جنگنده کوسه ای چین، اف35 های آمریکا را شکار می نماید؟

به گزارش مجله پیامک مسعود، چین مدعی است که به نوآوری پیشگامانه ای دست پیدا نموده است که می تواند صنعت هوانوردی را متحول کند؛ ساختاری الهام گرفته از پوست کوسه که در یک موتور توربوفن تعبیه شده است.

جنگنده کوسه ای چین، اف35 های آمریکا را شکار می نماید؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پوست کوسه به وسیله فلس های V شکل مسطح ریز پوشیده شده است که به آن دندانه های پوستی می گویند که بیشتر شبیه دندان هستند تا فلس ماهی؛ این دنتیکول ها کشش و تلاطم را کاهش می دهند و به کوسه اجازه می دهند سریعتر و بی صداتر شنا کند.

دنتیکول های پوست کوسه

چین مدعی است که به نوآوری پیشگامانه ای دست پیدا نموده است که می تواند صنعت هوانوردی را متحول کند؛ ساختاری الهام گرفته از پوست کوسه که در یک موتور توربوفن تعبیه شده است. طبق ادعای چینی ها، این پیشرفت نویدبخش کاهش قابل توجه درگ و افزایش بازده موتور است و به طور بالقوه چین را به خط مقدم توسعه موتورهای نسل بعدی سوق می دهد.

ساختار تازه معرفی شده پوست کوسه که به طور دقیق از یک آلیاژ تیتانیوم با استحکام بالا و به وسیله چاپ سه بعدی دقیق ساخته شده است، به وسیله محققان چینی به عنوان یک تغییر دهنده بازی در آیرودینامیک مورد استقبال قرار گرفته است.

به گفته South China Morning Post (SCMP)، این فناوری پیشرفته پتانسیل کاهش کشش را تا 10 درصد دارد که جهشی قابل توجه در عملکرد موتور را نشان می دهد.

نقطه کانونی این کوشش پیشگامانه در یکی از اجزای موتور است که به نام پوشش میانی شناخته می گردد؛ این عنصر حیاتی که بیش از یک متر قطر دارد، دارای شیارهای بیونیک با طراحی دقیقی است که هرکدام از آن ها 15 تا 35 میکرومتر (ظریف تر از موی انسان) عمق دارند.

ساخت چنین آلیاژ سختی با چنین دقتی روی چاپگر سه بعدی دست نیافتنی بود اما محققان با موفقیت به وسیله تکنیک های پیشرفته چاپ سه بعدی و نرم افزارهای تجاری بر این چالش بزرگ غلبه کردند.

پوشش میانی، یک عنصر ساختاری مهم در موتورهای هوانوردی، با اتصال اجزای مختلف موتور و انتقال نیروی رانش به بدنه هواپیما، نقشی محوری ایفا می نماید.

علیرغم ظرافت، بدنه دارای استحکام قابل توجهی است که می تواند بارهای بیش از 10 تن را تحمل کند. این پیشرفت نویدبخش صنعت هوانوردی است و عصر جدیدی از طراحی موتورهای سبک تر و کارآمدتر را نوید می دهد.

جنگنده j-20

این جهش نوآورانه می تواند پکن را برای رسیدن به ایالات متحده و متحدانش در توسعه موتورهای مدرن، یعنی زمینه ای که چین از لحاظ تاریخی در آن عقب مانده است، کمک دهد.

برای سال ها، هواپیماهای نظامی چین به شدت به موتورهای جت وارداتی از روسیه متکی بودند که اغلب از مسائل قابلیت اطمینان و عملکرد پایین تر رنج می بردند.

این وابستگی باعث شد چین سرمایه گذاری خود را در توسعه موتورهای بومی افزایش دهد. گنجاندن بهبود عملکرد موتور جت در سال 2016 در سیزدهمین برنامه پنج ساله چین نقطه عطفی را رقم زد و بر اهمیت استراتژیک پیشرفت صنعت هوافضا تأکید کرد.

از آن موقع، کوشش های چین به ثمر نشسته است. این کشور آغاز به تجهیز جت های جنگنده رادارگریز برتر J-20 خود به موتورهای Emei Woshan-15 (涡扇-15 یا WS-15) ساخت داخل نموده است.

این پیشرفت در سطح بین المللی نیز واکنش برانگیز بوده است؛ جان آر. اسندن، مدیر نیروی محرکه مرکز مدیریت چرخه حیات نیروی هوایی ایالات متحده، سرمایه گذاری قابل توجه چین در فناوری های پیشرانه را تأیید کرد و هشدار داد که ایالات متحده در حال از دست دادن پیشرانه خود به چین است.

جنگنده j-20

رسانه های چینی ادعا می نمایند که این آخرین فناوری پوست کوسه می تواند چین را به یک موقعیت رقابتی سوق دهد.

منبع: eurasiantimes

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 خرداد 1403 بروزرسانی: 13 خرداد 1403 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2176

به "جنگنده کوسه ای چین، اف35 های آمریکا را شکار می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگنده کوسه ای چین، اف35 های آمریکا را شکار می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید