چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟

به گزارش پیامک مسعود، عرق سوز شدن نوزاد، معمولاً به دلیل گرمای بیش از حد محیط نگهداری نوزاد و عرق کردن نوزاد اتفاق می افتد که جهت جلوگیری از عرق سوز شدن کودک، باید دمای اتاق نوزاد 22 تا 24 درجه سانتی گراد باشد، از پوشاندن لباس زیاد به نوزاد جلوگیری کنیم و سعی کنیم نوزاد را زود به زود حمام کنیم. در این مقاله همه روش های جلوگیری از عرق سوز شدن کودک آورده شده است.

چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟

اگر محیطی که کودک در آن واقع شده است گرم بوده و دمایی بیش از 22 تا 24 درجه سانتی گراد داشته باشد یا لباس زیاد به نوزاد پوشانده گردد، سیستم عصبی نوزاد به غدد عرق که در تمام بدن مخصوصاً سر و گردن و پشت وجود دارد پیام می فرستد که با تولید عرق دمای بدن را کاهش دهند. اگر مجاری عرق به هر دلیلی مسدود شوند می تواند باعت عرق سوز شدن نوزاد گردد.

نشانه عرق سوز شدن نوزاد چیست؟

اگر اتاق کودک مخصوصاً در روزهای اول تولد بیش از حد گرم و مرطوب باشد یا لباس زیاد به تن نوزاد پوشانده گردد (به خصوص در فصل تابستان) یا کودک دچار تب بالا گردد، مجاری غدد عرق صورت و گردن مسدود شده و ترشح عرق به صورت تاول های کوچکی (جوش پوستی) در پیشانی، صورت و گردن و گاهی پشت ظاهر می گردد.

به این جوش های پوستی که ناشی از گرما هستند، عرق سوز شدن نیز می گویند. به عبارت دیگر عرق سوز شدن به بیرون ریختن برآمدگی های کوچک و گاهی اوقات تاول های ریز روی پوست گفته می گردد. این جوش ها ممکن است به ویژه روی پوست های روشن، قرمز رنگ به نظر برسند. این مورد اغلب در نوزادان شایع است، البته ممکن است بچه ها در تمامی سنین به آن دچار شوند.

چگونه عرق سوز شدن نوزاد را درمان کنیم؟

 • محل عرق سوز شده را باید در معرض هوا قرار داد؛ بنابراین روی پوست عرق سوز شده را باز نگه دارید.
 • درجه حرارت اتاق نوزاد باید در حدود 20 تا 23 درجه سانتی گراد نگه داشته گردد.
 • انواع پماد های کورتون دار را نباید مصرف کرد، زیرا مجاری غدد عرق را مسدود می کند.
 • حمام کردن نوزاد و شستن نوزاد با صابون های ضد میکروبی (گرچه عفونتی وجود ندارد) کمک کننده است.
 • مالیدن لوسیون کالامین، به کودک آرامش می دهد.
 • مالیدن پودر تالک با انگشت یا پنبه به محل عرق سوز شدن کودک، سوزش و خارش را کم می کند.
 • نواحی عرق سوز شده را به آرامی با آب بشویید.

به منظور جلوگیری کردن از عرق سوز شدن نوزاد، مادر باید به نکات زیر توجه کند:

 1. درجه حرارت محیط نگه داری کودک هنگام خوابیدن در شب یا روز باید بین 22 تا 24 درجه سانتی گراد بوده و لباس آزاد تن کودک باشد. برخی از بچه ها با وجود رعایت درجه حرارت محیط و پوشاندن لباس مناسب، باز هم عرق می کنند که این حالت طبیعی و ارثی است.

 2. حمام کردن مرتب نوزاد فراموش نگردد؛ نوزاد و کودک را باید زود به زود و بهتر است هر دو شب یک بار قبل از خواباندن حمام کنید تا بدن او بو ندهد و شب با آرامش بخوابد.

 3. در هنگام تب از نوزاد غافل نشوید؛ چون درجه حرارت بدن کودک هنگام تب یا بیماری های تب دار بالا می رود و کودک عرق می کند، بنابراین هنگام تب نوزاد نیز نباید لباس زیاد به تن کودک کنید و محیط نگه داری او نباید گرم باشد.
 4. در صورت عرق کردن بیش از حد، نوزاد و یا کودک خود را نزد پزشک ببرید و علت را جویا شوید؛ زیرا عرق کردن بیش از حد نیز به صورت بیماری یا ناهنجاری ممکن است در بچه ها وجود داشته باشد، مانند پرکاری تیروئید یا ناهنجاری های مادرزادی قلب، به ویژه باز بودن مجرای سرخرگی بعد از تولد. در چنین مواردی نوزاد و شیر خوار باید به وسیله پزشک متخصص معاینه و درمان گردد.
 5. برای پیشگیری از عرق سوز شدن، از بودن در محیط های گرم دوری کنید و به جاهای دارای سایه و تهویه مناسب، پناه ببرید.
 6. از پوشاندن لباس هایی که از جنس نایلون یا پلاستیک است به کودک خودداری کنید زیرا احتمال عرق سوز شدن نوزاد را افزایش می دهند.
 7. از لباس های نخی و نازک برای کودک در هوای گرم استفاده کنید، تا هوا به خوبی در بدن جریان داشته باشد.
 8. از مایعات بیشتری استفاده کنید.

عرق کردن بچه ها و بزرگسالان چه تفاوتی دارد؟

برخی از والدین از عرق کردن کودک خود شکایت دارند و می گویند موقعی که کودک از خواب بیدار می گردد، لباس هایش خیس شده و به علت عرق کردن سر نوزاد در خواب، حتی روکش بالش او تر شده است؛ در حالی که کودک، شب را خوب خوابیده است. والدین باید بدانند تعداد غدد عرق پوست و سر بچه ها در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است و موقعی که کودک به خواب عمیق می رود، عرق می کند زیرا مرکز کنترل حرارت مغز بچه ها هنوز تکامل پیدا نکرده است. بنابراین عرق کردن بچه ها، طبیعی است و هرچه بزرگتر می شوند، عرق کردن آن ها کمتر می گردد.

آیا عرق سوز شدن برای نوزاد مسئله ای جدی محسوب می گردد؟

عرق سوز شدن نشانه ای از گرم بودن بیش از اندازه نوزاد است. در صورتی که این موضوع را جدی نگیرید و اقدامی برای رفع آن انجام ندهید، ممکن است کودک دچار گرمازدگی و یا ضعف در اثر گرما شده و این مسئله تبدیل به یک تهدید جدی برای نوزاد گردد. عرق سوز شدن همراه با درد نبوده و فقط خارش زیادی دارد. البته برخی از این جوش ها نسبت به لمس شدن بسیار حساس می باشند.

آیا برای عرق سوز شدن نوزادان باید به پزشک مراجعه نمود؟

بهتر است که اگر نمی توانید عرق سوز شدن نوزاد را درمان کنید با پزشک مشورت کنید. به طور کلی عرق کردن نوزاد، امری طبیعی است ولی والدین باید مراقبت های لازم در زمان عرق کردن نوزاد را انجام دهند، که نوزاد عرق سوز نگردد. در صورتی که عرق کردن نوزاد بیش از حد باشد، پدر و مادر باید او را نزد پزشک متخصص ببرند و علت را جویا شوند. از طرفی دیگر اگر مشکل عرق سوز شدن نوزاد بعد از گذشت چند روز از بین نرفت و روز به روز بدتر شد و یا تب کودک به 39 درجه سانتی گراد رسید، به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1304

به "چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید