انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند

به گزارش پیامک مسعود به نقل از مدیکال اکسپرس، کم نیستند افرادی که فکر می نمایند تواناییشان برای به خاطرسپردن اسم افراد بسیار پایین است، اما آنالیز که در دانشگاه یورک اجرا شده، نشان می دهد این قضاوت در مورد مغز دور از انصاف است.

انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند

به یادآوردن افراد بر مبنای اطلاعاتی که از چهره آنها در مغز به خاطر سپرده شده مبتنی بر توانایی های شناختی مغز است که با افزایش سن تحلیل می رود، اما به یادآوردن نام و اسامی مبتنی بر بازخوانی داده های محدودتری در مغز است که معمولا به خوبی در ذهن ثبت می شوند و لذا این فرایند ساده تر از فرایند به یادآوردن چهره اشخاص است.

پژوهشگران همچنین معتقدند ما تنها زمانی از این موضوع آگاه می شویم که نام فردی را از یاد برده ایم که از قبل او را از روی چهره اش شناسایی نموده باشیم. افراد به ندرت با مشکل به یادآوردن اسم روبرو می شوند ولی مغز برای شناسایی افراد از روی چهره های آنها با توجه به انبوه افرادی که هر شخص در طول روز با آنها روبرو می شوند، کار دشوارتری پیش رو دارد.

برای دستیابی به این نتیجه آزمایشی بر روی تعدادی داوطلب انجام و در نهایت معین شده که توانایی شناخت دیگر افراد از روی اسم آنها به 83 درصد می رسد، ولی این رقم در مورد چهره های آنان تنها 64 درصد است.

دکتر راب جنکینز از محققان این طرح معتقد است: در حالی که افراد فکر می نمایند در زمینه به یادآوردن اسم افراد ضعف دارند، اما این ضعف در مورد به یادآوردن افراد از روی چهره شان به مراتب بیشتر و بدتر است و این مساله بر خلاف پیش فرض های بسیاری از افراد است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 6

به "انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید