ضرورت شست وشوی چشم ها با آب گرم در دوران کرونا

به گزارش پیامک مسعود، دکتری ویروس شناسی پزشکی گفت: شست وشوی چشم ها با آب گرم در این ایام می تواند برای پاکسازی احتمالی آلودگی موثر و اجسام آلوده یا عوامل بیماری زا را از چشم خارج کند.

ضرورت شست وشوی چشم ها با آب گرم در دوران کرونا

به گزارش خبرنگاران، مهرداد روانشاد گفت: ویروس های تنفسی همچون آنفلوآنزا و کرونا علاوه بر بینی و دهان به وسیله چشم نیز وارد بدن می شوند. علت این امر ترشح قطرات اشک از چشم است که به وسیله مجرای تنفسی وارد حلق می گردد.

وی افزود: بنابراین هر ویروس یا عامل آلوده کننده در صورت ورود به چشم به دلیل این شست و شوی طبیعی، سبب حمل ویروس و انتقال به درون دستگاه تنفسی خواهد شد.

روانشاد تاکید نمود: یکی از مهمترین راه های انتقال ویروس کرونا تماس دست آلوده به چشم است، انسان به طور ناخودآگاه طی 24 ساعات شبانه روز صورت خود را لمس نموده و این امر می تواند سبب انتقال آلودگی به چشم، بینی یا دهان گردد. بنابراین به منظور جلوگیری از آلودگی باید از تماس دست آلوده با چشم پرهیز کرد.

روانشاد گفت: استفاده از عینک های محافظ یا حفاظ صورت نیز می تواند مانع از انتقال ویروس به چشم گردد. همچنین شست وشو با آب به ویژه آب گرم طی ساعات شبانه روز موثر بوده و می تواند اجسام آلوده یا عوامل بیماری زا را از چشم خارج کند.

آیا ویروس کرونا به وسیله گوش منتقل می گردد؟

این استاد دانشگاه درباره انتقال این ویروس به وسیله گوش نیز گفت: انتقال ویروس کرونا اما به وسیله گوش تقریبا نزدیک به صفر است.

روانشاد در خصوص تاثیر آب نمک در پیشگیری از انتقال ویروس افزود: تاثیر آب نمک بر جلوگیری از این بیماری فعلا با شواهد علمی اثبات نشده است، بنابراین رد یا تایید قطعی این نظریه نیز در حال حاضر علمی نخواهد بود. میوه جات و سبزیجات نیز با آب نمک ضدعفونی نمی شوند؛ در واقع آب نمک عوامل ویروسی را نمی کشد، اما این شست وشو می تواند آلودگی را شسته و همچنین عوامل انگلی را پاک کند.

به گفته این مدرس، عموما عوامل انگلی البته نه ویروسی، به وسیله میوه و سبزیجات منتقل می شوند و عوامل ویروسی صرفا از نوع هپاتیت ای که با اختلالات گوارشی همراه است، در فصل تابستان منتقل می گردد.

روانشاد افزود: شست وشوی دست ها با مواد شیمیایی مثل صابون نیز ویروس کرونا را از بین نمی برد اما آلودگی ها را می شوید. علت طی کردن زمان مناسب مثلا 20 تا 30 ثانیه برای شستن دست ها در دوران کرونا نیز به این دلیل است. با این وجود اما شست وشو با آب گرم، مرطوب نگه داشتن حلق و دهان می تواند تاثیرگذار باشد بویژه که آب نمک عفونت باکتریایی را نیز از بین خواهد برد.

استاد دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس افزود: برای شست وشوی سبزی و میوه جات هم باید از مواد ضدعفونی کننده سبزیجات استفاده گردد که برای ماده خوراکی آن فاقد اثرات سوء بوده و عوامل آلوده کننده را هم از بین خواهد برد.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1423

به "ضرورت شست وشوی چشم ها با آب گرم در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت شست وشوی چشم ها با آب گرم در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید