اعتراضات مردم، سرمایه ای برای اصلاح کشور است، اما و اگرهای شفافیت آرا نمایندگان مجلس

به گزارش پیامک مسعود، شروع به کار دوره جدید مجلس شورای اسلامی بهانه ای شد تا رادیکال سه مسئله عدالت در جمهوری اسلامی را مورد آنالیز قرار دهد.

اعتراضات مردم، سرمایه ای برای اصلاح کشور است، اما و اگرهای شفافیت آرا نمایندگان مجلس

به گزارش گروه فرهنگی پیامک مسعود، برنامه دانشجویی رادیکال سه در تازه ترین قسمت خود همزمان با شروع به کار دوره جدید مجلس شورای اسلامی به آنالیز عدالت در جمهوری اسلامی و شفافیت در این زمینه پرداخت.

عدالت سیاسی محقق نمی گردد مگر با آزادی

در این قسمت از برنامه دکتر فرزاد دنیا بین عضو هیات علمی دانشگاه به عنوان مهمان مقابل سجاد بلوکات مجری برنامه نشست. دنیا بین در این برنامه با اشاره به اینکه حوزه های مختلف عدالت به هم پیوسته هستند، گفت: یکی از این حوزه های عدالت، عدالت سیاسی است. عدالت سیاسی محقق نمی گردد مگر با آزادی. اگر آزادی نباشد، ریاکاری در مردم افزایش پیدا می نماید.

وی اضافه نمود: برای اینکه این عدالت محقق گردد، باید پایین ترین فرد جامعه بتواند در برابر بالاترین فرد کشور بدون لکنت زبان حرفش را بزند. همچنان که امیرالمومنین علی(ع) می فرمایند: هیچگاهی امتی پاکیزه نمی گردد مگر اینکه افراد بتوانند بدون لکنت زبان حرفشان را بزنند. ممکن است که آن ها حرف نامربوطی هم بزنند ولی باید آن ها را تحمل کرد.

حدود آزادی با امنیت ملی معین می گردد

این استاد دانشگاه در ادامه صحبت هایش در ارتباط با حدود آزادی از نگاه خود گفت: من معتقدم حدود آزادی، می گردد امنیت ملی. یعنی تا زمانی که آزادی به امنیت ملی لطمه نمی زند، می توان آن را در محدوده آزادی دانست. در واقع به تعبیر امیرالمومنین(ع) این موضوع سه حالت دارد: توطئه، افساد (آزادی باعث ایجاد آشوب شوند) و مقاتله (آزادی باعث جنگ و خونریزی گردد)؛ لذا اعتراض اصلا در هیچکدام از این دسته بندی های مخالف امنیت ملی قرار نمی گیرد.

زیست مردمی به جای ژست مردمی!

دنیا بین در ادامه گفت: به نظر من باید به جای ژست مردمی، زیست مردمی داشت. الان یکی از پیشنهادات دوستان این است که جایی را برای تجمعات اعتراضی مردم معین کنیم؛ حالا بیایید این ایده را با هم آنالیز کنیم. مثلا فرض کنید تپه های عباس ابد تهران محل تجمع اعتراضی مردم باشد و من به عنوان یک مدیر در اتاق خودم بنشینم و چایی ام را بخورم و مردم هم در آن محل تجمع اعتراضشان را بیان نمایند تا خالی شوند! و این بزرگترین توهین به مردم و دانشجویان است.

اعتراضات مردم، سرمایه ای برای اصلاح کشور است

او در ادامه اظهار داشت: اگر چنین تصوری در میان مسئولین باشد، بدترین فکر است؛ چرا که مردم و اعتراضات آن ها، سرمایه ای برای اصلاح کشور است. باید فضا را باز گذاشت تا حرف بزنند و شما اصلاحات را انجام دهید. حالا شما حساب کنید که مدیری با این تصور که بگذار مردم حرف بزنند تا خالی شوند، به مسئله اعتراضات نگاه کند. این از آن حرف هایی است که شاید ظاهر زیبایی داشته باشد اما در بلندمدت باعث سرخوردگی می گردد. کما اینکه عدالت طلبی های مصداقی و موردی نیز نتیجه جز ایجاد حس ناامیدی نخواهد داشت؛ چرا که تحقق عدالت تدریجی است.

همه چیز باید در محضر مردم شفاف باشد

این استاد دانشگاه در ادامه بحث های خود در رادیکال سه به مسئله شفافیت و ارتباط آن با عدالت نیز این گونه اشاره نمود: من از بحث هایی که درباره شفافیت شده به شدت حمایت می کنم و معتقدم همه چیز باید در محضر مردم شفاف باشد و بدترین آن است که مدیران با مردم برخورد و نگاهی از بالا به پایین داشته باشند.

وی اضافه نمود: البته ما برخی وقت ها فکر می کنیم باید در رسانه هایمان تندتر از همه صحبت کنیم تا ما نماینده مردم بشویم ولی باید به این نکته میز توجه کنیم که باید حرف را به شکل کامل و درست به مردم منتقل کرد که در این صورت است که جامعه رشد می نماید.

اما و اگرهای شفافیت آرا نمایندگان مجلس

او در ادامه به مسئله شفافیت آرا نمایندگان هم گریزی زد و گفت: من برخی از این آقایانی که با شفافیت آرا نمایندگان مخالف هستند را درک می کنم. به خاطر اینکه وقتی ما از آزادی صحبت می کنیم باید زمینه های آزادی نیز فراهم باشد. اول باید فضا آرا آرام به این سمت برود که افراد بتوانند آزادانه صحبت نمایند. از این نظر من این نمایندگان مخالف با شفافیت آرا را درک می کنم.

وی اضافه نمود: واقعیت این است که اگر شما می خواهید که آزادی ایجاد گردد که در نتیجه آن حرف ها به شکل صریح و شفاف گفته گردد و حق از ناحق معین گردد، باید زمینه های آزادی را فراهم کنید تا بتوان در پی آن انتظار شفافیت هم داشت. لذا اینکه می گویم این موضوع زمان بر است، منظورم همین است.

جهت عدالت در جمهوری اسلامی، جهت درستی است

دنیا بین در جمع بندی بحث خود گفت: من معتقدم جمهوری اسلامی ایران در زمینه عدالت پیش رفته است ولی این کار سخت است و با صدها مسئله مختلف روبرو می گردد که نباید از آن غافل شد. جمهوری اسلامی به دنبال اجرای عدالت بوده و هست ولی افتان و خیزان به سمت این هدف می رود. فراز و فرودهایی در این حوزه وجود داشته ولی جهت، جهت درستی است و با این بلوغی که در جامعه ایرانی در این زمینه ایجاد شده، روز به روز شرایط بهتر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 910

به "اعتراضات مردم، سرمایه ای برای اصلاح کشور است، اما و اگرهای شفافیت آرا نمایندگان مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات مردم، سرمایه ای برای اصلاح کشور است، اما و اگرهای شفافیت آرا نمایندگان مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید