آخرین مهلت استفاده از رمز دوم ثابت چه زمانی است؟

به گزارش پیامک مسعود، به دنبال افزایش آمار کلاهبرداری و فیشینگ، به تصمیم جمعی از نهادهای زیربط، قرار شد تا از اول دیماه رمز پویا برای همه مشتریان بانکی، اجباری گردد.

آخرین مهلت استفاده از رمز دوم ثابت چه زمانی است؟

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش، طبق اعلام بانک مرکزی و ابلاغ به شبکه بانکی از اول دی ماه استفاده از رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) اجباری خواهد شد، بنابراین به مردم توصیه می گردد هر چه سریعتر نسبت به فعالسازی رمز دوم پویا برای کارت های بانکی خود اقدام فرمایید.

لازم به ذکر است که این سیاست در راستای ارتقاء امنیت و محافظت از حساب های بانکی مردم در برابر فعالیت های کلاهبردارانه و متقلبانه، اتخاذ شده است.

بانک مرکزی اعلام کرده است: با عنایت به اینکه کلاهبرداران از هر فرصتی برای سوء استفاده بهره می گیرند لازم است دارندگان کارت ضمن حفظ هوشیاری، مراقب وب سایت ها و پیامک های جعلی با عناوین فرینده ای مانند پویا سازی رایگان رمز های دوم بوده و تنها از روش های اعلام شده توسط بانک خود، برای فعال سازی و دریافت رمز دوم پویا استفاده نمایید. شایان ذکر است هیچ گونه فعال سازی رمز پویا در وب سایت بانک مرکزی انجام نمی گردد.

همچنین آگاه باشید که بانک ها و موسسات اعتباری به هیچ عنوان برای فعالسازی رمز دوم پویا، اطلاعات حساس کارت های بانکی مانند رمز دوم و کد اعتبار سنجی (CVV2) کارت شما را مطالبه نخواهند کرد. در صورت برخورد با موارد مشکوک، فوراً بانک خود را از این موضوع آگاه کرده و در این خصوص از بانک یاری بگیرید.

همه مواردی که باید در خصوص رمز پویا بدانید را می توانید در این گزارش بخوانید.

ثابت بودن رمز دوم کارت های بانکی و پیشرفت چشم گیر و پیچیدگی روز افزون شگرد های سارقین در فضای مجازی، لو رفتن یا سرقت این رمز ها را به راحتی امکان پذیر کرده است. به بیان دیگر سودجویان می توانند با سوء استفاده از غفلت دارندگان کارت های بانکی، اطلاعات این کارت ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV2) و رمز دوم) به وسیله درگاه های پرداخت یا برنامک های همراه جعلی به سرقت برده و با برداشت غیر مجاز از این کارت ها، خسارات اقتصادی قابل توجهی را به هموطنانی که رمز دوم کارت خود را فعال کرده اند، تحمیل نمایند. علاوه بر این سارقان از کارت هایی که رمز دوم آن ها به سرقت رفته برای انتقال پیاپی وجوه حاصل از فعالیت های غیر قانونی و نامشروع خود بهره جویی کرده که این امر نیز می تواند دارنده کارت را با تبعات حقوقی جدی روبرو کند.

با پویاسازی رمز های دوم کارت های بانکی احتمال این گونه سوء استفاده ها به شدت کاهش می یابد و دارندگان کارت های بانکی می توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ثابت (ایستا)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم، از رمز های متفاوتی (پویا) که بانک در اختیارشان قرار می دهد، استفاده نمایند. شایان ذکر است این رمز ها طول عمر محدودی (حداکثر 1 دقیقه) داشته و یکبار مصرف هستند به این معنا که صرفاً برای یک تراکنش قابل استفاده اند.

تنها مشتریانی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت های خود اقدام نمایند که از کارت بانکی خود برای انجام خرید های اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم استفاده می نمایند؛ بنابراین مشتریانی که کارت خود را صرفاً برای انجام خرید های فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپرداز ها به کار می گیرند، نیازی به فعال سازی رمز دوم پویا ندارند.

پویا سازی رمز دوم کارت های بانکی فقط و فقط توسط بانک های صادر نماینده کارت صورت می پذیرد؛ لذا برای اطلاع از روش های مختلف فعالسازی می توانید به وسیله مراجعه حضوری به شعب، مراجعه به وب سایت بانک صادر نماینده کارت و یا تماس با مرکز امداد مشتریان بانک خود، اقدام نمائید.

فعالسازی رمز دوم پویا هیچگونه هزینه ای برای مشتریان در بر نداشته و این خدمت توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری کشور، هم راستا با تجربیات جهانی و با هدف صیانت از دارایی های مشتریان بانکی در مقابل فعالیت های کلاهبردارانه، فراهم شده است.

بانک ها و مؤسسات اعتباری متناسب با نیازمندی های مشتریان خود، سازوکار های متنوعی برای ارائه رمز دوم پویا فراهم کرده اند. دارندگان گوشی های هوشمند می توانند از برنامک های فراوری رمز بر روی گوشی های تلفن همراه خود استفاده نمایند. توجه داشته باشید که این برنامک توسط بانک صادر نماینده کارت ارایه شده و باید به وسیله وب سایت رسمی بانک دریافت شوند. همچنین دریافت رمز دوم پویا به وسیله پیامک و یا راه حل های مبتنی بر کد های دستوری (USSD) از دیگر روش های فراهم شده برای ارایه رمز پویا به مشتریان هستند.

برای دریافت رمز دوم پویا به وسیله پیامک لازم است دارندگان کارت های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادر نماینده کارت یا از روش های تأیید شماره تلفن همراهی که بانک صادر نماینده کارت در اختیار شما قرار می دهد نظیر مراجعه به ATM یا اینترنت بانک، شماره تلفن همراه خود را معرفی و در اختیار داشتن آن را تائید نمایند. با عنایت به اینکه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامک خواهد شد، لذا ارایه رضایت صریح وی به دریافت پیامک حاوی رمز دوم پویا به وسیله شماره تلفن همراه ثبت شده نزد بانک، لازم است.

از دی ماه سال 1398، رمز های دوم ثابت از کارت های بانکی حذف خواهند شد و از این تاریخ به بعد خرید های اینترنتی و پرداخت های نیازمند رمز دوم، با استفاده از رمز دوم ثابت امکان پذیر نخواهند بود؛ بنابراین با توجه به حجم بالای کارت های صادر شده در شبکه بانکی، از هموطنان ارجمند تقاضا می گردد پویا سازی رمز های دوم کارت های بانکی خود را به روز های پایانی مهلت معین شده موکول ننمایند و هر چه سریعتر نسبت به فعال سازی آن اقدام نمایند. مراقب وب سایت ها و پیامک های جعلی با عناوین فرینده ای مانند پویا سازی رایگان رمز دوم باشید.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 515

به "آخرین مهلت استفاده از رمز دوم ثابت چه زمانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین مهلت استفاده از رمز دوم ثابت چه زمانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید