بسته حمایت از صندوق های پژوهش و فناوری رونمایی می گردد

به گزارش پیامک مسعود، دبیرکارگروه صندوق های پژوهش و فناوری از اجرایی شدن بسته حمایتی صندوق نوآوری شکوفایی از این صندوق ها در روزهای آینده اطلاع داد.

بسته حمایت از صندوق های پژوهش و فناوری رونمایی می گردد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی پیامک مسعود به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در جلسه کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل وزارت علوم برگزار گردید، با بیان اینکه دستورالعمل همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق های پژوهش و فناوری تدوین و در هیات عامل صندوق تصویب شده است، گفت: در روزهای آینده با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فرآیند اجرایی این همکاری شروع و قرارداد اعطای تسهیلات و ایجاد خط اعتباری صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق های پژوهش و فناوری منعقد خواهد شد.

وی اضافه کرد: بر اساس ضوابط جدید، صندوق نوآوری و شکوفایی تا 9 برابر سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری منابع به صندوق ها اختصاص خواهد داد به این صورت که 3 برابر به عنوان تسهیلات و 6 برابر به عنوان خط اعتباری در اختیار صندوق های پژوهش و فناوری قرار می گیرد.

دبیرکارگروه صندوق های پژوهش و فناوری گفت: انتظار داریم با اجرای این برنامه، تحول جدی در نحوه برخورد نهادهای اقتصادی حوزه فناوری با شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایجاد گردد و صندوق های پژوهش و فناوری بتوانند با توجه به توزیع جغرافیایی و فعالیت های تخصصی بار جدی از نیازهای کشور را مرتفع نمایند.

وی با تاکید بر اینکه صندوق های پژوهش و فناوری می توانند در سه حوزه تسهیلات، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری خطرپذیر(V.C) از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی با نرخ 10 درصد استفاده نمایند، بیان نمود: نرخ تسهیلات در مقابل فعالیتی که صندوق های پژوهش و فناوری در این 3 بخش داشته باشند، متناسب با عملکرد می تواند به سطح قرض الحسنه کاهش یابد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه یادآور شد: برنامه های دیگر صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه توانمندی سازی و سرمایه گذاری با نگاه به صندوق های پژوهش و فناوری به عنوان بازوهای توانمند در دستور کار واقع شده است چراکه تسهیلات در اختیار صندوق های پژوهش و فناوری محدودیت پرداخت به شرکت های دانش بنیان را ندارند و از این طریق می توانند تمامی شرکت های فناور و استارتاپی در کشور را مورد حمایت قرار دهند.

ضرورت ورود صندوق های پژوهش و فناوری به سرمایه گذاری خطرپذیر(V.C)

همچنین در این جلسه غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی با بیان اینکه شرایط جدید فراهم شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی قطعا فضای کار بسیاری برای صندوق های پژوهش و فناوری فراهم خواهد نمود، گفت: بر این اساس صندوق های پژوهش و فناوری باید برنامه های جدی با هدف حمایت از واحدهای علم و فناوری و فعالیت های فناورانه داشته باشند.

وی با تاکید بر ضرورت ورود صندوق های پژوهش و فناوری به سرمایه گذاری خطرپذیر(V.C) اضافه کرد: چون اصل و اساس راه اندازی صندوق های پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر بوده است؛ چنانچه قرار است این حمایت ها از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی انجام گردد به این نکته که صندوق ها باید به بحث سرمایه گذاری خطرپذیرتوجه نمایند، مدنظر باشد.

لازم به ذکر است، در ادامه جلسه، چند درخواست جدید تاسیس صندوق پژوهش و فناوری مورد بحث و آنالیز اعضا کارگروه نهاده شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 69

به "بسته حمایت از صندوق های پژوهش و فناوری رونمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته حمایت از صندوق های پژوهش و فناوری رونمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید