اختلاف نظر چین و کره جنوبی بر سر خطرات داروی ژاپنیآویگان

به گزارش پیامک مسعود، باوجود استقبال چین از داروی ژاپنی آویگان خطرات احتمالی استفاده از این دارو باعث نگرانی کشورهایی مانند کره جنوبی شده است.

اختلاف نظر چین و کره جنوبی بر سر خطرات داروی ژاپنیآویگان

به گزارش گروه بین الملل پیامک مسعود، همسایگان ژاپن بر سر داروی آویگان که این روزها به عنوان یکی از داروهای احتمالی برای مقابله با ویروس کرونا خبرساز شده اختلاف نظر جدی دارند. چین کشوری است که به عنوان اولین میزبان ویروس کرونا از آزمایش بالینی این ویروس استقبال نموده است و این درحالی است که کره جنوبی با بیان اینکه این ویروس عوارض جانبی جدی داشته و می تواند صدمات مرگباری را به همراه داشته باشد با استفاده از آن مخالف است. دولت ترامپ و متخصصان سازمان غذا و داروی آمریکا نیز بر سر استفاده از این داروی تایید نشده اختلاف نظر دارند و به نوعی آنها نیز به این بحث بین المللی پیوسته اند.

از یک سو دولت چین روز سه شنبه بیان کرد که داروی آنفولانزای فراوری شده توسط شرکت گروه هولدینگ فوجی فیلم در درمان ویروس کرونای جدید موثر است. پکن از قبل توصیه به استفاده از داروی فاویپیراویر که تحت برند آویگان توسط شرکت شیمیایی فوجی فیلم تویوما فراوری و به فروش می رسید را شروع نموده است. ژانگ ژیانمین، مدیر مرکز ملی توسعه بیوتکنولوژی وزارت علوم چین در کنفرانس خبری خود گفت: این دارو بسیار ایمن و به طور تعیین موثر است. شرکت فوجی فیلم تویوما این دارو را در سال 2014 فراوری کرد. این دارو از ماه فوریه در ژاپن برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا تجویز شده است.

با اینحال نگاهی به تحقیقات اجرا شده حتی در ژاپن نشان می دهد که استفاده از این دارو چندان هم بدون عوارض نیست.

براساس اطلاعات ارائه شده در ژورنالی که در سال 2017 در (Proceedings of the Japan Academy. Series B. Physical and biological sciences) به چاپ رسید سمی بودن این دارو برای جنین و همچنین آزمایش آن بر روی حیوانات به اثبات رسید.

مقامات بهداشتی ژاپن در آن موقع استفاده مشروط از این دارو صرفا برای بیماری های جدی مسری مانند آنفولانزای پرندگان و ابولا را صادر کردند اما با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ژاپن و اختلال در فرایند عادی زندگی مردم ازجمله برگزاری بازیهای المپیک توکیو به نظر می رسد مقامات ژاپنی در شرایط تایید این دارو بازنگری نموده و آن را تسهیل نموده اند.

برخلاف چینی ها، مقامات کره جنوبی معتقدند با توجه به مطالعات اجرا شده بر روی این دارو و احتمال عوارض جانبی آن ازجمله مرگ و تغییر شکل در اندام بدن، استفاده از فاویپیراویر تصمیمی عجولانه است. پس از آنکه تیمی از متخصصان بیماریهای مسری در کره جنوبی به این نتیجه رسیدند که داده های بالینی کافی برای موثر بودن این بیماری دریافت ننموده اند و به دلیل عوارض جانبی احتمالی این دارو، وزارت امنیت غذا و داروی کره جنوبی تصمیم به عدم واردات داروی آویگان گرفت.

او میونگ دون، کارشناس بیماریهای مسری از کره جنوبی دراین باره می گوید: آویگان نه تنها اثربخشی خود در جریان آزمایش های بالینی را نشان نداده بلکه داده های کافی درباره آزمایشات بالینی اجرا شده بر روی بیماران نیز وجود ندارد. این دارو همچنین عوارض جانبی جدی مانند مرگ را در مطالعات حیوانی به همراه داشته است.

کره جنوبی درحالی به یکی از مخالفان سرسخت داروی آویگان تبدیل شده که ان اچ کی ژاپن اعلام نموده دولت ژاپن میخواهد به کشورهایی که درگیر همه گیری جهانی ویروس کرونا هستند داروی ضد آنفلوآنزا به نام آویگان را ارائه کند. سوگا یوشیهیده، دبیر اول کابینه، روز آدینه به پیامک مسعود گفت که دولت تا کنون از حدود 30 کشور درخواست هایی را برای این دارو دریافت نموده است. سوگا گفت دولت برنامه دارد در حالیکه با کشورهای درخواست کننده در حال مصاحبه است، آزمایش های بالینی آویگان را نیز گسترش دهد. او اضافه نمود که دولت این دارو را به هر یک از کشورهای متقاضی به اندازه نیازشان به طور رایگان ارائه خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 803

به "اختلاف نظر چین و کره جنوبی بر سر خطرات داروی ژاپنیآویگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف نظر چین و کره جنوبی بر سر خطرات داروی ژاپنیآویگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید