8 توصیۀ کاربردی برای سفر با دوستان

به گزارش مجله پیامک مسعود، سفر رفتن با دوستان همواره ایدۀ مجذوب نمایندهی است؛ اما واقعیت همواره ممکن است آنقدرها مجذوب نماینده از کار درنیاید. در اینجا هشت توصیۀ کاربردی را می خوانید که به شما برای برنامه ریزی یک سفر آرامش بخش یاری می نمایند.

8 توصیۀ کاربردی برای سفر با دوستان

خبرنگاران | سالو آبورتو ماهِ پیش از فکر نخستین سفر خود به اروپا هیجان زده بود. برنامه او یک سفرِ دو هفته ای همراهِ برترین دوستش به بروکسل، آمستردام، پاریس و برلین بود. دوست او که ساکن بروکسل بود ظاهراً مشتاق بود راهنمای این سفر باشد. آبورتویِ 27 ساله، متخصص محتوای دیجیتال در یک گروه غیرانتفاعیِ محیطی در واشنگتن بود و برای این سفر دو هفته مرخصی گرفته بود. این نخستین سفر دونفره آنها با هم بود، اما ظرف چند روز به کابوس آبورتو تبدیل شد.

به گزارش خبرنگاران ؛ آبورتو منظم بود و دوست داشت سفر برنامه داشته باشد در حالی که دوستش برنامه خاصی نداشت و فی البداهه عمل می کرد. آبورتو از اینکه فرصت نداشت اوقاتی از سفر را به تنهایی سپری کند سرخورده شده بود و احساس می کرد اولویت های او نادیده گرفته شده است. آن دو حتی سر خروپف کردن آبورتو دعوایشان شد. اختلافات جزئی آنها رفته رفته بیشتر شد تا اینکه در برلین دعوای سختی میان آن ها درگرفت. آخرین باری که آبورتو دوستش را دید در راهِ بازگشت به بروکسل در فرودگاه بود. آبورتو سه روز آخرِ سفر کوشش کرد در تنهایی خودش، این فرصتِ سرگرمی را از نابودی مطلق نجات دهد. آبورتو بعد از آن تصمیم گرفت که دیگر هرگز چنین تجربه ای را تکرار نکند، چون این سفر مثل بمب رابطه خوب او و دوستش را نابود نموده بود.

شانس تماشاِ مکان های نو و خاطره ساختن با دوستان مجذوب نماینده است، اما خالی از چالش هم نیست. شخصیت ها با هم تضاد پیدا می نمایند، اهداف با هم مغایرت دارند و کسانی که برنامه ریز سفر به عهده شان است ممکن است مرتکب اشتباهات احمقانه ای شوند. در ادامۀ این مطلب با برنامه ریزی درست سفر با دوستان و تبدیل آن از یک ایده به واقعیت آشنا می شوید.

1. درباره انتظارات مصاحبه کنید و به توافق برسید

روشن کردنِ هدف سفر می تواند فرایند برنامه ریزیِ سفر را آسان تر کند. برنامه ریزیِ سفر به پاریس با هدفِ تماشا موزه های این شهر بسیار آسان تر از یک آخرهفته خودمانی در خانه ای کنار دریاچه است. باید درباره اینکه افرادِ گروه خواستارِ انجام چه کارهایی هستند مصاحبه کنید تا آن ها بتوانند تصمیم بگیرند مایل به حضور در این سفر هستند یا نه. برای مثال اگر دوست ندارید تا دیروقت بیرون از خانه بمانید باید این موضوع را بدون تعارف به اعضای گروه بگویید.

2. تاریخ ها را دقیق معین کنید

یکی از سخت ترین بخش های سفرِ گروهی متعهد کردنِ همه اعضای گروه است. مردم برنامه های زمانی شلوغی دارند و زمان مرخصی افراد با هم فرق دارد. از همه بخواهید به تقویم نگاهی بیندازند و وقت های آزادشان را معین نمایند تا مدیر برنامه ریزی بتواند روز هایی را انتخاب کند که بیشترین همپوشانی را با هم دارند.

دیوید بِل 27 ساله دانشجوی دکترای فیزیک از دانشگاه واشنگتن که از سال 2013 با گروهی از دوستان دوران دبیرستانش هر دو سال یک بار سفر می نماید می گوید: اگه برنامه ریزی سفر به عهده شماست پس باید آماده این باشید که همه نتوانند طبق برنامه شما پیش بروند. قرار نیست یک روز عالی و بی عیب و نقص از نظر همه پیدا کنید.

3. یک برنامه ریز برای گروه انتخاب کنید

اگر هیچ کس مسئولیت نپذیرد، سفر امکان پذیر نمی گردد. وَنِسا بوُلینگ آجاوُن، بنیانگذار کلوپ سفر دختران در یک شرکت مسافرتیِ مستقر در دی سی که سفر های گروهی زنان را سازماندهی می نماید، توصیه می نماید یک نفر را به عنوان برنامه ریز اصلی سفر انتخاب کنید. این فرد تصمیم گیرنده است و راهنمایی گروه در راستا درست را بر عهده می گیرد. آجاوُن شاهد لغو سفر های زیادی بوده است فقط به این علت که هیچ کس حاضر نشده برنامه ریزی سفر را بر عهده بگیرد. جدا از برنامه ریز اصلیِ سفر، می توان به اعضایِ دیگرِ گروه نیز مسئولیت های خاصی را واگذار کرد، از جمله رزور هتل، رستوران و فعالیت های سرگرمیی؛ در حالی که برنامه ریز اصلی همه را در راستا اصلی برنامه نگه می دارد.

4. به مسائل اقتصادی فوراً رسیدگی کنید

بدونِ صحبت کردن درباره هزینه ها سفر و نحوه پرداخت آن راهی سفر نشوید. نه اعضای گروه دوست دارند پس از سفر با یک صورتحساب سنگین شوکه شوند و نه کسی که مسئولیت اقتصادی را برعهده گرفته دوست دارد برای گرفتن دونگ اعضای گروه به تکاپو بیفتد.

کسانی که بودجه های متفاوتی دارند باز هم می توانند با هم سفر نمایند. اُلیویا رِمپِل 29 ساله کاشناس ویدئو در یک مرکز ارتباطاتِ محیطی در نروژ مرتب با دوستانش که سطوحِ عایدی متفاوتی دارند سفر می نماید. او و شوهرش در ماه مه در سفر غواصی شان به اردن به شش نفر دیگر ملحق شدند و بعداً از منطقه ها تماشای وادی روم (دره ماه) تماشا کردند. گروه در یک کمپ لوکس مجهز به چادر هایی با سقف شفاف برای تماشای ستارگان شب اقامت کردند در حالی که رِمپِل و شوهرش یک کمپ مقرون به صرفه قیمت نزدیک را انتخاب کردند: اگه ولخرجی کردن انتخاب اونا باشه برای ما کاملاً محترمه، اما ما از بودجه خودمون اطلاع داریم و براساس اون خرج می کنیم.

5. خودتان را برای سازش آماده کنید

کسانی که عادت های متضاد دارند می توانند با هم سفر نمایند به شرطی که انتظارات شان را از پیش معین نموده باشند. در یک گروه بزرگ، اطمینان حاصل کنید هر فردی قرار است حداقل یک کاری را که برایش ارزشمند است انجام دهد. اشکالی ندارد اگر سفرتان را با دوستی که سبک سفر یا انتظاراتش تفاوت زیادی با شما دارد لغو کنید. ترانتهام در این باره می گوید: شما می تونین دوست خیلی خوبی واسه کسی باشین و در عین حال به این نتیجه برسین که اون آدمی نیست که بخواین باهاش سفر کنین.

6. برنامه سفر را انعطاف پذیر نگه دارید

بیشتر مسافران خواستار ترکیبی از فعالیت های برنامه ریزی شده و استراحت هستند. بلیت ها یا رزرو های مربوط به هر فعالیتِ گروهی را از پیش آماده کنید. چند وعده غذایی را به صورت گروهی برنامه ریزی کنید، اما برای باقی وعده ها برنامه ریزی نکنید تا به دیگران امکان امتحان کردن مکان های مختلف را بدهید.

آجاون درباره انعطاف پذیریِ ذهنی در برنامه ریزی سفر می گوید: تا زمانی که بخواهید می توانید با گروه بمانید، اما می توانید از گروه جدا شده و کاری را که دوست دارید انجام دهید. برای مثال آجاون در سفر به پاریس در رختخواب ماند و بعد از اینکه دوستانش از موزه لوور برگشتند برای ناهار به آن ها ملحق شد.

7. برای زمان تنهایی برنامه ریزی کنید

حتی برترین دوستان هم به زمان تنهایی خودشان به دور از یکدیگر نیاز دارند. زمان تنهایی را دست کم نگیرید، خواه این زمان، تنها ماندن در اتاق های مجزا باشد یا گشت و گذار به تنهایی. آبورتو می گوید: حتی اگه لازم باشه پول بیشتری بدم میدم، چون اگه اتاق خودم رو داشته باشم خوشحالترم.

8. به همدیگر سخت نگیرید

حتی برترین برنامه ریزی ها از اشتباه مصون نیستند. بِل دانشجوی فیزیک مسئول رزرو کردن ایربی ان بی (یک بازارگاه مجازی در زمینهٔ اجارهٔ مکان های اقامتی) برای سفر به اروپا در سال 2019 بود که با اندکی انتقاد و واکنش تند روبرو شد، چون اقامتگاه هایی که رزرو نموده بود بد از آب عایدیه بودند، اما خوشبختانه او دوستان باگذشتی داشت. به یاد داشته باشید هدف شما از با هم بودن در سفر چیست و سعی کنید روی لذت بردن تمرکز کنید.

منبع: washingtonpost

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2011

به "8 توصیۀ کاربردی برای سفر با دوستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 توصیۀ کاربردی برای سفر با دوستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید