اقدامات ایمیدرو در آماده سازی آهن اسفنجی قائنات، توسعه زیربناها، اکتشاف معادن و فعال سازی معادن کوچک خراسان جنوبی

به گزارش پیامک مسعود، رییس هیات عامل ایمیدرو در جلسه ویدئوکنفرانسی با استاندار خراسان جنوبی، گزارشی از اقدامات متعدد ایمیدرو و شرکت های تابعه در راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی قائنات، توسعه زیربناها، اکتشاف و احیای معادن کوچک استان ارایه داد.

اقدامات ایمیدرو در آماده سازی آهن اسفنجی قائنات، توسعه زیربناها، اکتشاف معادن و فعال سازی معادن کوچک خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در این جلسه که علاوه بر حمید ملانوری استاندار جدید خراسان جنوبی، عباس نعیمی قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو، سلمان اسحاقی نماینده مردم قائنات و زیرکوه، اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس، امیرحسین نادری مدیر عامل شرکت ملی فولاد، خدایار کریم نژاد معاون شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی، سید رضا عظیمی مجری طرح احیا معادن کوچک، علی اصغرزاده، امید امامی و سعید پیرمرادی به ترتیب مدیران اکتشاف، معدن و صنایع معدنی ایمیدرو و همچنین حجت ایمان طلب سرپرست سازمان صمت استان، حضور داشتند، خراسان جنوبی را یکی از استان های مستعد توسعه در بخش معدن معرفی کرد و گفت: خوشبختانه پروژه آهن اسفنجی قائنات، در راستا راه اندازی تست گرم قرار گرفته است و پیش بینی می گردد در بهمن ماه افتتاح گردد.

غریب پور ابتدا با تبریک به مناسبت انتساب استاندار جدید خراسان جنوبی، تاکید نمود: در مرحله تست گرم احتیاج به آماده سازی برق از سوی استان هستیم که این امر نیز با یاری استانداری عملی می گردد. وی ادامه داد: بخش فولادسازی نیز قرار است تا پایان سال آینده راه اندازی گردد.

مسوولیت اجتماعی شرکت مس

وی همچنین از یاری 3 میلیارد تومانی شرکت ملی صنایع مس به مدارس استان اشاره نمود که در راستای مسوولیت اجتماعی اجرا شده است. غریب پور تاکید نمود: احتیاج به هماهنگی بیشتر به منظور توسعه معدن مس قلعه زری - به عنوان قدیمی ترین معدن مس ایران- هستیم. غریب پور اضافه کرد: همکاری برای برداشتن موانع فازهای اکتشاف در پهنه های قلعه زری و نهبندان از دیگر احتیاجهای توسعه بخش معدن استان است.

تامین برق معدن شاهکوه

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت درباره دیگر برنامه های توسعه ای ایمیدرو در خراسان جنوبی، اضافه کرد: طبق برنامه قرار است در بخش زیربناها، برق معدن شاهکوه تا پایان امسال تامین گردد.

غریب پور، گفت: فاز شناسایی در بیش از 80هزار کیلومتر مربع از سطح استان به اتمام رسیده و فاز پی جویی تا پایان امسال شروع می گردد.

برنامه نصب کارخانه طلای هیرد

نعیمی قائم مقام ایمیدرو نیز در ادامه جلسه خواستار مساعدت دستگاه های استان برای تامین به موقع آب و برق معادن آن مناطق شد. این عضو هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: تجهیزات پروژه طلای هیرد نیز در حال حمل به سایت کارخانه است و طبق برنامه مقرر شده برنامه نصب، در اردیبهشت سال 1400 به اتمام برسد.

وی در ادامه گفت: احداث پست امداد و نجات در معادن پروده طبس نیز تا پایان سال 99 انجام خواهد شد.

اقدام کلینیکی برای احیا و فعال سازی 27 معدن کوچک استان

نعیمی با یادآوری اقدامات و برنامه های این سازمان در فعال سازی معادن کوچک راکد استان، گفت: از ابتدای سال برای 27 معدن اقدام کلینیکی اجرا شده و 18 معدن نیز مورد پایش قرار گرفته اند. به گفته نعیمی، از ابتدای امسال 3 معدن راکد در استان احیا و فعال شده و تا پایان امسال 4 معدن دیگر احیا و فعال خواهند شد.

در این نشست همچنین گزارشی از اقدامات زیربنایی ارایه شد. به گفته وی، خط 75 کیلومتری انتقال برق معادن زغالسنگ پروده طبس، به پیشرفت 90درصدی رسیده و ابتدای سال آینده به اتمام می رسد. علاوه بر این برق و راه معادن غنی آباد و شاهکوه تا انتهای امسال تامین می گردد.

اقدامات وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو در خراسان جنوبی

در این جلسه حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی نیز طی سخنانی، فعال شدن طرح های توسعه در حوزه های اکتشاف، زیربناها، معادن کوچک و کارخانه های صنایع معدنی استان را سبب افزایش ثروت، اشتغال و درآمدزایی دانست. وی اضافه کرد: وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو علاقمند به ایجاد جهش فراوری و نهضت معدنی در این استان هستند.

حمایت از اقدامات ایمیدرو

سلمان اسحاقی نماینده مردم قائنات و زیرکوه با اشاره به اقدامات این سازمان در سطح استان خراسان جنوبی گفت: تمام قد از اقدامات ایمیدرو برای توسعه معادن و صنایع معدنی استان، حمایت می کنیم.

وی اضافه کرد: فولاد قائنات نقش ارزنده ای در توسعه روابط با همسایگان به ویژه افغانستان دارد و در تامین احتیاجهای آن کشور به فولاد، اهمیت بین المللی پیدا نموده است.

در این نشست، اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس، با برشمردن صندلی معدن مس قلعه زری و تامین خوارک صنعت مس، مساعدت مسوولان استانی را سبب تسریع در توسعه این معدن دانست. امیر حسن نادری مدیر عامل شرکت ملی فولاد با اعلام اینکه در تدارک ورود به مرحله تست گرم آهن اسفنجی فولاد قائنات هستیم، گفت: با تامین به موقع برق، شرایط برای راه اندازی کارخانه در زمان مقرر، تسهیل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1212

به "اقدامات ایمیدرو در آماده سازی آهن اسفنجی قائنات، توسعه زیربناها، اکتشاف معادن و فعال سازی معادن کوچک خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات ایمیدرو در آماده سازی آهن اسفنجی قائنات، توسعه زیربناها، اکتشاف معادن و فعال سازی معادن کوچک خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید