چشمه آب گرم سنگرود و سایر چشمه های گیلان

به گزارش مجله پیامک مسعود، چشمه آب گرم سنگرود، درواقع دو چشمه است به نام چشمه گاز و چشمه کولور که هر دو با خواص درمانی خود از جاذبه های گردشگری گیلان هستند، اما متاسفانه به علت عدم رسیدگی، امروزه در خطر نابودی قرار دارند.

چشمه آب گرم سنگرود و سایر چشمه های گیلان
چشمه های آب گرم همواره برای گردشگران مجذوب نماینده بوده اند. چشمه های آب گرم سنگرود، دو چشمه هستند که به فاصله کم از یکدیگر در روستای سنگرود واقع شده اند. روستای سنگرود در استان گیلان، یکی از مهم ترین منطقه ها گردشگری طبیعی ایران، است. اگرچه امروزه این چشمه به مانند گذشته نیست و تقریبا متروکه شده، اما همچنان ارزش آن را دارد که کمی بیشتر درباره آن بدانیم و شاید سری به آن بزنیم.

چشمه آب گرم سنگرودروستای سنگرود در فاصله 15 کیلومتری شهر آفتاب گیلان و در منطقه ای به نام فاراب عمارلو، قرار گرفته است. دوچشمه آب گرم سنگرود، با نام های چشمه آب گاز و چشمه آب کولور در این روستا محلی برای گردش، پیک نیک و حتی درمان بیماری هاست.

چشمه آب گاز، دارای حوضچه ای با عمق 45 متر در قسمت شمال غربی منطقه است و با دبی 7 لیتر برثانیه از دل کوه و از ارتفاع 1200 متری تا حوضچه، خارج می گردد. چشمه آب کولور، با حوضچه ای با عمق 40 سانت است که آب با دبی 5 لیتر بر ثانیه، از کف آن خارج می گردد.

علاوه بر زیبایی و مفید بودن خود چشمه ها، بستر این دو چشمه آب گرم سنگرود سرشار از زیبایی است. چشمه آب گاز که از ارتفاع 1200 متری به حوضچه می ریزد، در ارتفاع کوه بستری آهکی ایجاد نموده است و دیگری، از حوضچه سرازیر می گردد و در اطراف خود رسوبات غیر منتظم پلکانی ایجاد نموده است.

به گفته بهمن رمضانی، دانشیار دانشگاه، چشمه های آب گرم خواص درمانی بی شماری دارند. حکمای گذشته بسیاری از بیماری ها را با آب این چشمه ها درمان می کردند. بیماری های پوستی، استخوانی، گوارشی و غیره.، اما متاسفانه هیچگونه امکاناتی در اطراف این چشمه ها فراهم نشده است. در حالی که چشمه آب گرم سنگرود می تواند به یکی از قطب های گردشگری ایران تبدیل گردد. تصاویر فوق العاده زیبای این چشمه ها را می توانید در ادامه مشاهده کنید:

سایر چشمه های آب معدنی گیلان

1. چشمه آب معدنی زمزمهبا خاص ترین چشمه گیلان آغاز می کنیم... این چشمه نارنجی رنگ، در جنوب غربی فومن و در جوار ماسوله رودخانه است. علت رنگ نارنجی چشمه زمزمه، وجود املاح آهن درون آب است که به همین علت نیز طعم آب تلخ است. به خاطر همین طعم تلخ به تنهایی نمی توان آب آن را نوشید. اما مردمان بومی، آن را با شکر ترکیب می نمایند و به منظور درمان بیماری های ریوی و گوارشی می نوشند.

2. چشمه آب معدنی چشماگل سه شنبهاین چشمه، در روستای طالم سه شنبه قرار درد. دبی این چشم یک لیتر در ثانیه است و در نهایت آب آن به رودخانه همجوار می ریزد. اراضی پیرامون چشماگل سه شنبه، رسی هستند و یک درخت کهن سال و به گفته بومیان، مقدس در کنار آن خود نمایی می نماید. املاح موجود در آب این چشمه دوای درمان بیماری های پوستی است.

3. چشمه آب معدنی سجیرانچشمه سجیران در شهرستان رودسر و در روستا های نیلو، جیرکل و سجیران قرارگرفته است. آب این چشمه، که اخیرا به خواص درمانی اش پی برده شده است، رسوبات را در کوتاه مدت و خیلی ساده در خود حل می نماید و به همین دلیل نیز یکی از برترین درمان های سنگ کلیه است. بعلاوه استحمام در آب آن بیماری های پوستی را کاملا درمان می نماید.

4. چشمه آب گرم ماستخورچشمه ماستخور، در غرب سد منجیل واقع شده است و آب گرمی دارد. آب این چشمه با استفاده از تاسیسات به خزینه هایی می ریزد که مردم در آن ها استحمام می نمایند. خواص درمانی این آب گرم معدنی برای بیماری های چشم و استخوان بسیار مفید است.

این فهرست بلندبالا را می توان ادامه داد؛ چشمه های کوته موته، علی داشی، لویه، کلشتر، لوزان و .... از دیگر چشمه های آب گرم و معدنی استان گیلان هستند. جالب اینجاست که کمتر کسی برای بازدید و استفاده از این چشمه ها به گیللان سفر می نماید و به همین دلیل طبیعت این منطقه ها بسیار بکر و دست نخورده است. شما نیز در سفر به این منابع، چیزی جز ردپای خود باقی نگذارید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1956

به "چشمه آب گرم سنگرود و سایر چشمه های گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه آب گرم سنگرود و سایر چشمه های گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید