تمجید رئیس فدراسیون جهانی هندبال از تیم ملی هندبال زنان ایران

به گزارش پیامک مسعود، به گزارش خبرنگاران، بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان دنیا یکشنبه شب 28 آذرماه با برگزاری دو مسابقه فینال و رده بندی به کار خود در اسپانیا خاتمه داد. در خاتمه این رویداد تیم نروژ هم گروه ایران در دور مقدماتی قهرمان شد. تیم فرانسه و دانمارک هم دوم و سوم شدند.

تمجید رئیس فدراسیون جهانی هندبال از تیم ملی هندبال زنان ایران

در سرانجام این رویداد، حسن مصطفی رئیس فدراسیون جهانی هندبال در کنفرانس مطبوعاتی اختتامیه مسابقات در محل گرانولرز حاضر شد و با رسانه ها به تبادل نظر پرداخت. رئیس فدراسیون جهانی در این نشست از اولین حضور تیم هندبال ایران و همین طور عملکرد فاطمه خلیلی دروازه بان تیم کشورمان به عنوان یک استعداد خارج از قاره اروپا تمجید کرد.

حسن مصطفی در ابتدای این نشست از میزبانی اسپانیا تشکر کرد و گفت: برگزاری این رویداد در این شرایط بسیار سخت بود و شما پذیرفتید که این مسابقات جهانی را برگزار کنید. این اولین بار بود که مسابقات جهانی هندبال با 32 تیم برگزار می شد و برگزاری مسابقات در این سطح با این تعداد تیم کار آسانی نیست. این رویداد در چهار شهر برگزار گردید و هر چهار میزبان کار خود را به خوبی انجام دادند. ما بیش از 100 مسابقه با تیم هایی از پنج قاره داشتیم. تنها از قاره اقیانوسیه نماینده ای نبود که برای آن هم متمرکز شده ایم تا بتوانیم هندبال ساحلی را در این منطقه توسعه دهیم.

رئیس فدراسیون جهانی هندبال اظهار داشت: ما در دوران سختی از لحاظ بیماری کرونا قرار داریم. در حال حاضر شاهد افزایش موارد کووید در اروپا بوده و به هیچ عنوان اوضاع عادی نیست. برگزاری مسابقات در چنین شرایطی کار ساده ای نبود اما واقعاً از تمامی کسانی که برای موفقیت این رقابت ها همکاری کردند تشکر می کنم.

حسن مصطفی در ادامه به حضور اولین تیم محجبه در بازی ها هم اشاره نمود و گفت: برای اولین بار بود که تیم زنان ایران در مسابقات جهانی شرکت کردند. ایران کشور خاصی است و من از این مسئله بسیار راضی بودم که این تیم در اینجا حاضر هست.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در کنفرانس مطبوعاتی سرانجامی مسابقات قهرمانی زنان جهان باز هم به عملکرد خوب تیم هندبال ایران اشاره نمود و گفت: به طور مثال ایران برای اولین بار در این مسابقات حضور داشت اما یکی از بازیکنان ایران جایزه بهترین بازیکن را برد. (فاطمه خلیلی دروازه بان تیم ایران برابر نروژ قهرمان بازی ها جایزه بهترین بازیکن را دریافت کرد.) این یک استعداد است. ما باید روی این استعدادها کار کنیم و به آنها فرصتی بدهیم تا در مسابقات جهانی با تیم های دیگر بازی نمایند.

رئیس فدراسیون جهانی هندبال ادامه داد: همین طور ما برای اولین بار یک هیأت داوری از کشور عربستان سعودی داشتیم. این نخستین بار بود که داوران زن از این کشور را می پذیرفتیم. من از دولت این کشور بابت اینکه دعوت ما را برای حضور داوران زن کشورمان پذیرفتند تشکر می کنم. (در جریان مسابقات سوپر گلوب مردان 2021 در جده عربستان سعودی، مصطفی به تعدادی از داوران تازه زن این کشور که با موفقیت دوره های آموزشی را سپری نموده بودند گواهینامه داوری اعطا کرد و از آنها برای حضور در مسابقات جهانی اسپانیا با هدف ارتقای نقش زنان در هندبال سطح جهان و آسیا دعوت به عمل آورد.)

حسن مصطفی اظهار داشت: ما چند قاره داریم اما در میان بهترین ها تنها نمایندگان سه قاره حاضر هستند. در این بین تنها ژاپن و برزیل را داریم. برزیل در اینجا ششم شد و ژاپن یازدهم و مابقی از قاره اروپا بودند. قرار است 5 تیم برتر این مسابقات از جمله دانمارک، نروژ و سوئد و فرانسه در مسابقات سال 2023 هم حاضر شوند و ما مشتاقانه منتشر آنها هستیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالات رسانه های مختلف با اشاره به اینکه مسابقات هندبال در بیش از هزار رسانه در جهان دنبال می شد و تلویزیون های دانمارک و نروژ و اسکاندیناوی بیشتر پوشش های رسانه ای را داشتند، از اهداف فدراسیون جهانی هندبال برای توسعه هندبال در آینده گفت و برنامه های خود را تشریح و تفسیر کرد:

- ما بسیار راضییم که به خانواده هندبال خود در سراسر جهان یاری نموده و از آنها حمایت می کنیم تا هندبال را در هر گوشه ای از جهان قرار دهیم. همه ما از نقطه کوچکی آغاز کردیم تا به موفقیت برسیم. یک مثال برای شما بزنم. برزیل هندبال را از صفر آغاز کرد اما در سال 2013 در صربستان قهرمان جهان و سال جاری در اسپانیا ششم شد. ژاپن عملکرد بسیار خوبی داشت و الان می توان گفت که هندبال این کشور با قرار گرفتن در رتبه یازدهم جهانی شده است.

- ما به همین علت تصمیم گرفتیم که تعداد تیم های هندبال زنان در مسابقات جهانی را افزایش دهیم تا هندبال را به خارج از اروپا ببریم. این بدان معنا نیست که بخواهیم مسابقات قدرتمند و مطرح را لغو کنیم بلکه می خواهیم مسابقات آینده را قوی تر برگزار کنیم. ما باید با تیم های خارج از اروپا کار کنیم و آنها را توسعه داده و ارتقا دهیم. مشکل اصلی ورزش ما این است که هندبال خارج از این قاره باید به سطح بهتری برسد.

- شما باید خیلی سخت کار کنید. با شش ماه و یک سال نمی توانید به این موفقیت برسید و باید این فرصت را به تیم های قاره های مختلف بدهیم تا با حضور در این رویداد بازی های قدرتمند خود را انجام دهند و قوی شوند. قرار نیست به زمان قبل برگردیم. با همین 32 تیم مسابقات دوره های بعد را برگزار خواهیم کردیم. این مسئله قبلاً تصمیم گیری شده در خصوص آن مطالعه نموده ایم. معتقدیم در همه جای جهان استعداد هندبالی داریم و تنها این استعدادها در اروپا نیست بلکه خارج از اروپا هم استعداد داریم.

- این وظیفه ما و کشورهای برتر در هندبال است که با ملت های کوچک در زمان راهیابی به مسابقات جهانی همکاری کنیم تا بتوانند آمادگی خوبی برای حضور در میادین بزرگ داشته باشند. به عنوان مثال آلمان، دانمارک، سوئد، نروژ، فرانسه می توانند با چنین تیم هایی همکاری نمایند. اینها خانواده هندبال هستند و ما باید برای توسعه این رشته به آنها یاری کنیم.

- این خیلی مهم است که در همه جا هندبال داشته باشیم و نه فقط در قاره اروپا. این بدان معنی است که همواره نباید تنها تیم های قوی از اروپا بیایند. اگر به تیم های مردان نگاه کنیم و به مسابقات جهانی ادوار گذشته ما تیم های خوبی خارج از اروپا داریم در حالی که قبلاً این مسئله یک رؤیا برای تیم های هندبالی خارج از این قاره بود.

- من زمانی که به عنوان رئیس فدراسیون هندبال مصر آغاز به کار کردم مصر شماره 4 قاره آفریقا بود من در سال 2000 کارم را در این فدراسیون تمام کردم و در سال 2021 مصر در نیمه نهایی برابر فرانسه بازی کرد. اگر مسابقات قهرمانی جهان را دنبال نموده باشید می بینید که اولین بازی بعضی از کشورهای کوچک دیگر مثل قبل نیست و ما می خواهیم همه کشورها را حمایت کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1815

به "تمجید رئیس فدراسیون جهانی هندبال از تیم ملی هندبال زنان ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمجید رئیس فدراسیون جهانی هندبال از تیم ملی هندبال زنان ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید