زمان تهیه سیگار در ایران بسیار کم است ، سیگار دردسترس ترین کالای کشور

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران: معاون اسبق وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از دسترسی ترین و ارزانترین کالاهای کشور سیگار است،گفت: زمان تهیه سیگار در کشورهای مانند کره و مالزی 20 دقیقه است ولی در ایران با یک بوق در پشت ترافیک به راحتی سیگار به افراد عرضه می شود.

زمان تهیه سیگار در ایران بسیار کم است ، سیگار دردسترس ترین کالای کشور

محمد اسماعیل اکبری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، در تشریح آسیب های دخانیات در کشور گفت: مقوله دخانیات بیشتر از اینکه مربوط به مردم باشد باید از طریق سیاست گذاران پیگیری شود. زیرا این سیاستگذاران هستند که باید جاذبه های قانونی ایجاد کنند تا مردم دچار آسیب ها و انحرافات اجتماعی از جمله مصرف دخانیات نشوند.

سیگاری های ایران افزایش یافت

وی اضافه کرد: در سال 82 بالغ بر 11 درصد افراد بالغ ایرانی سیگار می کشیدند که امروز این آمار به 14.7 درصد رسیده است یعنی در بین زنان ایرانی که آمار در آن سال ها زیر 2 درصد بود امروز به 6 درصد رسیده است و با توجه به جمعیت 77 میلیونی ایران در طول فقط 10 سال تعداد سیگاری های کشورمان 3 درصد افزایش یافته است در حالی که در کشورهای دیگر سیگاری های آنان کمتر می شود و این به معنای آن است که در طول این سال ها میلیاردها تومان پول مردم دود شده است که ناشی از سیاست گذاری های غلط در کشور است.

سیاستگذاران نمی گذارند قلیان برداشته شود

اکبری ادامه داد: یکی از مقوله ها و اشکالات حوزه اجتماعی در مقوله سیاست گذاری در زمینه دخانیات قوانین اجتماعی است که رعایت نمی شود یعنی وقتی سیاست گذاران نمی گذارند جلوی کشیدن قلیان در قهوه خانه ها گرفته شود دیگر نمی توان توقع داشت که مضررات دخانیات کاسته شود. یک زمانی که ما خودمان مسئولیت در وزارت بهداشت داشتیم با پیگیری مسئولان اجتماعی کشور جلوی استفاده از قلیان در قهوه خانه ها را گرفتیم اما متاسفانه بعد از مدتی بر اثر برخی اعتراضات پای قلیان به قهوه خانه ها بار دیگر باز شد و این در شرایطی است که بسیاری از خانواده ها مثلاً پدر با دختر و پسرش با همدیگر قلیان می کشدند و این نشان می دهد که باید برای جلوگیری از روند افزایش دخانیات کار فرهنگی مناسبی نیز صورت پذیرد.

یک سوم دلیل سرطان ها به خاطر عوامل مصرف دخانیات است

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه یک سوم دلیل سرطان ها به خاطر عوامل مصرف دخانیات است، اضافه کرد: 80 تا 90 درصد دیگر عوامل مرتبط با ابتلا به سرطان نیز مربوط به مصرف دخانیات بوده و این در حالی است که دخانیات عامل اصلی سرطان ریه و عامل مرتبط با سرطان های دستگاه های گوارش و حلق است.

قانونی های که مسئول اجرا ندارند

اکبری شرح داد: کشور ما قوانین بسیار خوبی در زمینه جلوگیری از مصرف دخانیات دارد و قانون کنوانسیون ژنو نیز الحاق شده به قانون منع سیگار در کشورمان وجود دارد ولی متاسفانه با وجود قانون های خوب در کشور کسی مسئول اجرایی این قوانین نیست و تقریباً این قانون های مناسب اجرا نمی شود بنده مثالی برای شما می زنم تا متوجه شوید چقدر تهیه سیگار در کشورمان آسان است مثلاً در کشورهای کره ، ژاپن و مالزی و در نهایت کشورهای جنوب شرق آسیا کسی بخواهد سیگار تهیه کند باید 20 دقیقه پیاده روی کند تا یک سیگار فروشی پیدا کند ولی متاسفانه در ایران شما کافی است یک بوق بزنید یعنی وقتی پشت فرمان خودرو در پشت چراغ قرمز نشسته اید با زندن یک بوق، سیگار فروش می آید و به شما سیگار عرضه می کند.

کانکس های روزنامه فروشی که به سیگار فروشی تبدیل شدند

معاون اسبق سلامت وزارت بهداشت مطرح نمود: مثلاً همین کانکس های روزنامه فروشی ها که قاعدتاً باید کار فرهنگی انجام دهند امروز تبدیل به سیگار فروشی شده اند و اگر هم اعتراض شود که چرا سیگار می فروشند چاقو کشی می کنند و جو جامعه را به هم می زنند!

اکبری با بیان اینکه می طلبد با توجه به نزدیکی انتخابات نامزدهای ریاست جمهوری که در آینده منتخب رئیس جمهوری مردم ایران می شوند در مقوله اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسائلی مانند آسیب مصرف دخانیات جدیت بیشتری داشته باشند زیرا این مسئولین هستند که با انعقاد سیاست های کلان و ملی می توانند به معنای واقعی برای جامعه دلسوزی کنند.

درآمد سیگار یعنی 300 برابر زیان

وی ادامه داد: امروز ما شاهد آن هستیم که برخی مسئولان اجتماعی کشور متاسفانه عنوان می کنند که سیگار برای کشور درآمد ایجاد می کند چون مثلا 30 تا 40 درصد از بابت گمرک سیگار پول می گیرند ولی این مسئول نمی داند و آگاه نیست که این مبلغی که از گمرک می گیرد پول نیست بلکه زیان های بسیاری است که در حوزه سیگار به دلیل افزایشی بار بیماری ها بر افراد جامعه ایجاد می کند و ضرر درآمدهای سیگار برای کشور حالتی 300 برابری دارد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شرح داد: طبق قانون کشورمان به هیچ ایرانی زیر 18 سال نباید سیگار فروخته شود در حالی که امروز شاهد آن هستیم که جلوی هر کانکس روزنامه فروشی و مغازه ها یک فندک گذاشته اند که فرد می تواند سیگار تهیه کند و همانجا روشن کند و این مقوله ها بیشتر از آن که مربوط به وزارت بهداشت باشد به مسئولان اجتماعی مربوط است که متاسفانه در کشور ما اصلاً مسئول مستقیمی در حوزه دخانیات وجود ندارد و شاهد آن هستیم برخی نقاط نادر در شهرها از جمله فرودگاه ها کشیدن سیگار ممنوع است.

دسترسی ترین کالای کشور، سیگار

اکبری گفت: امروز در بسیاری از کشورها دسترسی به دخانیات بسیار سخت است و تبلیغات آن نیز به شدت ممنوع شده است در حالی که در کشور ما یکی از راحت ترین کالاهای که به ارزانی مردم می توانند آن را تهیه کنند سیگار است در حالی که بارها ما پیشنهاد داده ایم که ما باید اقتصادیات های سنگین برای سیگار منعقد شود و همچنین دسترسی به سیگار را به شدت سخت کنند ولی متاسفانه در طول این سال ها این کارها که انجام نشد که هیچ بلکه برخی نیز به تجارت با سیگار روی آوردند که البته در مواقعی با آنها برخورد و زندانی نیز شدند.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 272

به "زمان تهیه سیگار در ایران بسیار کم است ، سیگار دردسترس ترین کالای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان تهیه سیگار در ایران بسیار کم است ، سیگار دردسترس ترین کالای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید