بدهی خارجی ترکیه چقدر است؟

به گزارش پیامک مسعود، تا سرانجام دسامبر، ترکیه 436.9 میلیارد دلار بدهی داشته است.

بدهی خارجی ترکیه چقدر است؟

به گزارش پیامک مسعود به نقل از آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در گزارشی اعلام نمود میزان بدهی خارجی ناخالص در ترکیه تا انتها ماه دسامبر به 436.9 میلیارد دلار رسیده است که از این میزان، 247.6 میلیارد دلار سهم بدهی های عمومی دولت بوده است.

طبق اعلام وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه، نسبت بدهی به فراوری ناخالص داخلی این کشور در حال حاضر به 58 درصد رسیده که 1.1 درصد کمتر از ماه قبل است است. خزانه داری ترکیه نیز طی این مدت 14.3 میلیارد دلار بدهی به شکل اوراق قرضه داشته است.

افزایش بدهی خارجی ترکیه در شرایطی رخ می دهد که پیش تر صندوق بین المللی پول نسبت به وابستگی بیش از حد ترکیه به منابع خارجی هشدار داده بود. طبق اعلام این نهاد اقتصادی، در صورت افزایش نرخ بهره در سطح دنیا و یا پیدایش یک بحران ارزی دیگر نظیر آن چه در ماه اوت 2019 برای اقتصاد ترکیه رخ داد، این کشور در برابر شوک های ارزی شدیدی قرار خواهد گرفت. ترکیه تابستان سال جاری با بحران ارزی کم سابقه ای روبرو شد و نرخ برابری دلار در مقابل لیر حتی به رقم 7.22 نیز رسید.

از طرف دیگر مرکز آمار ترکیه نیز اعلام نموده است که کسری بودجه این کشور در ماه نوامبر به 5.2 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. در این مدت ترکیه 16.1 میلیارد دلار صادرات و 21.3 میلیارد دلار واردات داشته است که نسبت به ماه قبل به ترتیب 0.1 درصد و 9.7 درصد افزایش داشته است.

در بین کشورهای مختلف آلمان عظیم ترین وارد کننده از ترکیه بوده است و پس از این کشور نیز عراق، انگلیس و ایتالیا قرار دارند. از سوی دیگر روسیه عظیم ترین کشور صادرکننده کالا به ترکیه بوده است و چین، آلمان و ایتالیا در رده های بعدی قرار دارند.

دولت ترکیه در برنامه افق 2020 خود دستیابی به صادرات 200 میلیارد دلاری را هدف گذاری نموده است که این رقم در حال حاضر 156 میلیارد دلار بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 808

به "بدهی خارجی ترکیه چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی خارجی ترکیه چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید