شبکه مستند نوروز 99 چه مستندهایی روی آنتن می برد؟

به گزارش مجله پیامک مسعود، مدیر شبکه مستند، ویژه برنامه های این شبکه در ایام نوروز 99 را تشریح کرد.

شبکه مستند نوروز 99 چه مستندهایی روی آنتن می برد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، سلیم غفوری- مدیر شبکه مستند سیما گفت: شبکه مستندسیما فراوریات جدیدی را ارائه نموده است که در روزهای منتهی به نوروز و در این ایام به روی آنتن خواهد رفت. این فراوریات توسط کارگردانان بسیار خوب سینمای مستند که در سالیان گذشته نیز آثار فاخری را فراوری کردند ساخته شده است.

وی به معرفی مجموعه مستند همسایه آسمان پرداخت و گفت: یکی از موضوعات مهمی که در چند سال گذشته مورد توجه ما واقع شده است پرداختن به جاذبه های طبیعی و تاریخی کشورمان است. مجموعه مستند همسایه آسمان کوششی برای معرفی جاذبه های توریستی بی شمار کشورمان است و یکی از فراوریات ارزشمند شبکه مستندسیما برای نوروز سال جاری به شمار می رود. این مجموعه مستند 15 قسمتی درباره جاذبه های دیدنی های استان کردستان است و تصاویر بکر و کمتر دیده شده ای از جاذبه های طبیعی شهرستان های مختلف این استان زیبای کشورمان را به تصویر می کشد. این مستند از روز آدینه (یکم فروردین ماه) ساعت 22 به مدت 15 شب روی آنتن شبکه مستند می رود. بازپخش آن نیز روز بعد ساعت 10 صبح خواهد بود.

مدیر شبکه مستند اضافه نمود: این مجموعه مستند به کارگردانی سیدحامد کاشانی و تهیه نمایندگی آرش جعفریان فراوری شده است. این گروه پیش از این مجموعه مستند دروازه خورشید که درباره جاذبه های توریستی استان سیستان و بلوچستان بود را فراوری نموده که با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان همراه بود.

غفوری با اشاره به دیگر مستند فراوریی این شبکه پیرامون موضوع ایرانگردی و توریستی گفت: مستند دوست ما، زاگرس با نویسندگی و کارگردانی پرهام دیباج مستندی برای دوستداران طبیعت است و به رودخانه های حوزه زاگرس، ماهی های آب شیرین این منطقه و ماهیگیری حرفه ای ورزشی پرداخته است. این مستند 35 دقیقه ای دارای یک نکته بسیار ویژه است و آن هم این است که ماهیگیران صیدشان را دوباره رها می نمایند تا آسیبی به طبیعت بکر این منطقه نرسد. در حقیقت آنچه برای آنها مهم است چالش طبیعت گردی، همراهی با آن و صید است. مستند دوست ما زاگرس به تهیه نمایندگی محمد علوی در شبکه مستند سیما ساخته شده است و روز سه شنبه (12 فروردین) ساعت 17 پخش خواهد شد.

وی درباره دیگر مستند این شبکه با عنوان مهمانان درب شماره 17 گفت: این مستند، روایتی از توریستان غیرمسلمان است که همه ساله برای بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی کشورمان به ایران سفر نموده و در بخشی از سفر خود به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها در قم می فرایند. در کنار این موضوع، به این مساله می پردازیم که حرم حضرت معصومه چه شرایطی را برای بازدید توریستان خارجی فراهم نموده است. در این فیلم مستند می بینیم که در طول سال چندین هزار توریست به حرم حضرت معصومه مشرف می شوند و مورد پذیرایی دفتر بین الملل این بارگاه مقدس قرار می گیرند. علاوه بر این تجربه این سفر از توریستان پرسیده می گردد و آنان تجربه خود از حضور در بارگاه حضرت معصومه و مهمان نوازی مردم ایران را در برابر دوربین بیان می نمایند. این فیلم مستند 52 دقیقه ای به زبان های فارسی و انگلیسی و به تهیه نمایندگی و کارگردانی محمدرضا پاینده مهر فراوری شده است و روز 29 اسفند ساعت 22 از شبکه مستندسیما پخش خواهد شد.

مدیر شبکه مستند با اشاره به ساخت چند مستند پیرامون آیین های سنتی نقاط مختلف کشورمان گفت: کشور عزیزمان ایران از اقوام مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنان سنت های تاریخی و آیین های ریشه داری در دل خود دارند که بسیار محترم است. نمایش این سنت ها در قالب تصاویر مستند به شناخت هرچه بهتر اقوام و ارج نهادن به این سنت ها یاری خواهد نمود. شبکه مستند با توجه به همین موضوع یکی از سیاست های فراوریی خود را به ساخت مستندهایی از اقوام ایران و آیین های سنتی آن اختصاص داده است. مستند عروس ایران یکی از همین فراوریات است که در نوروز 1399 به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت. مجموعه مستند عروس ایران به آیین های سنتی اقوام در نقاط مختلف ایران پرداخته است. از جمله سنت هایی که در این مجموعه مستند به تصویر کشیده شده است، سنت عروسی دریافت در مناطق مختلف کشورمان از جمله مازندران، گلستان، گیلان، کرمانشاه، خراسان، بوشهر، لرستان، آذربایجان و ... است. این مجموعه در 10 قسمت 30 دقیقه ای آماده شده و از روز شنبه دوم فروردین ماه 1399 ساعت 17 از شبکه مستند پخش خواهد شد.

وی در خصوص دیگر فراوری شبکه مستند با همین رویکرد گفت: مستند نوسال یکی از فراوریات این شبکه برای پخش در ایام نوروز 1399 است که به یکی از آیین های سنتی و قدیمی کشورمان می پردازد. نوسال جشن شکرگذاری کشت گندم در روستای تویه دروار دامغان است. همه ساله و در روز 15 مردادماه، پس از خاتمه درو گندم توسط روستاییان به شکرانه نعمت الهی جشن کوچکی در میدان اصلی روستا برگزار می گردد. در این جشن اهالی روستا در صندلی علی علی گرد هم جمع می شوند و با پخش نان و شیرینی نعمت الهی را شکرگذاری می نمایند. در این مستند ضمن نمایش این آیین سنتی که از پیش از اسلام نیز وجود داشته است ارادت ویژه مردم این روستا به مولای متقیان امیرالمومنان را می بیینم. این مستند 14 دقیقه ای به کارگردانی و تهیه نمایندگی سید عبدالله موسوی آماده شده و روز (یکم فروردین)ساعت 17 به روی آنتن شبکه مستند می رود.

سید سلیم غفوری با اشاره به بخش مهمی از فراوریات شبکه مستندسیما در ایام نوروز و در طول سال گفت: یکی از موضوعات مهمی که مخاطبان بسیار زیادی در سینمای مستند داشته و در طول سال نیز مستندهای متعددی از آن در صداوسیما پخش می گردد، مستندهای حیات وحش و محیط زیستی است. در این موضوع، مستندهای خارجی زیادی فراوری شده است و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد، با این حال کوشش می کنیم با ساخت مستندهایی از این دست توسط کارگردانان توانای داخلی کشورمان گونه های غنی جانوری در کشورمان را به تصویر کشیده و بر حفظ محیط زیست کشورمان تاکید کنیم.

او اضافه نمود: مستند پیتلوس به کارگردانی سید عبدالله موسوی ساخته شده و یکی از مستندهای حیات وحش است که برای پخش در ایام نوروز ساخته شده است. این مستند نمایشی از مارهای شمال کشورمان است که هیچ زهری نداشته و آسیبی به مردم نمی رسانند اما به واسطه عدم شناخت توسط مردم و کشاورزان محلی بی دلیل از بین می رود. پیتلوس نام یکی از مارهایی است که در این منطقه فراوان دیده می گردد. این مار از گونه های نادر جانوری در دنیا است که فقط در شمال ایران و بخشی از اروپا دیده می گردد. این مار نه تنها آسیبی برای مردم و کشاورزان ندارد بلکه با خوردن آفت های کشاورزی مثل حلزون و دیگر حشرات نقش مفیدی را ایفا می نماید. در این فیلم مستند مارگیری را می بینیم که به سراغ گونه های مختلفی از مارها اعم از پیتلوس، مارهای آبی، کور مارها و ... رفته و آنان را از نزدیک به تصویر می کشد. او درخواست دارد که با نکشتن این مارها از محیط زیست حفاظت کنیم. مستند پیتلوس روز 15 فروردین ساعت 20 پخش خواهد شد.

غفوری در خصوص مستند دیگر شبکه مستندسیما که با همین رویکرد ساخته شده است گفت: مستند دنیای علی غلامی به تهیه نمایندگی و کارگردانی مهدی الیاسی ساخته شده است و روایتی بی واسطه از شخصیت، فعالیت ها و اشتغالزایی علی غلامی ارجنکی معروف به سلطان مار ایران است که نوروز 99 از شبکه مستند پخش می گردد. این اثر جدید شبکه مستند در 45 دقیقه ساخته شده و به زندگی مردی می پردازد که سال ها با مارهای سمی زندگی نموده و علاقه اش به خزندگان و فعالیتش در این زمینه به کشف سه گونه جدید مار منجر شده است. این مستند در تهران، اصفهان و چهارمحال و بختیاری تصویربرداری شده و تماشای آن برای علاقه مندان به مستندهای حیات وحش جذاب خواهد بود.

غفوری با اشاره به دیگر مستندهای این شبکه برای پخش در تعطیلات نوروز گفت: مجموعه مستند رخ مروری بر زندگی و آثار بازیگران و کارگردانان مطرح سینمای کشورمان دارد. در مجموعه جدید این مستند به فعالیت هنری هنرمندانی همچون افسانه بایگان، مسعود ده نمکی، داریوش فرهنگ، مسعود کرامتی، ابوالحسن داوودی، روح الله حجازی و ... پرداخته می گردد. این مجموعه در 12 قسمت 50 دقیقه ای فراوری شده است و در هر قسمت یکی از هنرمندان مورد آنالیز قرار می گیرد. مجموعه مستند رخ به تهیه نمایندگی سیدمازیار هاشمی و کارگردانی بیژن اعرابی، سهیل سلیمی، وحید قاضی میرسعید و سیاوش گرجستانی فراوری شده و از دوم فروردین 1399 ساعت 15 و 24 از شبکه مستند به نمایش درمی آید.

وی توضیح داد: مستند کلاته اقاقیا به تهیه نمایندگی مشترک فاطمه بوربور و اصغر احمدپور پرتره ای از یک معلم بازنشسته است که 20 سال است در کوه های نیشابور درخت می کارد. این فیلم مستند در بازه زمانی چهار ساله فیلمبرداری شده است و روایتی از مصائب زندگی ناصر طابیان معلم عاشق طبیعتی است که در دو دهه گذشته با سختی بسیار به درختکاری مشغول است. این فیلم مستند 30 دقیقه ای به کارگردانی اصغر احمدپور فراوری شده و در نوروز از شبکه مستند پخش خواهد شد. هم چنین مستند خیوه به تهیه نمایندگی داود نجفی و کارگردانی حسین مدحت در شبکه مستند فراوری شده و به بزرگداشت پهلوان نامدار پوریای ولی در شهری به همین نام در کشور ازبکستان پرداخته است. معرفی شهر ناشناخته خیوه مدفن پوریای ولی، شهرهای سمرقند و بخارا و همچنین آثار به جا مانده از هنر و معماری ایران در این کشور از دیگر بخش های این مستند 50 دقیقه ای است. این مستند روز دوشنبه 26 اسفند ساعت 22 از شبکه مستند پخش شد. علاوه بر این مستند 30 دقیقه ای فیلم من به کارگردانی رضا دانش پژوه 15 فروردین ساعت 17 به روی آنتن می رود.

غفوری همچنین درباره مستندهای تامینی شبکه مستند شرح داد: گروه تامین شبکه مستند بیش از 11 مجموعه مستند برای نوروز 1399 تدارک دیده است که از آن جمله می توان به مستندهای ورزشی، طبیعت گردی و دو مستند مسابقه جذاب و هیجان انگیز خانه ما و کارساز اشاره نمود.

او با اشاره به مجموعه مستندهای خارجی که قرار است در تعطیلات نوروز از شبکه مستندسیما پخش گردد، گفت: سیاره متخاصم مجموعه مستندی 6 قسمتی است که از (سوم فروردین) ساعت 23 روی آنتن می رود و در هر قسمت به نمایش خطرناک ترین نقاط در اقیانوس ها، کوهستان ها و جنگل ها در سراسر دنیا پرداخته است. هم چنین مجموعه مستند هفت دنیا یک سیاره مستندی سریالی است که با حضور دیوید اتنبرو به نمایش زندگی حیوانات در قاره های مختلف و تاثیرگذاری آن دو بر هم پرداخته است. این مجموعه مستند هفت قسمتی از (نهم فروردین)سال، ساعت 23 روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت. شب زمین مجموعه مستند دیگر و شاهکاری از نتفلیکس است که نوروز سال جاری از شبکه مستند پخش خواهد شد. این مجموعه مستند 6 قسمتی ما را به وسیله فناوری های جدید به سمت سیاهی شب خواهد برد. شب زمین از (21 تا 26 فروردین) ساعت 23 پخش می گردد.

وی ادامه داد: مستندهای ورزشی همواره طرفداران زیادی دارد و علاقه مندان بسیاری را به خود جلب می نماید. مجموعه مستند این است فوتبال در این زمینه برای علاقه مندان به مستندهای ورزشی درنظر گرفته شده است. این مجموعه مستند روایتی از لحظات خاطره انگیز دنیای فوتبال است و بسیاری از بازیکنان و مربیان مطرح این رشته ورزشی را به تصویر کشیده است. این مجموعه از (هفتم فروردین) ساعت 18 در 5 قسمت 50 دقیقه ای روانه آنتن می گردد. علاوه بر این مستند نگاهی به بورسیا دورتموند مجموعه مستندی است که به فصل های 2018 و 2019 باشگاه فوتبال دورتموند پرداخته است و موفقیت های این باشگاه را روایت می نماید. این مجموعه 8 قسمتی از (28 اسفند) هر روز ساعت 18 در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است. از دیگر مستندهای ورزشی ایام نوروز می توان به مستند جذاب بوکاجونیورز اشاره نمود. این مستند با نگاهی به بازیکنان و طرفداران تیم بوکاجونیورز آرژانتین ساخته شده است و (2 فروردین) ساعت 18 پخش می گردد.

او از پخش مستند مسابقه نیز در ایام نوروز اطلاع داد و گفت: سال جاری و در ایام نوروز، گروه تامین شبکه مستند 3 مستند مسابقه را آماده پخش نموده است؛ اولین مسابقه فصل هشتم مستند مسابقه خانه ما است، دیگری مستند مسابقه کارساز و مجموعه هفت روز، هفت ساعت. مستند مسابقه خانه ما با موضوع خانواده و با تاکید بر مدیریت اقتصاد خانواده های ایرانی به فصل هشتم خود رسیده است و طرفداران بسیار زیادی دارد. فصل جدید از این مستند مسابقه ای سال جاری از شبکه مستندسیما پخش خواهد شد. خانه ما در فصل جدید خود به شهر مشهد رفته و شاهد رقابت سه خانواده دوست داشتنی مشهدی به نام های عباسپور، وفا و گوهری هستیم. نکته جالب این فصل حضور یک خانواده افغانستانی در بین شرکت نمایندگان است که مطمئنا جذابیت های خاصی را به این مستند مسابقه اضافه خواهد نمود. پخش فصل جدید خانه ما، (5 فروردین) ساعت 21 شروع می گردد و تا (14 فروردین) ادامه خواهد داشت. گفتنی است مستند مسابقه خانه ما در سازمان هنری، رسانه ای اوج فراوری شده است.

غفوری درباره نستند مسابقه کارساز نیز شرح داد: جدیدترین مستند مسابقه سازمان اوج، کوششی است برای یافتن ایده های برتر با نام کارساز. تجربه ای جدید از تیم خانه ما که از 24 اسفند از شبکه مستند سیما روی آنتن رفته است. کارساز به کارگردانی مشترک احسان عمادی و امین کفاش زاده و با موضوع کارآفرینی و کسب وکارهای نوآفرین، فراوری شده است. شرکت نمایندگان این مسابقه از بین دانشجویان و کارآفرینان انتخاب شده اند و ساختاری کاملا متفاوت با برنامه های مشابه پیش از خود دارد. این مستند مسابقه صرفا به ارائه ایده از سوی ایده پردازان یا مالکان کسب وکار خلاصه نمی گردد بلکه این ایده ها به مرحله فراوری رسیده و توسط داوران مسابقه ارزیابی خواهند شد. نکته قابل توجه این مستند مسابقه خارج شدن آن از فضای استودیو و ورود به میدان عملی است. 6 گروه منتخب با هدایت مربیان، به شکل متمرکز روی ایده اولیه خود کار می نمایند تا در نهایت از بین شان سه گروه انتخاب شوند. از این پس شاهد کوشش عملی شرکت نمایندگان برای به ثمر رسیدن ایده هایشان خواهیم بود. کارساز هر شب ساعت 21 در 10 قسمت از شبکه مستند سیما روی آنتن رفته و ساعت 9 صبح روز بعد تکرار آن پخش می گردد.

مدیر شبکه مستند درباره مجموعه هفت روز هفت ساعت گفت: هفت روز و هفت ساعت ساخته سعید ابوطالب یک مسابقه رالی با حضور هنرمندان است که به تازگی ساعت 20 روی آنتن شبکه مستند رفته است. در این مجموعه20 قسمتی شاهد حضور بازیگران سینما و تلویزیون و خوانندگانی از ایران و لبنان خواهیم بود که در 6 گروه به رقابت با هم می پردازند و یک گروه داوری نیز بر کار آنها نظارت می نماید.

غفوری با اشاره به دیگر مستندهای تامینی شبکه مستندسیما برای نوروز گفت: فصل بیست و هفتم مجموعه مستند استارت از (29 اسفند) هر روز ساعت 16 از شبکه مستند پخش می گردد. همچنین مستندهای دنیاگردی جاده ابریشم از دیگر ویزه برنامه های نوروزی شبکه مستند در نوروز 1399 است. این مجموعه تماشایی که محصول کمپانی آرته است و به چند شهر ایران که در راستا جاده ابریشم هستند مثل تبریز و کاشان اشاره می نماید، از (اول فروردین) در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته و به مدت 15 شب هر شب ساعت 19 پخش خواهد شد.

وی یادآور شد: باکس حیات وحش شبکه مستند تا خاتمه هفته سوم فروردین به پخش بهترین مجموعه های حیات وحش اختصاص خواهد یافت.

مجموعه 8 قسمتی خونه آبی هم از شنبه (دوم تا نهم فروردین) ساعت 17:30 از این شبکه روی آنتن می رود. این مجموعه تامینی درباره یک گروه نوجوان است که برای راهیان نور آماده می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 762

به "شبکه مستند نوروز 99 چه مستندهایی روی آنتن می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه مستند نوروز 99 چه مستندهایی روی آنتن می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید