4000 شی مطالعاتی شهر سوخته ساماندهی شدند

به گزارش مجله پیامک مسعود، چهارهزار شیء مطالعاتی کشف شده از بخش مسکونی پایگاه میراث جهانی شهر سوخته، در پایگاه ثبت داده های این محوطه باستانی ساماندهی شد و مورد پژوهش نهاده شد.

4000 شی مطالعاتی شهر سوخته ساماندهی شدند

حسین مرادی معاون گروه باستان شناسی شهر سوخته و از مجریان طرح مطالعه، پژوهش و ساماندهی چهارهزار شیء مطالعاتی به دست آمده از کاوش های شهرسوخته سیستان در نشست گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار گردید، از ساماندهی چهارهزار شیء مطالعاتی در پایگاه ثبت داده های شهر سوخته اطلاع داد.

او با اشاره به اهمیت پایگاه ثبت داده های باستان شناسی برای ثبت مشخصات تمامی پدیده های باستان شناختی به دست آمده از کاوش های اجرا شده شهر سوخته، درباره زیرساخت های این سامانه، چگونگی دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در آن و نحوه کار با سامانه تحت وب، مطالبی را عنوان کرد.

این باستان شناس لزوم ثبت روشمند اطلاعات برای حفاظت و نگهداری بهتر را از اهداف طراحی این بانک اطلاعاتی اظهار داشت و گفت که در صورت وجود پایگاه، داده های منسجم، اطلاعات و داده های ثبتی در طول زمان های کاوش به سادگی ذخیره سازی می شوند و هر لحظه آماده بازیابی در قالب فرم های خروجی مورد احتیاج خواهند بود.

مرادی با بیان اینکه اطلاعات مربوط به اشیای یافته شده در محوطه باستانی شهر سوخته در این پایگاه داده ها قرار داده شده توضیح داد: با طراحی این پایگاه یک امکان با قابلیت به روزرسانی برای تمامی محوطه های باستانی به وجود می آید و تقسیم بندی فضا و مکان در کاوش های باستان شناسی با توجه به موقعیت سایت به وسیله آن در دسترس قرار می گیرد.

به گفته او، پایگاه داده ها به گونه ای طراحی شده که کاربر تنها به قسمت ورود اطلاعات دسترسی دارد و تنها از موارد ورودی اطلاعاتی که خودش انجام داده است می تواند بازدید کند.

مرادی بعلاوه اعلام کرد که مسئول پروژه امکان گزارش گیری از کار کاربران و اطلاعات مربوط به پروژه را خواهد داشت و می تواند فرایند کارکرد کاربران را کنترل کند. بعلاوه سرپرست محوطه باستانی امکان تغییر در مشخصه های ورودی هر شیء را دارد و می تواند تمام پروژه ها را در کنترل داشته باشد و آمار و اطلاعات مورد احتیاج را با هم و تک تک دریافت کند.

وی در ادامه به ویژگی های اساسی و کاربردی این سامانه از دیدگاه مطالعات باستان شناختی اشاره نمود و گفت:

کاربرد آن سامانه در تحلیل های علمی و مبتنی بر دانش آمار در باستان شناسی است؛ مانند استخراج اطلاعات در فرمت های مختلف اکسل و وُرد، تهیه نمودارهای آماری گوناگون که در تحلیل های فضایی مکانی و ارائه گزارش های توصیفی نتایج کاوش ها.

حسین سرحدی دادیان عضو هیئت علمی دانشگاه زابل و سرپرست پروژه ساماندهی چهارهزار شیء مطالعاتی به دست آمده از کاوش های شهر سوخته، در ادامه مواردی را درباره اهمیت این پروژه از دیدگاه ثبت، نگاهداری و حفاظت اشیا به دست آمده از کاوش های باستان شناسی اعلام کرد.

او با اشاره به چگونگی شکل گیری ایده این طرح در سال 1382، به بیان نکاتی در مورد اهمیت کاوش های اجرا شده در شهر سوخته و لزوم راه اندازی داده های باستان شناسی در این محوطه پرداخت.

جلال فرزامی و مسعود طائفی نیز به عنوان بخشی از تیم طراحی سامانه درباره ویژگی های فنی و امنیتی آن با ارائه مثال هایی عینی از چگونگی کار با این پایگاه داده ها که منحصرا برای ثبت و ضبظ یافته های باستان شناسی طراحی شده است، مطالبی را ارائه کردند.

امنیت این شبکه و چگونگی دسترسی پژوهشگران به آن در آینده و بعلاوه ارائه پیشنهادهایی برای بهبود این سامانه برای استفاده در تمامی محوطه های باستانی از محورهای گفت وگو در این بخش بود.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1851

به "4000 شی مطالعاتی شهر سوخته ساماندهی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4000 شی مطالعاتی شهر سوخته ساماندهی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید