شناسایی منطقه خطرناک سیارک ها در آسمان شب

به گزارش پیامک مسعود، به گزارش خبرنگاران به نقل از تلگراف، محققانی که با بودجه ناسا پژوهش می نمایند متوجه شدند اجسام آسمانی که از سمت شرق آسمان شب به زمین نزدیک می شوند، ساکن به نظر می رسند که علت این امر تغییر جهت گردش روزانه زمین و جهت مدار سیاره دور خورشید است.

شناسایی منطقه خطرناک سیارک ها در آسمان شب

این بدان معنا است که اجسام فضایی بدون ردیابی شدن به وسیله تلسکوپ های فضایی که برای رصد چنین خطرهایی ساخته شده اند، به زمین نزدیک می شوند.

در سال 2019 میلادی و پس از آنکه ستاره شناسان از گذر بسیار نزدیک یک سیارک از کنار زمین شوکه شدند، این پژوهش انجام شد. در این رویداد سیارکی با قطر حدود 100 متر از فاصله 70 هزار کیلومتری زمین گذر کرد. این سیارک فقط 24 ساعت قبل از گذر از کنار زمین، رصد شد. این درحالی است که کنگره آمریکا به ناسا ماموریت داده 90 درصد سیارک هایی با قطر بیشتر از 140 متر را رصد کند. صخره های آسمانی در این مقدار ممکن است در صورت فرود روی زمین یک منطقه به بزرگی شهر یا ایالتی کوچک را ویران نمایند.

پروفسور ریچارد وینسکوت رهبر گروه تحقیقاتی در دانشگاه هاوایی می گوید: مردم نباید درباره احتمال برخورد یک سیارک خطرناک به زمین نگران شوند. حتی اگر سیارکی رصد گردد که ممکن است به زمین برخورد کند، می توانیم کاری برای جلوگیری از آن انجام دهیم.

الگوریتم های رصد اجسام در تلسکوپ ها بر سیارک های خاصی نظارت می نمایند تا اجسام آسمانی در حال حرکت مشخص و از شناسایی اشتباه پدیده هایی مانند ابر نواختر جلوگیری گردد.

به هرحال هنگامیکه سیارک ها از بخش شرقی آسمان به زمین نزدیک می شوند، چرخش سیاره خاکی و انحنای مدار آن دور خورشید سبب می گردد شی آسمانی ثابت به نظر برسد. در نتیجه کارشناسان در ردیابی سیارک اشتباه می نمایند.

طبق این تحقیق که در نشریه Icarus منتشر شده، 50 درصد اجسام آسمانی که از سمت شرق به زمین نزدیک می شوند، در بازه های زمانی خاصی حرکتشان کند می گردد و ممکن است ردیابی آنها سخت باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1853

به "شناسایی منطقه خطرناک سیارک ها در آسمان شب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی منطقه خطرناک سیارک ها در آسمان شب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید