8 نکته ای که پیش از اولین سفر به چین باید بدانید

به گزارش مجله پیامک مسعود، چین پرجمعیت ترین کشور جهان و یکی از زیباترین مقصدهای گردشگری در آسیا است. با یاری این نکات، اولین سفر به چین، به بهترین سفر زندگی تان تبدیل می گردد.

8 نکته ای که پیش از اولین سفر به چین باید بدانید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

چین پرجمعیت ترین کشور جهان و دومین اقتصاد بزرگ جهان است. به دلایل فراوانی، چین یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری در آسیا محسوب می گردد. در شهرهای بزرگی مثل شانگهای و پکن می توانید سرعت زندگی شهری را در بالاترین حد ممکن ببینید. سفر به چین بدون تردید جاذبه های فراوانی برایتان خواهد داشت. در این کشور می توانید با یکی از قدیمی ترین فرهنگ های جهان آشنا شوید و ببینید که مردم این کشور چطور در حال تغییر سریع کشور خود و تغییر جهان هستند.

بعد از مدتی گشت وگذار در چین خواهید فهمید که هر چقدر در خصوص این کشور و فرهنگ آن یاد بگیرید، باز هم چیزی از آن نمی دانید. این کشور بسیار بزرگ، بسیار قدیمی و متنوع است. یک سفر کوتاه، زمان کافی برای دیدن همه جنبه های زندگی در این کشور را به شما نمی دهد.

در سفر به چین نمی توانید همه چیز را یاد بگیرید و همه جاذبه ها را ببینید ولی تا جایی که می توانید از اوقات سفر خود بهره ببرید تا سفری لذت بخش تر داشته باشید. فرقی نمی نماید که برای اولین بار به چین سفر می کنید یا برای بار چندم. در هر صورت نکاتی وجود دارد که سفر به چین و گشت وگذار در این کشور بزرگ و بی نظیر را راحت تر می نماید. با یاری این نکات که در ادامه تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم می توانید سفر بهتری داشته باشید.

1. سحرخیز باشید تا کامروا شوید

طبق آمارها و تخمین های رسمی، جمعیت این کشور 1.4 میلیارد نفر است و این جمعیت هر سال در حال افزایش است. با وجود این همه مسافر داخلی چین که به گوشه و کنار این کشور سفر می نمایند و مسافران خارجی که برای تفریح یا کار به چین می روند، در همه جای این کشور شاهد شلوغی و ازدحام خواهند بود. این شلوغی و ازدحام در جاذبه های گردشگری مهم و بزرگ این کشور، به مراتب بیشتر است؛ مثلا در هنگام بازدید از ارتش سفالی چین یا کمپ مطالعاتی پانداها در شنگ دو و ...

در هر صورت هیچ وقت نمی توانید این جمعیت زیاد را کنترل کنید؛ ولی می توانید کوشش تان را کنید تا جایی که می توانید بهتر با این ازدحام کنار بیایید یا آن را کمتر کنید. یکی از کارهایی که می توانید برای فرار از ازدحام در چین انجام دهید این است که ساعت بازدید خود از جاذبه ها را به صبح زود و ابتدای کار این مجموعه ها موکول کنید. در این ساعات می توانید در آرامش و خلوتی نسبی، جاذبه ها را ببینید؛ قبل از اینکه مدارس باز شوند و تورهای گروهی دسته دسته به جاذبه ها برسند.

به این ترتیب، ساعتی که شما از جاذبه ها خارج می شوید، تازه بقیه گردشگران از راه می رسند. مطمئنا شما تجربه بهتری از گشت وگذار خود در ساعات خلوت تر دارید. البته گشت و گذار در صبح زود به این معنا نیست که گردشگر دیگری را نخواهید دید؛ ولی تعداد آن ها به مراتب کمتر است. شاید اهل صبح زود بیدار شدن نباشید؛ ولی در چین اگر سحرخیز باشید با راحتی و آرامش بیشتری می توانید از دیدنی های این کشور لذت ببرید.

2. جهت های اصلی را بشناسید

شما بدون دانستن زبان چینی می توانید به این کشور سفر کنید؛ ولی تعدادی کلمه ضروری، غیر از عبارت های رایج که معمولا مسافران سعی می نمایند یاد بگیرند، وجود دارند که یادگیری آن ها بسیار مهم و لازم است.

بیشتر شهرهای چین چندین ایستگاه قطار دارند و این ایستگاه ها بر اساس محل قرار دریافت آن ها نام گذاری شده اند: شمالی، جنوبی، شرقی یا غربی. این جهت های اصلی ذکر شده در ایستگاه ها به انگلیسی ترجمه نشده اند و در کنار نام شهر قرار دارند. بنابراین باید از قبل تحقیق کنید که در ایستگاه درست پیاده شوید و نام جهت های اصلی را در زبان چینی بدانید. این چند کلمه می تواند یاری کند که راستا خود را بهتر پیدا کنید:

  • کلمه Bei به معنای شمال است چون شهر پکن از نظر تاریخی، پایتخت شمالی چین محسوب می گردد.
  • کلمه Nan به معنای جنوب است چون شهر نانجینگ پایتخت جنوبی چین بوده است.
  • کلمه Dong به معنای شرق و کلمه Xi به معنای غرب است.

3. یادگیری یک جمله برای کل سفر

یادگیری زبان چینی کار راحتی نیست و ممکن است روند بسیار کندی داشته باشد. ولی یکی از عبارت ها و جمله هایی که یادگیری آن باعث می گردد سفری اصیل تر و بومی تر را تجربه کنید این عبارت است: 你们有什么好吃的

احتمالا نمی توانید این جمله را بخوانید و نمی دانید هر کاراکتر آن چه معنایی دارد. این جمله به این شکل خوانده می گردد:

و ترجمه این است که: اینجا چه چیزی خوب است؟

قاره آسیا در مجموع به عنوان یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین مقصدهای جهان برای امتحان کردن غذاهای خیابانی شناخته می گردد و کشور چین هم از این قاعده مستثنی نیست. در چین هزاران رستوران کوچک را خواهید دید که هیچ منوی انگلیسی ندارند و مشتریان آن را بیشتر اهالی منطقه تشکیل می دهند که برای خوردن لذیذترین غذاها، این رستوران های کوچک یا بهتر بگوییم، غرفه ها را انتخاب می نمایند. تجربه نشان داده است که استفاده از اپلیکیشن های مترجم برای این منوها که پر از متن و عکس است، به خوبی کار نمی نماید. به همین دلیل باید به فروشنده یا پیش خدمت مراجعه کنید و از او هدایت بگیرید و بپرسید چه چیزی در این رستوران خوب است؟ آن ها از اینکه به شما یاری نمایند شادمان خواهند شد.

این راه بهترین روش برای این است که مثل اهالی غذا بخورید و تعدادی از بهترین و خاص ترین غذاهای محلی هر شهری را امتحان کنید. در هر صورت مطمئن باشید که این کشور را گرسنه ترک نخواهید کرد و غذایی که مناسب شما باشد، در آن پیدا می گردد.

4. پول نقد برای گردشگران است

چین یکی از پیشرفته های کشورهای جهان در زمینه تکنولوزی است؛ ولی گردشگران نمی توانند از تعدادی از مهم ترین امکانات این کشور که در وقت زیادی صرفه جویی می نمایند، استفاده نمایند. چینی ها از سیستم های پرداخت موبایلی مثل WeChat Pay یا AliPay برای پرداخت تقریبا همه هزینه های خود استفاده می نمایند. از کرایه خانه گرفته تا خرید مواد غذایی. فرایند استفاده از این سیستم ها بسیار راحت است. کد QR فروشنده را اسکن می کنید، مبلغی که قرار است پرداخت کنید، وارد می کنید. سپس با استفاده از امکاناتی مثل FaceID یا TouchID یا رمز عبور، تراکنش را کامل می کنید. برای فروشنده هایی که اطمینان بیشتری دارید مثلا فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، می توانید کد تلفن خود را به آن ها نشان دهید تا آن ها اسکن نمایند و هزینه ها را به حساب شما بزنند.

این فرایند بسیار سریع انجام می گردد؛ سریع تر از اینکه داخل کیف خود دنبال پول بگردید. در بسیاری از قسمت های چین، پول نقد تقریبا منسوخ شده است.

در سال 2018 سیستم پرداخت موبایلی در چین بیش از 41 تریلیون دلار تراکنش داشت که بسیار بیشتر از مجموع تراکنش های ویزا و مستر کارت بود. تغییر روند پرداخت به سمت استفاده از سیستم های موبایلی روی سنت های فرهنگی این کشور هم تاثیر گذاشته است؛ مثلا دادن پاکت های قرمز حاوی پول نقد در جشن ها و تعطیلات چینی به دوستان و نزدیکان. در زمان برگزاری جشن های سال نوی چینی در سال 2018، بیش از 768 میلیون نفر، پاکت های قرمزی را به وسیله وی چت، به جای پاکت های فیزیکی، برای عزیزان خود فرستادند.

در اولین روزهای ورود خود به چین متوجه فراگیر بودن استفاده از این سیستم ها می شوید؛. حتی در مناطقی دورتر از مراکز شهری، روستاها و حتی غرفه های کوچک میوه فروشی هم بسیاری از فروشنده ها پول نقد از مشتریان خود نمی پذیرند. آن ها کد QR را روی محصولات درج می نمایند تا شما بتوانید با گوشی آن را اسکن کنید و پرداخت کنید.

ولی متاسفانه بیشتر گردشگرانی که به چین سفر می نمایند نمی توانند سیستم های پرداخت وی چت و AliPay را بدون دردسر نصب و استفاده نمایند. بسیاری از مراکز تجاری هم کارت اعتباری نمی پذیرند؛ بنابراین اگر قصد دارید به چین سفر کنید باید تقریبا همه چیز را با پول نقد پرداخت کنید. در این صورت تعجب نکنید اگر متعجبانه به شما نگاه می نمایند یا ناامید می شوند از اینکه می خواهید هزینه های خود را نقد بپردازید.

5. شهرهای بزرگ را ترک کنید

بیشتر کسانی که برای اولین بار به چین سفر می نمایند، به خصوص اگر سفرشان سفر کاری باشد، معمولا برنامه سفر خود را حول محور شهرهای بزرگ می چینند؛ مثلا پکن، شانگهای، شنگ دو و شی آن. البته از بازدید از شهرهای بزرگ و جاذبه های آن ها نیز نباید به کلی صرف نظر کنید؛ ولی در طبیعت هم به اندازه شهرهای بزرگ، زمانی کافی برای بازدید و گشت وگذار در نظر بگیرید.

در چین جاذبه های طبیعی فراوانی وجود دارد که از دیدن آن ها حیرت زده می شوید؛ کوه رنگین کمان در غرب یکی از این جاهای دیدنی چین است که برای لذت بردن از آن در زیباترین حالت ممکن باید هنگام طلوع آفتاب به اینجا سر بزنید. بالا رفتن از کوه ها و سر زدن به معبدهای باستانی در روستاهای کوهستانی از دیگر فعالیت های جذابی است که در چین نباید از دست بدهید.

پارک ملی جنگلی ژانگجیاجی یکی دیگر از شگفتی های حیرت انگیز چین است که فرصت بازدید از آن را نباید از دست بدهید. این پارک جنگلی با قله های عمودی الهام بخش کوهستانی بوده که در فیلم آواتار ساخته جیمز کامرون دیده اید. چین جاذبه هایی فراتر از شهرهای بزرگ دارد و پیشنهاد می کنیم که در سفر به چین برای دیدن شگفتی های طبیعت، بیشتر وقت بگذارید.

6. یک VPN خوب دانلود کنید

بیشتر مردم می دانند که برخی از سایت های غربی از جمله فیس بوک و گوگل در چین مسدود هستند؛ یعنی بدون استفاده از وی پی ان نمی توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. با وجود این بیشتر افراد بدون وی پی ان به این کشور سفر می نمایند و بعدا متوجه می شوند که چه نکته مهم را فراموش نموده اند.

دولت چین، وب سایت بسیاری از ارائه دهندگان VPN را نیز فیلتر نموده است؛ یعنی اگر قبل از سفر وی پی ان خود را راه اندازی ننموده باشید در چین دیگر به آن دسترسی ندارید. تا زمانی که به خانه برگردید نمی توانید شبکه های اجتماعی خود را چک کنید یا به ایمیل هایتان پاسخ دهید. البته این محدودیت اجباری ممکن است فرصت خوبی باشد تا کمی از کار و دغدغه های روزمره فاصله بگیرید؛ ولی اگر به هر دلیلی لازم دارید که با مخاطبان خود در ارتباط باشید، مثلا به دلیل شرایط کاری، حتما داشتن وی پی ان خوب را در الویت قرار دهید.

7. در زمان تعطیلات چینی سفر نکنید

قبلا هم اشاره کردیم که چین کشوری پرجمعیت و بسیار شلوغ است و روشی برای فرار از ازدحام عنوان کردیم؛ ولی اگر در نهایت تصمیم گرفتید که برنامه سفر خود را در زمان تعطیلات چینی برنامه ریزی کنید، خودتان را آماده کنید تا در صف های طولانی بایستید و هر جای که می روید، با ازدحام جمعیت درگیر باشید.

اگر در زمان یکی از تعطیلات مهم چین ـ مثلا هفته طلایی یا هفته ملی که در پاییز است یا سال نوی چینی که اواخر زمستان است یا چند تعطیلات کوتاه تر دیگر که در سراسر سال وجود دارد به چین سفر می کنید، هر جا که بروید خودتان را بین انبوه جمعیت مردم خواهید دید. همه وسایل حمل و نقل عمومی از جمله هواپیما، قطارها و بزرگراه ها تا جایی که ممکن است پر می شوند و بیشتر جاذبه های گردشگری نیز شلوغ و پرازدحام هستند.

در زمان این تعطیلات باید تا جایی که می توانید از چین فاصله بگیرید!

8. استفاده از یک اپلیکیشن مترجم خوب و صرفه جویی در زمان

لازم به گفتن نیست که برای سفر به چین به یک اپلیکیشن مترجم خوب احتیاج دارید که توصیه می کنیم از اپلیکیشن Baidu بهره ببرید که به خوبی در چین کار می نماید. قبل از اینکه راهی سفر شوید، با نحوه کار این اپلیکیشن کاملا آشنا شوید.

در شهرهای بزرگ ممکن است افرادی پیدا شوند که زبان انگلیسی صحبت نمایند و البته سطح زبان افراد با هم متفاوت است؛ ولی هر چقدر که از شهرهای بزرگ فاصله بگیرید، انگلیسی صحبت کردن برای مردم سخت تر می گردد و حتی کلمه هایی مثل نه یا توالت که تقریبا بین المللی هستند و همه آن را می فهمند، در نواحی دورتر چین به سختی توسط مردم فهمیده می شوند.

اهالی معمولا رفتاری محبت آمیز دارند و کنجکاو می شوند که بدانند شما اهل کجا هستید و چرا به چین سفر نموده اید. در سفرهای طولانی با قطار مطمئنا از اینکه می توانید با کسی مکالمه کنید، لذت خواهید برد و این کار با اپلیکیشن های مترجم قابل انجام است؛ حتی اگر زبان شما، حتی یک کلمه مشترک هم نداشته باشد.

سفر به چین برای بسیاری از افراد از بیرون ممکن است سخت و ترسناک به نظر برسد؛ ولی وقتی وارد این کشور شوید، هر چقدر بیشتر پیش می روید، بیشتر متوجه می شوید که سفر به چین زیاد هم سخت و ترسناک نیست. البته شما هرگز زبان چینی را یاد نمی گیرید و به خوبی نمی توانید حرف مردم را بفهمید؛ ولی این نباید باعث گردد که دست از کوشش کردن بردارید. با انجام چند راه حل ساده مثلا استفاده بیشتر از تکنولوژی و یاد دریافت عبارت های ضروری، می توانید کمی پیشرفت کنید تا بتوانید سفری بهتر و دلپذیرتر به چین داشته باشید.

از همین الان آماده سفر به چین شوید. تور چین را در خبرنگاران از لحاظ قیمت با هم مقایسه نموده و آفر موردنظرتان را از فروشنده های معتبر همکار، پیدا و با پایین ترین هزینه تهیه کنید.

تور چین

منبع: کجارو / thepointsguy.com
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 441

به "8 نکته ای که پیش از اولین سفر به چین باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته ای که پیش از اولین سفر به چین باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید