اسکن های مغزی دروغ نمی گویند ، آیا واقعا ذهن ریاضی پسرها از دخترها بیشتر است؟

به گزارش پیامک مسعود، پژوهشگران می گوید تصویربرداری از مغز بچه ها کم سن نشان می دهد که پسرها و دخترها از سازوکارها و شبکه های مشابهی در مغزشان برای حل مسائل ریاضی استفاده می نمایند.

اسکن های مغزی دروغ نمی گویند ، آیا واقعا ذهن ریاضی پسرها از دخترها بیشتر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، آنالیز های پیشین متعددی این باور نادرست را که پسرها به طور ذاتی نسبت به دخترها توان ریاضی بیشتری دارند، رد نموده اند، اما این آنالیز ها عمدتاً بر اساس نمره های امتحانی بوده اند. این آنالیز جدید که در ژورنال Science of Learning منتشر شده است، نشان می دهد، بر اساس اسکن های مغزی است.

جسیکا کانتلون، استاد علوم اعصاب رشدی در دانشگاه کارنگی ملون و سرپرست این آنالیز می گوید: ما رفتار دختران و پسران کم سن را در آزمون های ریاضی آنالیز کردیم و مشاهده کردیم که کارکردشان ازلحاظ آماری مشابه و غیرقابل تمایز است. بچه ها چه پسر و چه دختر با سرعت مشابهی در دوران ابتدایی کودکی توانایی های مشابه ریاضی کسب کردند.

اما پرسشی که مطرح بود این بود که در این دوران در مغز آن ها چه می گذرد؟ آیا سازوکار عصبی مشابهی در دخترها و پسرها وجود دارد که این رفتار مشابه را ایجاد می نماید؟

کانتلون و همکارانش برای پاسخ به این پرسش 104 کودک در سنین 3 تا 10 انجام آزمون های شناختی واداشتند و ویدئوهای آن ها را در هنگامی که درون یک دستگاه اسکن نماینده ام آرآی در حال خواندن درس های ریاضی بودند، تماشا کردند. این آنالیز برای نخستین بار از تصویربرداری مغزی برای ارزیابی تفاوت های زیست شناختی میان دختران و پسران در استعداد ریاضی استفاده نموده است.

این پژوهشگران با استفاده از ام آرآی نقاطی از مغز را به طور قوی به درس های ریاضی پاسخ می دهند، با نقاطی از مغز که به درس های غیر ریاضی مثلاً خواندن الفبا واکنش نشان می دهند، مقایسه کردند. آن ها با این کار توانستند شبکه های عصبی دخیل در حل مسائل ریاضی را با نگاه کردن به نقاط مغزی که قوی تر فعالیت می نمایند، مشخص نمایند.

  • سیستم های مغزی؛ ریاضیات و زبان

  • شبکه های ریاضی مغز دختران و پسران یکسان است

به گفته کانتلون، نتایج نشان داد که شبکه های عصبی کاملاً یکسانی در مغز دخترها و پسرهای کم سن در فعالیت ریاضی دخیل هستند.

هم دخترها و هم در پسرها هنگام انجام فعالیت های ریاضی بخشی از قشر مغز به نام شیار بین آهیانه ای فعال می شد. این بخش مغز در تخمین شماره اشیا در یک گروه، پردازش کلمات عددی و انجام جمع و تفریق دخالت دارد.

باوجوداین نتایج نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که شمار دختران در رشته های دانشگاهی علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات (STEM) کمتر از پسران است.

کارشناسان می گویند این تفاوت میان دختران و پسران را نمی توان با عامل واحدی ازجمله تفاوت زیست شناختی شرح داد.

کانتلون معتقد است که جامعه و فرهنگ احتمالاً نقش مهمی در این زمینه دارند و باعث دور کردن دختران از ریاضیات و رشته های STEM می شوند.

به گفته او، آنالیز های پیشین هم نشان داده اند که خانواده ها زمان بیشتری را با پسرانشان برای بازی های نیازمند شناخت فضایی می گذرانند و معلمان هم در کلاس های ریاضی زمان بیشتری را صرف پسران می نمایند. همچنین بچه ها اغلب از انتظارات والدینشان درباره توانایی های ریاضی که بیشتر متوجه پسران است، سرمشق می گیرند.

کانتلون می گوید: روند معمول اجتماعی شدن می تواند تفاوت های کوچک میان پسران و دختران در ریاضیات را آن قدر تشدید کند که به وضع کنونی ازلحاظ تفاوت رفتار ما با پسران و دختران ازلحاظ رشته های علمی و ریاضی بینجامد. ضروری است ما نسبت به منشأ این تفاوت ها مطلع باشیم تا خودمان نابرابری جنسیتی در این حوزه را باعث نشویم.

  • آموزش کار منزل دختر و پسر ندارد

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 10 دی 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 472

به "اسکن های مغزی دروغ نمی گویند ، آیا واقعا ذهن ریاضی پسرها از دخترها بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکن های مغزی دروغ نمی گویند ، آیا واقعا ذهن ریاضی پسرها از دخترها بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید