8 توصیه کلیدی برای اینکه سیزده بدر را مثل یک هوادار محیط زیست بگذرانید

به گزارش مجله پیامک مسعود، سیزده بدر، یکی از برترین روزهای سال است که همه مردم یک هدف مشترک دارند و آن هم رفتن به فضای باز و دل طبیعت است. درضمن این روز، روز طبیعت هم نام گرفته است تا در کنار استفاده از فضای سرسبز و زیبا، مراقب آن هم باشیم. اما چگونه می توانیم این روز را بدون اینکه به طبیعت و محیط زیست زیبای آن صدمه بزنیم جشن بگیریم؟

8 توصیه کلیدی برای اینکه سیزده بدر را مثل یک هوادار محیط زیست بگذرانید

سیزده بدر و رفتن به فضای باز طبیعت می تواند بسیار خاطره انگیز باشد و لحظات شادی برایمان رقم بزند. اما همانطور که از طبیعت و فضای زیبای آن لذت می بریم، باید مراقب آن باشیم و به محل زندگی موجودات زنده آنجا صدمه نزنیم.

چرا باید از طبیعت مراقبت کرد؟

سیاره ای که در آن زندگی می کنیم تنها به ما تعلق ندارد که از آن سوء استفاده کنیم. اگر می توانیم از طبیعت لذت ببریم، مدیون نسل های پیش از خود هستیم که از زمین در حد امکان مراقبت نموده اند. ما هم وظیفه داریم از این کره خاکی محافظت نموده و آن را به نسل های بعد از خود بسپاریم.

علاوه بر آن، آب، هوا و غذای مورد احتیاج خود را با وجود داشتن محیط زیستی سالم می توانیم در اختیار داشته باشیم. درواقع ما انسان ها و باقی موجوداتی که در این سیاره زندگی نمایند، با ریسمانی نامرئی به یکدیگر متصل شده ایم و با نابودی محیط زیست، حیات ما نیز به خطر می افتد. بنابراین مراقبت از طبیعت، مسئولیتی اخلاقی است که باید به آن اهمیت بدهیم. اما چگونه می توانیم از طبیعت مراقبت کنیم؟

با روش های زیر می توان تا حد زیادی از طبیعت مراقبت کرد:

1. استفاده از محصولات دوستدار طبیعت

وقتی در طبیعت هستید، از محصولات بهداشتی، مانند صابون و شوینده ها، که دوستدار محیط زیست هستند بهره ببرید. درضمن مراقب باشید از محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی چون، پرمترین، فرمالدئید، بتا هیدروکسی اسید، هیدروکسی تولوئن بوتیل دار و آووبنزون است هم استفاده نکنید. این محصولات به صخره های مرجانی، رودخانه ها و جانداران آبزی مانند ماهی و صدف صدمه می زنند.

البته اگر محصولات دوستدار محیط زیست در دسترس ندارید، موقع شستشوی دست و صورت از مجموعه های آبی مانند رودخانه و دریاچه ها دور بمانید تا آنها آلوده نشوند.

2. تهیه غذا پیش از رفتن به طبیعت

غذای روزتان را خودتان درست کنید، بسیار بهتر از خرید محصولات آماده و بسته بندی شده در پلاستیک های تجزیه ناپذیرست. بنابراین روز قبل از سیزده بدر، غذایی را که می خواهید با خود ببرید، آماده نموده و در ظروف قابل استفاده مجدد قرار دهید. می توانید غذاهایی انتخاب کنید که پرانرژی باشند و کمتر دورریز داشته باشند. مثلا، آجیل های پوست کنده یا غذاهای گوشتی بدون استخوان انتخاب های خوبی برای طبیعت هستند. این غذاها زباله های کمتری فراوری می نمایند. درضمن جا گذاشتن زباله هایی مانند استخوان های درشت، بطری و پلاستیک، نه تنها محیط زیست را آلوده می نماید، بلکه ممکن است به جانواران کوچک صدمه بزند. بعضی از استخوان ها در گلوی جانوران کوچک گیر می نمایند یا ممکن است سر این حیوانات داخل بطری و پلاستیک گیر نموده و موجب خفگی شان گردد.

3. پرهیز از ظروف یکبار مصرف

استفاده از ظروف یکبار مصرف موجب فراوری بیش از حد زباله می گردد که در نهایت به محیط زیست و سیاره خاکی مان صدمه می زند. بنابراین تا می توانید از استفاده از ظروف یکبار مصرف پرهیز کنید. بعلاوه تا جایی که امکان دارد، از ظروف غیرپلاستیکی یا پلاستیکی های بادوام بهره ببرید. بطری و لیوان های چندبار مصرف ایده آل هستند. درضمن اگر در پی ظروف سبک هستید، در بازار لیوان های تاشو یا بشقاب های سبک قابل استفاده مجدد هم وجود دارد. ظروف ملامین هم مناسب هستند.

3. توجه به علایم

محیط بانی و سازمان مراقبت از فضاهای سبز، علایم مختلفی برای مراقبت از محیط زیست در این فضاها قرار می دهند. بعضی از این علایم مسیر راهتان را معین می نمایند. با این کار نه تنها در طبیعت راهتان را گم نمی کنید، بلکه با راه رفتن روی گیاهانی که در مسیر راه هستند، به آنها صدمه نمی زنید.

درضمن به هر منطقه ای که می روید، علایم آن مکان ها را دستکاری نکنید و همه چیز را همانطور که هستند، باقی بگذارید و حتی چیزی به یادگار، مثل سنگ های براق یا هر چیز دیگر برندارید.

4. دور ریختن صحیح زباله ها

وقتی در طبیعت هستید، مراقب زباله هایتان باشید و آنها را در طبیعت رها نکنید. آنها را در کیسه زباله ای که از قبل با خود برده اید، بریزید و با خود به نزدیکترین محل جمع آوری زباله ببرید.

درضمن از دستمال کاغذی یا مرطوب برای تمیز کردن دست هایتان استفاده نکنید. این محصولات یکبار مصرف، بازیافت شدنی نیستند و فقط به زباله های طبیعت اضافه می نمایند. به جای استفاده از دستمال های کاغذی، از دستمال های پارچه ای بهره ببرید. یا دست هایتان را با آب و صابون (از نوع تجزیه پذیر) بشویید.

5. فضولات انسانی

اگر در طبیعت، احتیاج به اجابت مزاج داشتید، ابتدا حفره ای با عمق 15 تا 20 سانتی متر روی زمین ایجاد کنید و البته حداقل 60 متر از مجموعه های آبی، مانند رودخانه و دریاچه، فاصله داشته باشید تا آب را آلوده نکنید. سپس بعد از اتمام کار، حفره را بپوشانید و برای تمیز کردن خود از صابون و دستمال تجزیه پذیر بهره ببرید.

6. پیشگیری از آتش سوزی

روشن کردن آتش در طبیعت و دور آن نشستن یا چای زغالی آماده کردن، یکی از کارهایی است که بیشتر مردم دوست دارند، انجام دهند. اما باید این کار را با احتیاط انجام دهید. پیش از روشن کردن آتش باید ببینید آیا در منطقه ای نیستید که آتش روشن کردن ممنوع است. اگر روشن کردن آتش ممنوع نبود، آتش را دور از درختان یا سبزه ها و بعلاوه وسایل همراه تان روشن کنید. ابتدا چاله ای کوچک ایجاد نموده، سپس آتش را داخل آن روشن کنید. بعد از اینکه کارتان با آتش تمام شد، آن را با دقت خاموش کنید، تا طبیعت را در خطر آتش سوزی و نابودی قرار ندهید.

7. دوری از حیوانات

وقتی در طبیعت و حیات وحش هستید، هرگز به حیوانات غذا ندهید. این کار باعث از بین رفتن ترس حیوانات از انسان ها می گردد و آنها دایما به انسان ها نزدیک می شوند. این کار هر دو انسان و حیوان را به خطر می اندازد. درضمن بیشتر غذاهای مخصوص انسان برای حیوانات مناسب نیستند و سلامت آنها را تهدید می نمایند.

8. تصویربرداری برای خاطره سازی

بعضی از افراد خیلی احساساتی هستند و اغلب دوست دارند از مکان هایی که تماشا می نمایند، یادگاری داشته باشند و معمولا چیزی به یادگار از طبیعت برمی دارند. اما یادتان باشد، برداشتن چیزهای طبیعی در محل سکونت طبیعی حیوانات، آنها را به دردسر می اندازد. بنابراین برای خاطره سازی می توانید از خودتان و همراهان تان عکس بگیرید. درضمن مراقب باشید نور فلاش دوربین های عکاسی تان حیواناتی را که به نور حساس هستند، عصبی ننموده و آنها به شما حمله ننمایند.

با توجه به نکات فوق می توانید هنگام سرگرمی و شادی در طبیعت، از این فضای بکر و زیبا مراقبت هم کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 13 فروردین 1402 بروزرسانی: 13 فروردین 1402 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2093

به "8 توصیه کلیدی برای اینکه سیزده بدر را مثل یک هوادار محیط زیست بگذرانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 توصیه کلیدی برای اینکه سیزده بدر را مثل یک هوادار محیط زیست بگذرانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید