طراحی یک بسته جامع برای دامنه نوسان ، دستورالعمل کارگزاری ها بازنگری می گردد

به گزارش پیامک مسعود، به گزارش خبرنگاران، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه دست کاری قیمتی در بورس صحت ندارد، گفت: دامنه نوسان باید بازتر از آن چیزی باشد که اکنون هست، چراکه کارایی بازار این را حکم می نماید.

طراحی یک بسته جامع برای دامنه نوسان ، دستورالعمل کارگزاری ها بازنگری می گردد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

دست کاری قیمتی در بورس صحت ندارد

وی اضافه کرد: متغیرهای اقتصادی و تحولات سیاسی پیش رو، فضای نااطمینانی را برای سهامداران و سرمایه گذاران ایجاد نموده بود که بر این اساس، در فضای نااطمینانی، وقتی که قدرت تصمیم گیری کاهش می یابد، باید به سهامداران فرصت داد، پس مشخص دامنه نوسان به این دلیل بود که آرامش در فضای بازار ایجاد گردد.

دهقان دهنوی گفت: دست کاری قیمتی را در جایی می توانیم به کار بریم که برای اهداف نادرستی، منافعی را متوجه عده ای کنیم؛ اما ما دامنه نوسان نامتقارن را مشخص کردیم که بتوانیم فضای نااطمینانی را مدیریت کنیم.

وی در خصوص هزینه مشخص دامنه نوسان نامتقارن، گفت: هر نوع تصمیم و تغییری جوانب خود را دارد، اما اینجا در مشخص دامنه نوسان نامتقارن، موضوع هزینه و فایده مطرح است تا برطرف نگرانی از سهامدارانی صورت گیرد که به جای اینکه به سودآوری و ارزشمندی سهام خود توجه نمایند، به هیجانات توجه می نمایند.

دامنه نوسان محدود، نقدشوندگی را کاهش می دهد

دهقان دهنوی با بیان اینکه هر چقدر دامنه نوسان محدود گردد، نقدشوندگی محدود می گردد، گفت: سازمان بورس در صدد است یاری کند تا نقدشوندگی بازار بالا رود. در ابتدای امسال به خاطر اینکه فرایند صعودی شدیدی در بازار سرمایه وجود داشت، نصاب صندوق های سرمایه گذاری و سقف سهام آنها را تغییر داده ایم.

وی اضافه کرد: نمی توان از سازمان بورس انتظار داشت که تنظیم گری صورت دهد و اسم کارها و اقدامات آن را دست کاری قیمتی بدانیم.

دهقان دهنوی در خصوص نقدها مطرح شده به صندوق های سرمایه گذاری و نحوه خرید سهام از سوی آنها، گفت: صندوق های سرمایه گذاری خود تشخیص می دهند که چه سهامی را بخرند.

دستورالعمل بازارگردانی در حال بازنگری است

وی اضافه کرد: بازارگردانی تجربه جدیدی در سطح وسیع در بازار سرمایه به شمار می رود که البته نقایصی هم دارد و دستورالعمل آن نیز در حال بازنگری است؛ این در حالی است که بازارگردانی مسئولیت پذیری در خصوص بازار سرمایه است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: وقتی که دامنه نوسان منفی 5 بوده و فضای بازار هیجانی و به دور از تحلیل است، بازارگردان تبدیل به نوسان گیر می گردد و روی منفی 5 سهام را از دست مردم می گیرد و با کوچکترین فضای مثبت، بازدهی بالایی را کسب می نماید؛ لذا باید توجه داشت که هر تصمیمی هزینه و فایده دارد؛ ما در این مقطع از زمان به این نتیجه رسیدیم که فایده دامنه نوسان منفی 2 و مثبت 2 کمتر از زیان آن است.

باید برای دامنه نوسان یک بسته جامع تهیه کرد

وی اضافه کرد: ما برای شرایط موقت، تصمیم موقت می گیریم و هر ماه گزارشی را به شورای عالی بورس ارئه می دهیم، اما پیشنهاد ما به شورای عالی بورس این است که تصمیم دامنه نامتقارن که آرامش نسبی ایجاد نموده را آنالیز کنیم؛ ضمن اینکه انتظارات اکنون به سمتی رفته است که آینده اقتصاد را می توان بهتر از قبل ترسیم کرد؛ ضمن اینکه دو فصل متوالی رشد اقتصادی مثبت داشتیم، پس فضا دیگر غبارآلود نیست؛ اما باید توجه داشت که اگرچه ما یک تصمیم موقت در شرایط خاص داشتیم، اما تغییرات متعدد هم خود هزینه و فایده دارد؛ لذا اینکه مرتب تصمیمات را تغییر دهیم، هزینه ها را افزایش می دهد.

دهقان دهنوی گفت: سازمان بورس اعتقاد دارد که باید یک بسته برای دامنه نوسان طراحی گردد؛ بنابراین چشم انداز حذف دامنه نوسان است؛ البته باید گفت که در خیلی از بورس های جهان، دامنه نوسان وجود دارد؛ اما خیلی دامنه بزرگی است و به ندرت به چشم می آید.

وی اضافه کرد: باید بتوان شرایط تعریف شده بر روی دامنه نوسان گذاشت تا در مواقع خاص انعطاف پذیری لازم را داشته باشد؛ بنابراین باید مصلحت بازار را در نظر گرفت.

رئیس سازمان بورس گفت: سازمان بورس به شورای عالی بورس پیشنهاد خواهد داد تا یک بسته خاصی را برای دامنه نوسان در نظر بگیرد؛ اما به هر حال نظرات شورای عالی بورس متفاوت است.

سهامداران به وسیله صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار شوند

وی اضافه کرد: ما همیشه به سهامداران پیشنهاد می دهیم که اگر می خواهند وارد بازار سرمایه شوند، مشاوره بگیرند و گزارش ها را بخوانند و نسبت به سهم های انتخابی خود مطلع باشند. برای این گروه از افراد، روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس را پیشنهاد خواهیم داد.

دهقان دهنوی گفت: سرمایه گذاری غیرمستقیم را می توان در صندوق های سرمایه گذاری دید؛ این در حالی است که باید نهادهای سرمایه گذاری را گسترش داد؛ ضمن اینکه امروز در جلسه هیات مدیره بورس 8 نهاد اقتصادی را تصویب نموده ایم و به همکاران اعلام نموده ام که به سرعت نهادهای اقتصادی را توسعه دهند.

وی گفت: قبل از اینکه به سازمان بورس بیایم، دبیر هیات مقررات زدایی بودم و آنجا از سازمان بورس درخواست کردیم که اجازه ورود صندوق های سرمایه گذاری را بدهیم. از این پس مصوبات هیات مدیره سازمان بورس را دنبال کنید و گزارش هم خواهیم داد که چه طور کار را سرعت خواهیم داد.

دستورالعمل کارگزاری ها بازنگری می گردد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دستورالعمل کارگزاری ها بازنگری خواهد شد و تا فروردین و اردیبهشت کار بازنگری را صورت خواهیم داد و امیدواریم از اردیبهشت 1400 بتوانیم مجوز کارگزاری های جدید را صادر کنیم.

وی گفت: بازدهی بازار سرمایه در همه بازارها طی سنوات گذشته بسیار بالا بوده؛ پس سرمایه گذاری غیرمستقیم سودآوری بسیار بالایی دارد؛ پس مردم با نگاه بلندمدت به استفاده از صندوق های سرمایه گذاری رو بیاورند و خود را از دغدغه های روزانه بورس رها نمایند.

دهقان دهنوی گفت: ماینینگ و استخراج رمزارز قانونی است ولی استفاده از رمزارز در خرید و فروش و راه اندازی سایت ها برای خرید و فروش غیرقانونی است؛ پس درخواست ما این است که مراجع نظارتی با تخلفات برخورد نمایند.

وی اضافه کرد: بورس تلاطم زیادی را در امسال تجربه کرد؛ به این معنا که یک رشد تند و تیز و یک نزول قابل توجه را تجربه نموده است، پس اگر عواملی که در صعود و نزول را از هم جدا نکنیم، ممکن است در تحلیل خود دچار مشکل شویم؛ واقعیت آن است که انتظارات نسبت به آینده اقتصادی ابتدا به یک شکل بوده و پس از آن تغییر شکل داده است؛ ضمن اینکه تحولات اقتصادی نیز در بورس اثرگذار بوده است؛ قسمت دیگری از ماجرا هم البته مربوط به عوامل غیراقتصادی و بعضا غیرلازم بوده که باید با آنها مقابله کنیم.

اعلام رقم برای شاخص از سوی سیاستمداران و مسئولان اشتباه است

دهقان دهنوی گفت: یکی از این عوامل اظهارنظرهای سیاسی است که اگرچه ممکن است از روی خیرخواهی باشد، اما بدون توجه به حساسیت ها و مناسبات بازار سرمایه صورت می گیرد؛ این در حالی است راجع به شاخص صحبت کردن از سوی مسئولان صحیح نیست.

وی اضافه کرد: بخش دیگری نیز راجع به قانونگذاری ها و مقررات گذاری ها در بازار سرمایه اشکال وجود دارد؛ ضمن اینکه نمی توان بر اساس آنکه در مجلس بودجه را افزایش دهیم، مناسبات سرمایه گذاری را دستخوش تغییر نموده و نرخ های سرمایه گذاری را غیرمتعارف تغییر دهیم.

دهقان دهنوی در خصوص صندوق پالایشی یکم گفت: نمی توان راجع به اطلاعات امروز راجع به تصمیمات دیروز قضاوت کنید. نباید طوری راجع به دولت کرد که گویی دولت از صندوق پالایشی یکم قصد کسب سود دارد. پس باید نوع اظهارنظر و قضاوت خود را بر اساس منطق و واقعیت صورت دهیم.

وی گفت: دولت آمده 20 درصد زیر قیمت سهام خود را فروخته است، اما بعد از آن اتفاقاتی اتفاق افتاده و بر اساس تغییر شرایط اقتصادی قیمت بازار سهام نزول نموده است؛ این در حالی است که دولت وقتی که دارایکم را فروخته 20 درصد زیر قیمت فروخته و اکنون بالای 30 تا 40 درصد سود دارد.

دهقان دهنوی گفت: ما قانونی در بازار سرمایه داریم که از ناشر می خواهیم حداقل یکسال قیمت زیر عرضه اولیه نیاید، پس جایی دولت به خاطر بازار سرمایه ای که کانال تامین اقتصادی در اقتصاد است از بازار سرمایه حمایت می نماید و یک جا هم دستگاه های دولتی اقدام به عرضه اموال و دارایی های خود را عرضه می نماید؛ پس دولت اینجا نقش ناشر دارد؛ پس از دولت انتظار داریم که در نقش ناشر به وظایف خود عمل کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق ادامه داد: این فرضیه که دولت و سازمان بورس بازار سرمایه را صعود و رشد زیاد داده اند، پس الان هم باید آن را نزولی کند، غلط است. این در حالی است که انتظارات فعالان اقتصادی و عوامل اقتصادی را هم نباید در تحلیل ها نادیده گرفت.

وی اضافه کرد: چرا وقتی یک بازار بازدهی خوب داشته و منبعی برای تامین اقتصادی وجود دارد، دولتمردان مردم را تشویق به حضور در بازار ننمایند؟

آینده بورس چه می گردد؟

دهقان دهنوی بازار سرمایه را آینه اقتصادی دانست و گفت: اگر اوضاع اقتصادی بهتر گردد، بورس هم بهتر خواهد شد؛ آنچه که چشم انداز اقتصادی است، رشد اقتصادی مثبت بوده و در خصوص شرکت ها نیز اطلاعات نشان می دهد که سود خوبی نصیب شرکت ها شده است؛ ضمن اینکه می خواهیم ای پی اس ها را به شکلی که اطلاعات با قابلیت تصمیم گیری به مردم دهد، منتشر خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: فروش سهام عدالت با توجه به شرایط بازار است و البته بر روی روش های غیرمستقیم نیز بهره برداری می کنیم تا سهامداران عدالت سهامداری خود را ادامه دهند؛ البته در حال کار کردن بر روی ابعاد آن هستیم.

دهقان دهنوی در خصوص فضای میان حقیقی ها و حقوقی ها در بورس گفت: حتما در بین حقیقی ها و حقوقی ها افرادی وجود دارند که تخلف نموده اند و وظیفه سازمان بورس نیز این است که تخلفات آنها را شناسایی کند؛ بنابراین اگر حقوقی ها بخواهند منافع سهامداران خرد را تامین ننمایند، با آن برخورد خواهد شد؛ این در حالی است که اکنون بخش عمده ای از خرید و فروش ها از سوی حقیقی ها صورت می گیرد.

رئیس سازمان بورس گفت: بازار سرمایه احتیاج به آرامش دارد و سیاستمداران باید از تنش ها دوری نمایند و حرف هایی نزنند که به شایعات دامن بزنند؛ پس نباید فکر کرد که سازمان بورس شرایط سهامداران متضرر را نمی فهمد؛ بنابراین باید همه دست به دست دهند تا بازار سرمایه که مورد استقبال قرار گرفته برای اقتصاد و بلندمدت گسترش دهیم.

دهقان دهنوی گفت: حقوقی ها در بازار حضور دارند و مسئولیت پذیری لازم را باید داشته باشند؛ ضمن اینکه از حقوقی ها مطالبه خواهیم کرد که نسبت به مسئولیت های خود را پایبند باشند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1374

به "طراحی یک بسته جامع برای دامنه نوسان ، دستورالعمل کارگزاری ها بازنگری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی یک بسته جامع برای دامنه نوسان ، دستورالعمل کارگزاری ها بازنگری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید