سابقه اقدام به خودکشی 9 برابر خطر فوت را بیشتر می نماید، نحوه بازتاب اخبار خودکشی در رسانه ها

به گزارش پیامک مسعود، عضو جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران با بیان اینکه افرادی که اقدام به خودکشی می نمایند و سابقه اقدام به خودکشی دارند، 9 برابر خطر فوت آنها بیشتر است، نکاتی درخصوص نحوه انتشار اخبار مربوط به خودکشی در رسانه ها خاطرنشان کرد.

سابقه اقدام به خودکشی 9 برابر خطر فوت را بیشتر می نماید، نحوه بازتاب اخبار خودکشی در رسانه ها

کاظم ملکوتی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه یکی از استراتژی های پیشگیری از خودکشی که سازمان جهانی بهداشت معرفی نموده، آموزش مدیا و رسانه هاست، به این مفهوم که رسانه ها چگونه اخبار مربوط به خودکشی را درج نمایند، اظهار کرد: این استراتژی برای سازمان جهانی بهداشت است که نسخه فارسی آن در سایت جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران قابل دسترسی است و چند سال گذشته هم نسخه مشابهی در انجمن روانپزشکان منتشر شد که راهنماها و نکاتی را درخصوص نحوه انتشار اخبار در این راستا آموزش دادند.

وی با بیان اینکه انتشار اخبار مربوط به خودکشی قابل تسری و سرایت است و افرادی که مستعد هستند با مشاهده چنین اخباری برای اقدام به خودکشی ترغیب می شوند، گفت: به همین علت است که چنین دستورالعملی وجود دارد، زیرا افرادی هستند که با تماشا این اخبار ممکن است در آنها سرایت پیدا کند و اقدام به خودکشی نمایند، به همین علت گفته می گردد باید این دستورالعمل ها رعایت گردد.

ملکوتی در پاسخ به این سوال که چه کسانی مستعد اقدام به خودکشی هستند؟ گفت: ریسک فاکتورها و عوامل خطری وجود دارد که یکی از آنها داشتن فکر خودکشی و داشتن سابقه اقدام به خودکشی است؛ این دو عامل و عوامل دیگر تشخیصی، روانشناسی، اجتماعی، جامعه شناختی، خانوادگی و فرهنگی افراد را مستعد اقدام به خودکشی می نماید.

عضو جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران ادامه داد: درخصوص داشتن فکر به خودکشی یا سابقه اقدام به خودکشی در سال های گذشته تحقیقی در یکی از شهرستان ها با جمعیت سه میلیون نفر انجام شد که نشان داد این افراد در طول عمر، 14 درصد فکر خودکشی داشتند، 6 درصد برنامه ای برای اقدام و 3 درصد اقدام به خودکشی در طول عمر داشتند. حدود 6 درصد جمعیت آن جامعه طی یکسال فکر خودکشی، حدود 3 درصد برنامه خودکشی بدون اقدام و حدود 1 تا 1.5 درصد اقدام به خودکشی در طول یکسال داشتند.

بنابر اظهارات وی، افرادی که اقدام به خودکشی می نمایند و سابقه اقدام به خودکشی دارند، 9 برابر خطر فوت آنها بیشتر است.

ملکوتی در ادامه به تحلیلی از نحوه انتشار اخبار خودکشی به وسیله رسانه ها پرداخت و اعلام کرد: رسانه ها طی دهه گذشته تا به امروز در این خصوص بهتر شده اند، اما جای کار زیاد دارد. سازمان بهزیستی کارگاه های متعددی برگزار نموده است و ما هم در این زمینه مشارکت داشتیم.

عضو جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران با اشاره به اینکه دو نوع اخبار در مورد خودکشی وجود دارد، توضیح داد: بعضی از اخبار، گزارشات علمی و آماری هستند که به نظر روی مسئولان و مدیران بهداشتی و درمانی و برنامه ریزان اثرگذار است تا مطلع باشند که آمارها تغییر نموده است و گفت وگو در این زمینه منجر به روشن شدن جامعه و حساس شدن و به فکر فرو رفتن جامعه برای پیشگیری می گردد لذا از این جهت اشکالی وجود ندارد، اما یکسری از اخبار فردی هستند که ممکن است تقلیدی باشد و افراد مستعد را برای اقدام به خودکشی ترغیب کند.

وی به ارائه نکاتی درخصوص نحوه انتشار اخبار مربوط به خودکشی در رسانه ها پرداخت و اضافه نمود: درج اخبار خودکشی در صفحه اول ممنوع است؛ هدف این است که اخبار خودکشی را عظیم نمایی و هیجانی نکنیم. قهرمان پروری و در بوق و کرنا نکنیم که افراد فکر نمایند با خودکشی شان ممکن است روی صفحه اول بروند، لذا نباید اخبار خودکشی در صفحه اول منتشر گردد. تیتر خودکشی نباید هیجان انگیز و دراماتیزه باشد؛ تیتر نباید حس غم، ترحم و شجاعت ایجاد کند و تنها خبر باشد. کلمات و جملات آکنده از هیجان و احساس نباشد.

ملکوتی با بیان اینکه در انتشار اخبار خودکشی به محل، نوع و روش اقدام نباید اشاره گردد، به خودکشی سلبریتی ها اشاره نمود و اضافه نمود: سلبریتی ها هواداران زیادی دارند و خطر خودکشی وجود دارد به همین علت باید خبر خودکشی سلبریتی ها با مراعات قوانین درج گردد.

عضو جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران این را هم گفت که باید در انتها اخبار نوشته گردد که خودکشی قابل پیشگیری است و اگر فکر خودکشی در فردی وجود دارد به مراکز متخصص مراجعه نمایند تا افراد از خدمات موجود استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1663

به "سابقه اقدام به خودکشی 9 برابر خطر فوت را بیشتر می نماید، نحوه بازتاب اخبار خودکشی در رسانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سابقه اقدام به خودکشی 9 برابر خطر فوت را بیشتر می نماید، نحوه بازتاب اخبار خودکشی در رسانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید