس ها و جلوگیری از بو گرفتن لباس ها شست وشو با آب داغ لازم است.

3. میزان نامناسب مواد شوینده

هر چه مواد شوینده بیشتر باشد، لباس ها تمیزتر نمی شوند. با اضافه کردن میزان زیادی ماده شوینده به ماشین لباسشویی در واقع عملکرد تمیز کردن آن را مختل می کنید. با این کار کف اضافی تشکیل می گردد و مانع از هم زدن لباس ها می گردد. در واقع این مالش و چرخیدن لباس ها است که به تمیز شدن لباس ها یاری می نماید. علاوه بر این ماشین لباسشویی شما ممکن است مواد شوینده اضافی را حل نکند و باعث گردد لباس های شما زبر و خشک شوند و به احتمال زیاد به پوست حساس واکنش نشان دهند. در نتیجه یکی از دلایل بو گرفتن لباس ها استفاده از شوینده زیاد است.

4. تمیز نکردن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی شما هر چند وقت یک بار احتیاج به تمیز کردن دارد. صابون و آب به جای مانده در دستگاه با هر بار استفاده ته نشین می شوند و باعث تجمع کف صابون، کپک و رسوب آهک می گردد. با گذشت زمان این رسوبات منجر به بوی بد ماشین لباسشویی می گردد. این بو می تواند در حین شستن به لباس ها منتقل گردد. بنابراین اگر متوجه بوی بد لباس ها شده اید، ماشین لباسشویی را حتماً چک کنید.

برای جلوگیری از بو گرفتن لباس ها لباسشویی را هر چند وقت بار تمیز کنید. تمیز کردن ماشین لباسشویی بسیار ساده است. برای این کار می توانید از یک محلول تمیز نماینده ماشین لباسشویی یا از محصولات خانگی بهره ببرید. می توانید از سرکه سفید یا مایع سفید نماینده بهره ببرید، البته هرگز این دو مایع را با هم ترکیب نکنید زیرا گاز کلر کشنده فراوری می نماید. بعلاوه باید فیلتر، کشوی مواد شوینده و واشر لاستیکی را تمیز کنید. بهتر است درب و کشوی مواد شوینده را باز بگذارید تا بوی بد لباسشویی خارج گردد. ماشین لباسشویی شما باید ماهی یکبار تمیز گردد.

5. درست خشک نشدن لباس ها

اگر لباس های شما هنگام تخلیه از ماشین لباسشویی بو نمی دهند، اما بعد از خشک شدن بوی بد می دهند، احتمالاً مشکل در خشک کردن لباس ها است. اگر لباس ها به مقدار کافی سریع خشک نشوند، کپک ایجاد می گردد و همین کپک دلیل بو گرفتن لباس ها است. اگر لباس ها را در داخل خانه آویزان کنید و لباس ها به مقدار کافی از هم فاصله نداشته باشند بو می گیرند. بعلاوه اگر محیط مرطوب باشد و تهویه مناسبی نداشته باشد، بوی بد ایجاد می گردد. مطمئن شوید قفسه خشک کن لباس را بیش از حد پر نمی کنید و به هر لباس فضای کافی برای خشک شدن می دهید. لباس های ضخیم را با فاصله قرار دهید تا هوا بتواند در بین لباس ها عبور کند. برای تهویه بهتر پنجره ها را باز کنید و یک رطوبت گیر خریداری کنید. برترین راه برای خشک کردن لباس ها زیر نور خورشید است.

6. گذاشتن لباس ها در لباسشویی به مدت طولانی

ر ها کردن لباس های شسته شده در ماشین لباسشویی باعث کپک می گردد. این کپک دلیل بو گرفتن لباس ها است و می تواند در لباسشویی رسوب کند و لباس های بعدی نیز به همین ترتیب بوی بد بگیرند. این کپک بعلاوه مسائلی برای کسانی که آلرژی و مسائل تنفسی دارند ایجاد می نماید. همواره تایمر ماشین لباسشویی را فعال کنید تا سریع لباس ها را بیرون بیاورید و آویزان کنید. بعلاوه لباس های مرطوب را در بین لباس های خشک قرار ندهید.

7. استفاده از نرم نمایندهی لباس

از نرم نماینده لباس برای معطر کردن لباس استفاده می گردد. اما این نرم نماینده ها ممکن است باعث بوی بد لباس ها شوند. مایع نرم نماینده یک پوشش روی لباس ها ایجاد می نماید در نتیجه آب و مواد شوینده نمی توانند به لباس ها نفوذ نمایند. در واقع نرم نماینده اثر شست وشوی لباس ها را کاهش می دهد. در نتیجه لکه ها و بو ها در الیاف لباس ها قفل می شوند و با هر بار استفاده این لایه ضخیم تر می گردد. برای این که لباس هایتان بوی تمیزی بدهد از نرم نماینده لباس استفاده نکنید. از دلایل بو گرفتن لباس ها استفاده از نرم نماینده است. به جای نرم نماینده لباس یک چهارم فنجان سرکه سفید بهره ببرید. سرکه لباس ها را نرم می نماید و بویی باقی نمی گذارد. فقط به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از سرکه، سفید نماینده را از ماشین لباسشویی دور نگه دارید.

کلام آخر

گاهی اوقات لباس ها بعد از شستن با لباسشویی همچنان بوی بدی دارند. این بوی بد دلایل مختلفی دارد. استفاده از میزان نامناسب مایع لباسشویی، استفاده از نرم نماینده لباس، تمیز نکردن لباسشویی و ر ها کردن لباس ها در ماشین لباسشویی به مدت طولانی می تواند باعث بو گرفتن لباس ها گردد.

منبع: tomsguide

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2156

به "7 علت بو گرفتن لباس ها بعد از شستن با لباسشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 علت بو گرفتن لباس ها بعد از شستن با لباسشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید