میزان خواب نوزاد در حالت طبیعی چقدر است؟

به گزارش پیامک مسعود، میزان خواب نوزاد روی سلامت جسم نوزاد بسیار تاثیرگذار است. علاوه براین خواب کافی نه تنها باعث حفظ انرژی مورد احتیاج کودک می گردد بلکه به رشد مغزی او یاری شایانی می نماید. اما سوال اینجاست که چه مقدار خواب در بچه ها نگران نماینده است؟ بنابراین مهم است که والدین خواب کودک را کنترل نمایند و تمامی اطلاعات مورد احتیاج درباره خواب کودک را بدانند.

میزان خواب نوزاد در حالت طبیعی چقدر است؟

بنابر اهمیت این موضوعT در این مقاله میزان خواب نوزاد و جدول ساعت خواب نوزاد را آنالیز می کنیم؛ تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

میزان خواب نوزاد سالم

نوزادان در ماه های اولیه زندگی شان مدت زمان طولانی می خوابند و در بعضی موارد حتی برای شیرخوردن احتیاج است که مادر آن ها را بیدار کند. اما به طور کلی در حدود 8 تا 9 ساعت از روز و 8 ساعت از شب را در خواب سپری می نمایند.

بچه ها و نوزادان هم مانند بزرگسالان دارای مراحل مختلف خواب هستند که در هر مرحله ساعات خواب متفاوت است. زمانی که نوزاد در شکم مادر است، الگوی خواب او شکل می گیرد و جنین در سن 8 ماهگی شروع به خواب با حرکت یا خواب آرام می نماید.

مراحل خواب نوزاد

1. خواب نوزاد در مرحله حرکت سریع چشم ها (REM)

در مرحله REM نوزاد خوابی سبک را تجربه می نماید. در این مرحله از خواب، چشمان او سریع به عقب و جلو حرکت می نماید و او حتی قادر است که خواب ببیند. با توجه به اینکه نوزادان در طول شبانه روز 16 ساعت می خوابند، حدود 8 ساعت خواب آن ها REM است.

2. خواب نوزاد در مرحله غیر REM

 • در مرحله اول چشم ها روی هم می رود و به نوعی چرت زدن شروع می گردد.
 • در مرحله دوم وارد یک خواب سبک می گردد و همزمان با خوابیدن دست ها و پاهایش را حرکت می دهد و با کوچکترین صدا ممکن است از خواب بپرد.
 • در مرحله سوم نوزاد به خواب سنگین و عمیق می رود، بدون اینکه حرکتی کند.
 • در مرحله چهارم از مرحله غیر REM خواب نوزاد به قدری سنگین می گردد که دیگر حتی با سر و صدا هم از خواب بیدار نمی گردد.

چه زمانی باید نگران خواب زیاد نوزاد باشیم؟

بچه ها زیر سه ماه در طول شبانه روز بین 14 تا 17 ساعت به طور معمول در خواب هستند که از نظر پزشکی اصلا جای نگرانی وجود ندارد و شما می توانید در صورت احتیاج کودک را بیدار نموده و ب او شیر دهید. بهرحال اگر این خواب طولانی همراه با علائم زیر باشد، احتیاج است که توسط پزشک معاینه گردد. این علائم به توضیح زیر است:

 • یک بیماری جزئی مانند سرماخوردگی که بدن بی حال و دچار رخوت می گردد.
 • به خاطر عفونت تنفسی که سبب دشواری در تنفس می گردد.
 • دریافت واکسن که به دلیل تب دچار خواب طولانی می گردد.

نکته: خواب خوب و طولانی نوزاد یکی از فاکتورهای مهم رشد مغز نوزاد محسوب می گردد. همچنین گفتنی است که نوزادان در بدو تولد، طولانی می خوابند و اکثرا در حال تغذیه هستند، اما حدود یک ماه بعد از تولد دچار تغییراتی از نظر هورمونی می شوند که ممکن است از نظر شما نگران نماینده باشد؛ این تغییرات طبیعی هستند و جهش رشدی نامیده می شوند.

جدول زمانی میزان خواب کودک بر حسب سن

سنخواب در طول شبخواب در طول روزمجموع خواب
یک ماهگی8 ساعت8 ساعت16 ساعت
سه ماهگی10 ساعت5 ساعت15 ساعت
شش ماهگی11 ساعت3 ساعت14 ساعت
نه ماهگی11 ساعت3 ساعت14 ساعت
دوازده ماهگیکمتر از 11 ساعت2 ساعت13 ساعت
هجده ماهگیکمتر از 11 ساعت2 ساعت13 ساعت
یکسالگی11 ساعت2 ساعت13 ساعت

پاسخ به سوالات احتمالی

آیا مادران شیردهی که قرص اعصاب مصرف می نمایند، می توانند باعث خواب زیاد نوزاد شوند؟

بسیاری از مادران شیرده ممکن است به دلیل افسردگی بعد از زایمان مجبور به مصرف بعضی داروهای آرامبخش باشند که این داروها معمولا با شیر مادر ترکیب شده و وارد بدن نوزاد می گردد که علاوه بر پرخوابی نوزاد باعث خطرات دیگر هم می گردد. البته نگران نباشید در این شرایط داروهای آرامبخش امن و بی خطری هستند که با تایید پزشک می توان در دوران شیردهی مصرف کرد.

مصرف کدام داروهای گیاهی در مادران شیرده می تواند باعث زیاد شدن خواب نوزاد گردد؟

 • چای بابونه
 • اسطوخودوس
 • جینسینگ
 • سنبل الطیب
 • عناب
 • بادرنجبویه
 • رازَک
 • گل ساعتی

این گیاهان دارویی به دلیل اینکه دارای اثرات آرام بخش هستند، باعث می شوند تا بر میزان و کیفیت خواب مادر شیرده و البته نوزاد تاثیر داشته باشند. حتما قبل از مصرف این داروهای گیاهی با پزشک متخصص مشورت کنید.

کلام آخر

یکی از مهم ترین احتیاجهای نوزادان برای رشد، خواب کافی و تغذیه مناسب است. به دلیل اینکه نوزادان قادر به تنظیم الگوهای خوابشان نیستند، ضروری است که به عنوان والدین این مسئولیت را عهده دار شوید و به کودکتان برای داشتن یک خواب پر از آرامش و داشتن یک جسم سالم یاری کنید.

همچنین در صورتی که نوزادتان در خواب گریه می نماید توصیه می کنیم مقاله گریه کردن نوزادان در خواب را مطالعه کنید. از قلم نیاندازید که ما منتظر خواندن نظرات، ایده ها، تجربیات و نقدها شما در پایین همین صفحه هستیم، با ما در ارتباط باشید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1075

به "میزان خواب نوزاد در حالت طبیعی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان خواب نوزاد در حالت طبیعی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید