تأسیس صندوق پسته با موضوع منطقه ویژه مالی رفسنجان

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران/کرمان مدیرعامل منطقه ویژه مالی رفسنجان گفت: به منظور مدیریت بازار پسته و برطرف دغدغه کشاورزان، در پی تأسیس صندوق پسته در شهرستان با موضوع منطقه ویژه مالی هستیم.

تأسیس صندوق پسته با موضوع منطقه ویژه مالی رفسنجان

روح الله بهرامشاهی در ملاقات با رئیس جهاد کشاورزی شهرستان انار و مدیر تیم مطالعاتی تاسیس صندوق پسته در رابطه با راه اندازی صندوق پسته، اظهار کرد: با توجه به اینکه همواره مسأله قیمت پسته از سوی نماینده در مجلس مطرح می شد، ایده تأسیس صندوق پسته در فکر ما شکل گرفت و در این خصوص با کارشناسان زیادی از جمله جلال پور رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران هم جلساتی برگزار و مباحثی مطرح کردیم که مورد تأیید وی بود و حاضر به سرمایه گذاری و مشارکت در این صندوق شد و سرمایه گذاران و پسته کاران بزرگ رفسنجان هم اعلام آمادگی کردند.

مدیرعامل منطقه ویژه مالی رفسنجان با بیان اینکه باید قالب شرکت ملی پسته ایرانیان که وابسته به صندوق بازنشستگی مس است را حفظ کنیم که منحل نگردد، افزود: این یک ظرفیت بزرگ برای صندوق به شمار می رود و یک برند ملی است و باید تجار بزرگ و سرمایه گذاران و صاحبنظران حوزه پسته تجمیع و عضو صندوق شوند و در کنار آن شرکت ملی صنایع مس ایران یا صندوق بازنشستگی مس سهامدار گردد.

وی ادامه داد: هدف نهایی این است که این صندوق بتواند دغدغه همگان را در حوزه پسته رفع کند و هم کمکی در بحث مدیریت بازار پسته باشد و هم اینکه در راستای ابزارآلات و تجهیزات فرآوری پسته کمکی به کشاورز کند و آنچه که در اساسنامه شرکت پسته از فراوری سموم و کودشیمیایی و ... بوده که تقریبا هیچکدام محقق نشده را محقق کند.

بهرامشاهی اظهار داشت: با توجه به اینکه منطقه آزاد کیش محل بورس بین المللی کالا می گردد، راه اندازی بورس پسته در منطقه آزاد کیش را در دستور کار داریم و با راه اندازی انبارهای مجهز و استاندارد پسته در منطقه ویژه مالی رفسنجان در پی آن هستیم که مرکز صادرات پسته کشور در منطقه ویژه مالی رفسنجان باشد.

مدیرعامل منطقه ویژه مالی رفسنجان بیان کرد: با این کار نه تنها صادرات پسته شهرستان را از محل ذخیره سازی انبارها می توانیم داشته باشیم، بلکه پسته سایر نقاط ایران را نیز وارد انبارها نموده و صادر کنیم که برای تحقق این موضوع سرمایه گذاران بزرگی اعلام همکاری کردند.

بهرامشاهی با بیان اینکه سرمایه گذاران بزرگ رفسنجان با دید مثبت به این قضیه نگاه کردند، توضیح داد: راه برون رفت از اوضاع کنونی پسته، شکل گیری این مجموعه است و رایزنی های اولیه هم اجرا شده و پیگیر هستیم این اتفاق بیفتد.

عباس مهران رئیس جهاد کشاورزی شهرستان انار و مدیر تیم مطالعات تاسیس صندوق پسته نیز توضیحاتی در مورد تأسیس صندوق محصولات کشاورزی ارائه و اظهار کرد: راه اندازی صندوق های محصولات کشاورزی به واسطه اینکه بر اساس ماده 12 قانون وزارت جهاد کشاورزی تأسیس می شوند، جایگاه محکمی دارند. ساختار این صندوق ها خصوصی بوده و 51 درصد سهام مربوط به بخش خصوصی و 49 درصد بخش دولت سهامدار است.

مهران با بیان اینکه حفظ قالب شرکت ملی پسته ایرانیان لازم است و راه اندازی صندوق موضوعی است که محقق شدنی و ایده ارزشمندی است، اظهار داشت: با توجه به اینکه تنش بازار پسته همواره وجود دارد و رابطه عرضه و تقاضا ابتدای سال محصولی به هم می خورد، اما صندوق به راحتی می تواند نوسانات بازار را کنترل کند.

وی افزود: برای استانداردسازی انبارها هم برنامه داریم و پسته ها با لیبل خاصی در هر رقم در انبار ذخیره می شوند. مسأله مهم این است که شرکت مس سهام خود را بیاورد و ثبت کند و با توجه به اینکه شرکت ملی مس به عنوان سهامدار دولتی محسوب می گردد این موضوع به راحتی می تواند مدیریت گردد و شرکت مس در قالب مسئولیت های اجتماعی که دارد باید در این زمینه ورود کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1821

به "تأسیس صندوق پسته با موضوع منطقه ویژه مالی رفسنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأسیس صندوق پسته با موضوع منطقه ویژه مالی رفسنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید