توافق برای افزایش 80 درصدی قیمت انواع زعفران

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران : نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس از توافق برای افزایش 80 درصدی انواع محصولات زعفران برای حمایت از کشاورزان اطلاع داد.

توافق برای افزایش 80 درصدی قیمت انواع زعفران

به گزارش خبرنگاران؛ محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به برنامه حمایت از فراوری و صادرات زعفران، اضافه نمود: قیمت زعفران در حال حاضر به شدت کاهش پیدا نموده علیرغم آنکه قیمت دلار و همه کالاها افزایش دارد.

زنگنه اضافه نمود: متاسفانه بنا به رقابت منفی که صادرنمایندگان انجام می دهند و بالا رفتن قیمت دلار باعث شده، قیمت زعفران نسبت به سال گذشته پایین بیاید. در راستای تفاهم پرداخت هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های عمده خریدار زعفران و صادرنماینده، قیمت کف برای انواع محصول زعفران با حضور نماینده صنفی و اتحادیه صادرنمایندگان این محصول معین شده تا از کشاورز خریداری نمایند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس ادامه داد: برای گل زعفران 150 هزار تومان در هر کیلو، پوشال 16 میلیون تومان و برای نگین قیمت 20 میلیون تومان معین شده است. تقریباً به نسبت آنچه اکنون در بازار است 80 تا 90 درصد افزایش خواهد یافت.

وی اضافه نمود: در حال حاضر قیمت پوشال زعفران تقریباً 6 تا 7 میلیون تومان، نگین 10 تا 12 میلیون تومان است. حمایت در این بخش از کشاورز انجام خواهد شد تا با قیمت های معین شده محصول خود را بفروشند.

زنگنه در خصوص ضمانت اجرایی حمایت از زعفرانکاران به خبرگزاری فارس گفت: چند نفر از صاحبان انبارهای بورسی زعفران در این قضیه متفق القول هستند که باید قیمت زعفران در ایران افزایش پیدا کند. چرا که سود صادرنماینده نیز بیشتر می گردد لذا برای صادرنمایندگانی که کارت بازرگانی داشته و اهلیت دارند و در فضای شفاف کار می نمایند بد نیست که قیمت افزایش پیدا کند.

این نماینده مجلس اضافه نمود: وزارت صمت باید با کسانی که زعفران را به صورت غیرتخصصی و با قیمت های پایین و به صورت فله ای صادر می نمایند و قیمت را می شکند برخورد و به این مسئله ورود کند. همان کاری که در رابطه با فولاد انجام می گردد و افراد باید اهلیت و صلاحیت صادرات این محصول را داشته باشند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1101

به "توافق برای افزایش 80 درصدی قیمت انواع زعفران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق برای افزایش 80 درصدی قیمت انواع زعفران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید