جزئیات قانون بانکداری بدون ربا که از سال آینده در کشور اجرایی می گردد

به گزارش پیامک مسعود، رئیس کل بانک مرکزی گفت: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود.

جزئیات قانون بانکداری بدون ربا که از سال آینده در کشور اجرایی می گردد

به گزارش پیامک مسعود به نقل از فارس، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع فراوری در جمع پیامک مسعود گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می گردد.

رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود.

وی چاره حل مسائل بانک ها را در قانون بانکداری بدون ربا مطرح نمود و گفت: طبق این قانون سود واحدهای فراوریی باید به سپرده گذاران پرداخت گردد و علاوه بر اصلاح ساختار بانک ها، ما را از شائبه ربوی بودن سود بانکی نیز نجات می دهد.

همتی با اشاره به مسائل بانک ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همواره مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مسئله ای نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد: بانک ها به دلیل داشتن سپرده گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل روبرو شوند که ضروری است سپرده گذاری های خود را اصلاح نمایند.

وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

همتی با اشاره به شبهات بعضی علما در مورد محاسبه میزان سود و جرایم بانکی، اظهار کرد: خوشبختانه در این مصوبه این مسائل رفع شده و از سال آینده سیستم امهال بانکی اصلاح می گردد و بر مبنای نظر شورای فقهی بانک مرکزی تسهیلاتی که بازپرداخت آن معوق گردد، نحوه محاسبه جرایم و سود در سود آن بر مبنای قانون بدون ربا و اصول شرعی پیش بینی شده، خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 545

به "جزئیات قانون بانکداری بدون ربا که از سال آینده در کشور اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات قانون بانکداری بدون ربا که از سال آینده در کشور اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید