شروع برنامه حذف تدریجی هپاتیت C از کشور

به گزارش پیامک مسعود، دکتر رضا ملک زاده امروز در حاشیه برنامه راه اندازی واحدهای مالکیت فکری در دانشگاه های علوم پزشکی در جمع خبرنگاران اضافه کرد: امروز روز جهانی هپاتیت است و سازمان بهداشت جهانی بر کنترل این بیماری تاکید دارد.

شروع برنامه حذف تدریجی هپاتیت C از کشور

وی اضافه نمود: ما بیشتر بیماری های عفونی را در کشور کنترل نموده ایم اما هنوز برای هپاتیت با شیوع بیشتر آن مواجهیم. در خصوص هپاتیت ب واکسن وجود دارد و واکسیناسیون آن در حال اجرا است. اما در خصوص هپاتیت C واکسنی وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: برنامه حذف تدریجی هپاتیت Cاز شهر رفسنجان شروع می گردد و این کار برای تمامی افرادی که بیشترین احتمال ابتلاء برای آنها وجود دارد اجرا می گردد. تمام کسانی که در زندان ها هستند، معتادان و افراد حاضر در کمپ های ترک اعتیاد که ممکن است به این بیماری مبتلا باشند شناسایی می شوند.

وی اضافه نمود: پس از شناسایی که پیش بینی می گردد حدود 500 بیمار باشند، این افراد رایگان به یاری مردم و خیرین درمان می شوند.

ملک زاده اعلام نمود: این برنامه الگویی برای کل کشور خواهد بود تا به طور تدریجی هپاتیت C از کشور حذف گردد.

وزیر بهداشت همچنین در جمع پیامک مسعود درباره شروع برنامه حذف تدریجی هپاتیت C از کشور گفت: هپاتیت C بیماری بود که در بعضی از گروه های پرخطر از جمله معتادان تزریقی و زندانیان شایع است که البته خوشبختانه با دارو قابل درمان است اما می تواند دیگران را مبتلا کند.

وی یادآور شد: 30 سال پیش من در معیت دکتر ملک زاده پروتکل واکسیناسیون هپاتیت را که در آن موقع شیوع بالایی در کشور داشت و موجب شده بود سرطان های اولیه کبد هم در کشور بالا باشد، اجرا کردیم. به این ترتیب هم سرطان ها به شدت کاهش یافت، هم با واکسیناسیون هپاتیت B این بیماری در کشور کنترل شد.

وزیر بهداشت اعلام نمود: گام دیگر درباره بیماری هپاتیت C از امروز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و سرپرستی پژوهشگاه گوارش و کبد شروع می گردد و برنامه حذف این بیماری به یاری خیرین و تأمین داروهای بیماران شروع خواهد شد و امیدواریم پس از حذف هپاتیت B، شاهد حذف هپاتیت C نیز از کشور باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 162

به "شروع برنامه حذف تدریجی هپاتیت C از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع برنامه حذف تدریجی هپاتیت C از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید