آشنایی با شماری از گونه های متفاوت گربه های وحشی

به گزارش مجله پیامک مسعود، کمابیش همه ما با اعضای ارشد این خانواده آشنایی داریم. شیر، ببر، پلنگ، شیر کوهی، یوزپلنگ، جگوار و دیگر اعضای کوچک و بزرگ این خانواده را یا در قالب عکس و فیلم های مستند و یا در باغ وحش ها از نزدیک مشاهده کرده ایم.

آشنایی با شماری از گونه های متفاوت گربه های وحشی

گربه های بازیگوش و پشمالوی خانگی نیز به عنوان رام ترین عضو این خانواده، مدت های مدیدی است که در کنار ما انسان ها زندگی می کنند. موجوداتی دوست داشتنی که درکنار آرامش و شیطنت های کوچک و بزرگ خود، گهگاهی نیز به ما چنگ و دندان نشان می دهند.

اما در کنار این گونه های شناخته شده، تنوع نژادی قابل توجه و البته کمیابی نیز وجود دارد. گربه های وحشی که شاید به اندازه دیگر اعضای فامیل خود، شانس معرفی شدن به انسان را پیدا نکرده اند. البته این امر شاید آن قدرها نیز ناخوشایند نباشد. معمولا شناخت ما انسان ها از یک گونه جانوری در نهایت به نابودی و انقراض جانور بخت برگشته می انجامد. کافی است به موارد متعدد شکار غیر قانونی و حتی قانونی حیوانات در اقصی نقاط جهان توجه کرد، امری که درستی این مدعا را به اثبات می رساند.

اما به هر حال، شناختن این موجودات زیبا و باشکوه در جای خود کاری ارزشمند است. تماشای مخلوقات زیبای خداوند که در شکل، اندازه و ظاهری متفاوت و در عین حال شبیه به هم، جادوی آفرینش را دیگر بار به ما یادآوری می کنند.

تخمین زده می شود که خانواده گربه سانان ، در حدود 25 میلیون سال قبل پا به عرصه وجود نهاده است. از آن زمان تا کنون این خانواده در اقصی نقاط جهان پخش شده و خود را با شرایط مختلف اقلیمی و آب و هوایی وفق داده است. اما البته همه آنها به اندازه گربه های خانگی، شیرین و دوست داشتنی نیستند. گاهی نیز زهری از ترس و دلهره به دل انداخته و خلق و خوی وحشی و رام نشده آنها، شما را مضطرب و پریشان می کند. آنها ذاتاً شکارچی هستند، جانورانی گوشتخوار که تغییر ذائقه شان به سادگی امکان پذیر نیست. بوی خون آنها را در پی خود می کشد و در زمان شکار، آنها به جز هدف خود برای کشتن طعمه، روی چیز دیگری تمرکز نمی کنند.

به جز شیرها، گونه های محدودی از گربه سانان، رفتارهای اجتماعی و روابط قوی و مستحکم خانوادگی را به نمایش می گذارند. البته معدودی از آنها به صورت گروهی شکار کرده و در پاره ای موارد نیز شاهد تشکیل کلونی هایی هستیم که روابط چندان محکمی بین اعضای آن شکل نگرفته و اغلب بسیار سست بنیان هستند.

به همین دلیل جای هیچ گونه تعجب نیست که بچه گربه های خانگی نیز گاهی رفتاری متفاوت از خود بروز می دهند. روحیه مستقل و سرشار از غرور که از روح آزاد و بی پروای نهفته در اعماق این گلوله های پشمی نشأت می گیرد.

در ادامه از شما دعوت می کنیم به تماشای شماری از گونه های متفاوت و در عین حال جالب توجه گربه های وحشی بنشینید. گونه هایی که شاید تا کنون از وجود آنها اطلاع نداشتید.

لینکس کانادایی (Lynx canadensis)

گربه ای وحشی از خانواده گربه سانان که ساکن نیمکره شمالی است. لینکس در واقع در کشورهای کانادا، آلاسکا و بخش هایی در شمال ایالات متحده زندگی می کند. جثه این گربه تقریبا دو برابر گربه های خانگی بوده و با توجه به اقلیم زیستگاهش، بدنش را پوششی ضخیم از خز در برگرفته است. در فصل تابستان رنگ این خز بیشتر متمایل به قهوه ای است، ولی با فرارسیدن فصل زمستان، رنگ این خز نیز رفته رفته روشن تر شده و می توان رگه هایی از رنگ نقره ای را نیز در میان آن مشاهده کرد.

گربه شنی

گربه شنی همانگونه که از نامش پیداست، ساکن شبه جزیره عربستان، آفریقا و غرب آسیا است. به دلیل زندگی در منطقه ها کویری، این گربه نیز خود را به بهترین شکل ممکن با شرایط محیطی تطبیق داده است. به طوری که حتی زیر پنجه و در میان انگشتانش نیز پوشیده از خزی است که آنها را از داغی شن و ماسه بیابان محفوظ نگاه می دارد.

گربه پالاس (Pallas)

این توپ پشمالوی بانمک، از نظر اندازه شبیه به گربه های خانگی معمولی است، منتها با خزی بلند و پرپشت تر. تفاوت دیگر آنها شکل مردمک چشمان شان است که به جای شکل شکاف مانند معمول، کروی است. این گونه از گربه های وحشی را می توان در اروپای شرقی مشاهده کرد. باور بر این است که گربه پالاس، قدیمی ترین گونه گربه ها است که حدود 12 میلیون سال پیش پا به عرصه حیات گذاردند.

بلک فوت

این گونه کوچولو با ظاهری دوست داشتنی که به نام گربه خال خالی نیز شناخته می شوند، عنوان کوچک ترین گونه گربه های وحشی جهان را از آن خود کرده است. گربه نر بالغ در حدود 4 پاوند وزن دارد، این در حالی است که گربه ماده، ریز جثه تر بوده و از وزن کمتر از 3 پاوند برخوردار است. باغ وحش فیلادلفیا میزبان تعدادی محدود از این گونه گربه است . موجوداتی دوست داشتنی که نمی توان به راحتی از آنها دل کند.

کاراکال (Caracal)

نام این جانور خوش قیافه و ملوس در واقع از لغت گرفته شده است که در زبان ترکی به معنی گوش سیاه است. این جانور اغلب شب ها به شکار می رود و نکته جالب اینکه کاراکال شکارچی نترسی است، چرا که بیشتر مواقع به جانورانی حمله می کند که دو تا سه برابر خودش اندازه دارند، حیواناتی مثل بزکوهی.

یوزپلنگ ابری (Neofelis Nebulosa)

این گونه از گربه های وحشی ساکن دامنه کوه های هیمالیا، جنوب شرقی آسیا و چین است. جمعیت این گربه ها همواره روندی رو به کاهش نشان می دهد. یوزپلنگ ابری از نظر تکاملی، حلقه رابط بین گربه های بزرگ (شیر، ببر، یوزپلنگ، جگوار) و کوچک (شیر کوهی، چیتا) است. از نظر اندازه، کوچک ترین گربه بزرگ به حساب آمده و برخلاف نامش، رابطه چندانی با یوزپلنگ ندارد.

گربه پامپاس (Leopardus Pajeros)

این گربه نسبتا کوچک ساکن آرژانتین، پرو، شیلی، اکوادور، بولیوی و به صورت محدود نواحی جنوب غربی کلمبیا است. نام این گربه برگرفته از زیستگاه اصلی آن یعنی علفزارها و مراتع آمریکای جنوبی است. هر چند این گربه را می توان در خلنگ زار، بوته زار، جنگل های بارانی و حتی ارتفاعات بیش از 5 هزار متر نیزمشاهده کرد.

جاگوارِندی

این گربه نسبتا کوچک بیشتر اوقات خود را روی شاخه درختان سپری می کند، ولی هنگام شکار، ترجیح می دهد روی سطح زمین جست و خیز کند. جاگوارندی، بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است، اما نشانه های دال بر حضور آن در فلوریدا و سواحل آلاباما نیز دیده شده است.

گربه یوزپلنگی (Prionailurus Bengalensis)

این گربه، بومی جنوب و شرق آسیا است. متأسفانه به دلیل از بین رفتن زیستگاه و در پاره ای موارد شکار بی رویه، نسل این گربه نیز در معرض خطر قرار گرفته است. گربه یوزپلنگی هم اندازه گربه های خانگی بوده و در عین حال از اندامی باریک تر برخوردار است.

گربه ماهیگیر (Fishing Cat)

این گونه از گربه های وحشی، بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا است و اغلب ترجیح می دهد در کنار آب زندگی کند. در میان اعضای خانواده گربه سانان، این گونه شناگری قابل و ماهر است، هر چند نزدیکی با انسان و زندگی کردن با او، خلق و خو و عادات این گونه را نیز دستخوش تغییر کرده است.

سِرِوال (Leptailurus Serval)

گربه وحشی و میانه جثه ای که بومی صحراهای آفریقا است. این گربه نیز در فهرست حیوانات در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. بررسی های ژنتیکی و این جانور نشان داد که رابطه ای نزدیک بین سرول با گربه طلایی آفریقایی و کاراکال وجود دارد.

گربه خلیج برنئی

این گربه یکی از نژادهای در معرض خطر گربه های وحشی بوده و بومی جزیره برنئو است. اطلاعات کمی در مورد این گونه در اختیار ما قرار گرفته است، چرا که گونه ای بسیار نادر و کمیاب است. این حیوان بسیار محتاط بوده و در عین حال جانوری است شب رو، به همین دلیل علی رغم تلاش دانشمندان در فاصله سال های 2003 تا 2006 و با وجود دوربین های متعدد، تنها یک عکس از این گربه به دست آمد.

و البته این پایان فهرست ما نیست...

کادکِد (Kodkod) -(Leopardus Guigna)

آسِلوت (Ocelot)- (Leopardus Pardalis)

گربه وحشی (Felis Silvestris)

گربه طلایی آسیایی (Catopuma Temminckii)

گربه کوهستانی چینی (Felis Bieti)

گربه وحشی (Leopardus Wiedii)

گربه سر تخت (Felis Planiceps)

گونه های مختلفی از گربه سانان در گوشه و کنار جهان زندگی می کنند، تنوعی قابل توجه که شاید مجال کافی برای معرفی تمامی آنها در اختیارمان نباشد. اما باید پذیرفت که این خانواده تضادی قابل توجه را به نمایش می گذارد. در یک سو گربه های بزرگی که یک اشاره شان کافی است تا قلب مان از شدت ترس و هیجان از تپش باز بماند و در سوی دیگر موجوداتی ملوس و کوچک که نوازش کردن شان کاری است خوشایند و با شیطنت های گاه و بیگاه، زندگی مان را لبریز از لحظات شاد و سرگرم کننده کرده اند.

امیدوارم از مطالعه این مطلب و همراهی با خبرنگاران لذت برده باشید.

منبع: کجارو / awesomeinventions.com
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1808

به "آشنایی با شماری از گونه های متفاوت گربه های وحشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شماری از گونه های متفاوت گربه های وحشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید