برترین شهرهای دنیا برای زندگی

به گزارش پیامک مسعود، تهران در رده بندی سال جاری تنها نماینده ایران در این فهرست است. پایتخت ایران بالاتر از شهرهایی چون کراچی پاکستان، کاراکاس ونزوئلا، تاشکند ازبکستان و بیشکک قرقیزستان و پایین تر از شهرهایی چون تفلیس گرجستان، مینسک بلاروس، هاوانا کوبا، اسلام آباد پاکستان و باکو آذربایجان در رده 199 ایستاده است.

برترین شهرهای دنیا برای زندگی

وین باز هم برترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی شناخته شد.

به گزارش ایسنا، مؤسسه مرکر سال جاری نیز به مانند سال های گذشته رده بندی برترین شهرهای دنیا از نظر کیفیت زندگی را منتشر کرد که در آن وین اتریش برای دومین سال متوالی به عنوان باکیفیت ترین شهر دنیا برای زندگی معرفی گردید.

این رده بندی بر اساس 10 فاکتور: دسترسی به امکانات بهداشتی درمانی، امکانات آموزشی، محیط اجتماعی و فرهنگی، محیط زیست، محیط سیاسی، خدمات حمل و نقل عمومی، مسکن، بازیافت زباله، شرایط مالی و میزان دسترسی آزادانه به کالا و خدمات انجام شده است.

در رده بندی سال جاری، اطلاعات 231 شهر دنیا در بازه زمانی سپتامبر تا نوامبر 2018 مورد مطالعه قرار گرفته است.

بهترین شهرهای دنیا:

نکته جالب رده بندی سال جاری، حضور پررنگ نمایندگان سه کشور آلمانی زبان اتریش، سوئیس و آلمان است به گونه ای که این سه کشور در مجموع هفت نماینده در بین 10 شهر برتر دنیا دارند.

1-وین، اتریش

2- زوریخ، سوئیس

3- ونکوور، کانادا

4- مونیخ، آلمان

5- آوکلند، نیوزلند

6- دوسلدورف، آلمان

7- فرانکفورت، آلمان

8- کپنهاگن، دانمارک

9- ژنو، سوئیس

10- بازل، سوئیس

بدترین شهرهای دنیا:

بغداد در رتبه بندی سال جاری در آخرین رده قرار گرفته است. بیشتر شهرهای پایین جدول را شهرهای آفریقایی تشکیل می دهند. به گفته مؤسسه مرکر، 10 شهر با پایین ترین کیفیت زندگی به ترتیب عبارت اند از:

1- بغداد

2- بانگی، آفریقای مرکزی

3- صنعا، یمن

4- پورت پرنس، هائیتی

5- خارطوم، سودان

6- انجامنا، چاد

7- دمشق

8- برازاویل، کنگو

9- کینشازا، کنگو

10- کوناکری، جمهوری گینه

رتبه تهران:

تهران در رده بندی سال جاری تنها نماینده ایران در این فهرست است. پایتخت ایران بالاتر از شهرهایی چون کراچی پاکستان، کاراکاس ونزوئلا، تاشکند ازبکستان و بیشکک قرقیزستان و پایین تر از شهرهایی چون تفلیس گرجستان، مینسک بلاروس، هاوانا کوبا، اسلام آباد پاکستان و باکو آذربایجان در رده 199 ایستاده است.

رتبه دیگر شهرها:

در رده بندی سال جاری، سیدنی استرالیا یازدهمین شهر، استکهلم سوئد بیست و سومین شهر، اسلو نروژ بیست و پنجمین شهر و هلسینکی فنلاند سی و یکمین شهر برتر دنیا معرفی گردیده اند. برترین شهر آسیایی سنگاپور است که در رده بیست و ششم قرار گرفته است. بهترین شهر آمریکا نیز سان فرانسیسکو است که جایگاهی بهتر از سی و چهارمی پیدا نکرده است.

در بین شهرهای منطقه، دوبی در رده هفتاد و چهارم، ابوظبی در رده هفتاد و ششم، دوحه در رده یکصد و دهم، استانبول در رده یکصد و سی ام و مسکو در رده یکصد و شصت و هفتم قرار گرفته اند.

منبع: زندگی امروز
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 122

به "برترین شهرهای دنیا برای زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین شهرهای دنیا برای زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید