از کادمیم، علت آسم و آلرژی در بچه ها چه می دانید؟!

به گزارش پیامک مسعود، محققان به طور متوسط 0.8 میکروگرم کادمیم در لیتر (میکروگرم در لیتر) در خون مادران و به طور متوسط 0.5 میکروگرم در لیتر در خون بند ناف پیدا کردند.

از کادمیم، علت آسم و آلرژی در بچه ها چه می دانید؟!

براساس تحقیق ارائه شده در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا، نوزادانی که با مقادیر بالاتر کادمیم در خون بند ناف خود متولد می شوند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به آسم و آلرژی خردسالی قرار داشته باشند.

کادمیم برای سلامتی انسان خطرناک است و استفاده از آن در اتحادیه اروپا محدود است، اما به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال از آن در باتری ها، رنگدانه ها و به عنوان روکش فلزات دیگر استفاده می گردد. این عنصر همچنین در توتون وجود دارد و می تواند به وسیله سیگار کشیدن یا بو کردن دود سیگار دیگر افراد وارد بدن گردد.

این تحقیق به صورت مجازی توسط پروفسور ایزابلا آنزی-مازانو (Isabella Annesi-Maesano) رئیس اپیدمیولوژی بیماری های آلرژیک و تنفسی موسسه اپیدمیولوژی پیر لوئیس ارائه شد. وی گفت: کادمیم نوعی فلز سنگین است. ما می دانیم که افراد می توانند به وسیله غذا، آب و هوا در معرض فلزات سنگین قرار بگیرند و حتی مقادیر بسیار کمی از آن ها نیز می توانند اثرات مخربی بر سلامتی ما داشته باشند.

طی این مطالعه ما می خواستیم سطح بعضی از فلزات سنگین را که نوزادان در رحم در معرض آن هستند را آنالیز کنیم و هرگونه تأثیری را که ممکن است آن ها بر رشد و سلامت آینده آن ها داشته باشد، درک کنیم.

محققان در این مطالعه 706 زن و نوزاد آن ها که در واحد های زایمان بیمارستان های شهر نانسی و پوآتیه فرانسه نگهداری می شدند را مورد آنالیز قرار دادند. محققان مقادیر سه فلز سنگین مختلف از جمله کادمیم، منگنز و سرب را در خون زنان هنگام بارداری و در خون گرفته شده از بند ناف نوزادان اندازه گیری کردند.

محققان بچه ها را تا سن هشت سالگی مورد آنالیز قرار دادند تا ببینند آیا در هر یک از آن ها علائم آسم، التهاب مخاط بینی آلرژیک، اگزما یا آلرژی غذایی ایجاد شده است یا خیر. آن ها همچنین عوامل محیطی دیگر مانند سابقه پزشکی خانوادگی بچه ها و اینکه والدین آن ها سیگار می کشند یا خیر را نیز مورد آنالیز قرار دادند.

محققان به طور متوسط 0.8 میکروگرم کادمیم در لیتر (میکروگرم در لیتر) در خون مادران و به طور متوسط 0.5 میکروگرم در لیتر در خون بند ناف پیدا کردند.

نتایج نشان می دهد که سطوح بالاتر کادمیم موجود در خون بندناف نوزادان (بالاتر از 0.7 میکروگرم در لیتر) با احتمال افزایش خطر آسم در حدود 24 درصد در مقایسه با سطوح پایین تر (زیر 0.3 میکروگرم در لیتر) احتمال افزایش آلرژی غذایی در حدود 44 درصد وجود دارد.

سطوح بالاتر منگنز در خون مادران (بالاتر از 1/1 میکروگرم در لیتر) نیز در مقایسه با سطوح پایین تر (زیر 0.5 میکروگرم در لیتر) با افزایش احتمالی خطر ابتلا به اگزما ارتباط داشت. اگزما از عوامل خطرزا برای ابتلا به آسم شناخته شده است.

پروفسور آنزی مازانو اضافه کرد: ما از تحقیقات قبلی دریافته بودیم که انواع مختلف فلزات سنگین می توانند اندام های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهند. اما مطالعه اخیر ما نشان می دهد که قرار دریافت در معرض کادمیم در هنگام بارداری می تواند در افزایش خطر آسم و آلرژی در بچه ها نقش داشته باشد.

علت این امر ممکن است این باشد که کادمیم در سیستم ایمنی بدن نوزادان تداخل ایجاد می نماید و ما فکر می کنیم این می تواند بر واکنش های آلرژیک آن ها در کودکی تأثیر بگذارد. ما برای تأیید این یافته ها و درک بیشتر در خصوص ارتباط بین قرار دریافت در معرض فلزات سنگین در بارداری و سلامت بچه ها در طولانی مدت به تحقیقات بیشتری احتیاج داریم.

منبع: فرادید
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1070

به "از کادمیم، علت آسم و آلرژی در بچه ها چه می دانید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کادمیم، علت آسم و آلرژی در بچه ها چه می دانید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید