علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن

به گزارش پیامک مسعود، بهتر است بدانید که در واقع اختلال خود درگیری در افراد همراه با افسردگی شدید و تغییر حالات رفتاری پیش فعالی خواهد بود و از آنجایی که روش های تشخیص آن بسیار پیچیده است برطرف آن نیز به یک مسئله عظیم تبدیل شده است.

علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن

علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن

به گزارش خبرنگاران به نقل از قطره بهتر است بدانید که در واقع اختلال خود درگیری در افراد همراه با افسردگی شدید و تغییر حالات رفتاری پیش فعالی خواهد بود و از آنجایی که روش های تشخیص آن بسیار پیچیده است برطرف آن نیز به یک مسئله عظیم تبدیل شده است. به طور کلی بعضی از کارشناسان معتقد هستند که خود درگیری مزمن کمیاب و اغراق آمیز است در حالی که بعضی دیگری معتقد می باشند این امر مخالف هر آنچه که اطرافیان می گویند است.

آشنایی با خود درگیری مزمن

همانطور که می دانید همیشه اما و اگر های بی سرانجام و فرض هایی هستند که بالاخره راه خود را به ذهن ما باز می نمایند حتی زمانی که انتخاب های حساب شده ای انجام داده باشیم. به طور کلی یک آدم سالم پس از انتخاب و تصمیم گیری پفراینده آن موضوع را در ذهن خود می بندد و در نتیجه به آرامش می رسد اما افرادی نیز هستند که نه قادر به تصمیم گیری قاطع می باشند و نه می توانند پفراینده تصمیمات را در ذهن خود ببندند و به همین خاطر همیشه ذهنشان پر از باید ها و نباید های بی سرانجام است و بدین ترتیب دچار خود درگیری های ذهنی خواهند شد. بهتر است بدانید که در واقع خود درگیری هیچ گونه ارتباطی به سن و شغل و موقعیت افراد ندارد و می تواند در هر شرایطی فرد را درگیر خود بکند. به طور کلی افرادی که به این مشکل دچار می شوند هیچگاه از زندگی خود احساس رضایت نخواهند داشت و توانایی بازگو کردن احساسات از آن ها سلب خواهد شد زیرا معتقد هستند که هیچ انسان دیگری قادر به درک درد های آن ها نیست که البته گفتنی است بدانید کاملا درست هم فکر می نمایند زیرا دردی ندارند. به همین منظور اغلب کارشناسان نام این بیماری را خود درگیری ذهنی دانسته اند و گاهی اوقات مشاهده می گردد افراد مبتلا به خود درگیری مانند مرغ سرکنده دنبال راهی برای نجات خود هسند اما هر چه بیشتر دست و پا می زنند بیشتر در چاه ناامیدی فرو خواهند رفت.

توجه داشته باشید که معمولا این دسته از افراد نمی توانند در خصوص خوددرگیری های ذهنی خود با کسی حرف بزنند زیرا همیشه فردی هست که وضعش از آن ها بدتر می باشد و در واقع بیان کردن درگیری های خود را باعث خجالت می دانند زیرا از به زبان آوردن موضوع به این کوچکی در حضور آن ها شرم دارند. به طور کلی فردی که به خود درگیری دچار است برای رهایی از این مشکل از تمامی روش ها استفاده می نماید ولی هیچ وقت به سراغ شاه کلید برطرف خود درگیری نمی رود برای مثال فردی که نارضایتی شغلی دارد به راحتی می تواند با تغییر شغل خود درگیری ها را رها نماید و احساس شیرین رضایت را دوباره به زندگی خود بازگرداند ولی این فرد این کار را انجام نخواهد داد زیرا ترس دارد؛ ترس هایی که خود درون ذهنش ایجاد نموده و ممکن است هیچ کدام از اطرفیان وی به آن ها فکر ننمایند و بدین ترتیب فرد حاضر است درگیری های ذهنی خود را تحمل نماید اما مجبور نگردد به دیگران در خصوص تعویض شغل خود شرح دهد.

علائم اختلال خود درگیری:

بهتر است بدانید که خوددرگیری در افراد دارای علائم مختلفی است که در ادامه سعی داریم به بیان علائم و نشانه های خود درگیری مزمن بپردازیم:

 • تغییر رفتار و حالت شدید که کاملا متفاوت از تغییر رفتار های معمول می باشد
 • پیش فعالی، رفتارهای تهاجمی،عصبانی و مخالفت های هنجار اجتماعی

 • بی خوابی یا کاهش قابل توجهی در احتیاج به خواب

 • خود عظیم بینی و اغراق در خصوص توانایی های فردی

 • ایده های مختلف خودکشی

 • رفتارهای شدید و مخاطره آمیز که با شخصیت او منطبق نیستند مانند مصرف مواد مخدر

 • علت ایجاد اختلال خود درگیری:

توجه داشته باشید که در واقع تا به امروز هیچ علت منطقی برای اختلال خوددرگیری در افراد تعیین نشده اما آن ها اغلب با دلایل بیولوژیک مرتبط هستند. به طور کلی اختلال در فرایند عملکرد طبیعی مغز و عدم تطابق با واکنش های شیمیایی مغز می تواند نقش مهمی در ایجاد خود درگیری مزمن در افراد ایفا کند و همچنین عوامل ژنتیکی نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نخواهد بود. بهتر است بدانید که بر اساس مطالعات افراد مبتلا به اختلال خود درگیری آن ها احتمالا اختلالات خلقی خود را مانند افسردگی یا اختلالات روانی را در بستگان نزدیک خود دارند و معمولا برای برطرف این مسئله می توان به صورت آنلاین یا تلفنی با مرکز های مختلف روانشناسی ارتباط برقرار نمایید و از خدمات آن ها بهره ببرید.

راه های تشخیص بیماری خوددرگیری:

بهتر است بدانید که در واقع تشخیص این بیماری در افراد بسیار مشکل است زیرا که بسیاری از نشانه های آن مشابه علائم اختلالات رفتاری یعنی رفتارهایی که حقوق اساسی دیگران و هنجار های اجتماعی را نقض می نماید و حتی رفتارهای معمولی را نیز سخت جلوه می دهد. به طور کلی یک مشکل عمده این است که داروهایی را که برای درمان این اختلال خود درگیری تجویز می نمایند معمولا محرک شیدایی در افراد ایجاد خواهد نمود و بهتر است بدانید که محرک شیدایی در افراد کم سن و سال نسبت به عظیمسالان مضرتر خواهد بود و این محرک به وسیله شنیدن چیز های غیر واقعی در فرد بروز خواهد نمود.

توجه داشته باشید که معمولا افراد مبتلا به بیماری افسردگی احتمال بیشتری دارد که از علائم افسردگی مانند درد شکایت نمایند و بدین ترتیب شما می توانید برای برطرف اختلال خود درگیری مزمن به صورت تلفنی با روانشناسان مختلف ارتباط برقرار نمایید و از خدمات آن ها بهره مند شوید.

روش های برخورد با اختلال خود درگیری:

توصیه می گردد که اگر افراد نزدیک به شما و یا دوستانتان علائم خود درگیری ذهنی را دارا بود از نکاتی که در ادامه بیان نموده ایم برای او بهره ببرید:

 • اطمینان حاصل کنید که فرد حتما تحت نظارت یک روانشناس قرار بگیرد.

 • سعی کنید یک برنامه منظم برای خانواده و فعالیت های او در نطر بگیرید.

 • توجه دقیق به برنامه ریزی ها و استفاده منظم از داروها داشته باشید.

 • از درگیری شدید با واکنش های او اجتناب نمایید و سعی کنید آن ها را از نظر احساسی حمایت نمایید.

توصیه می گردد که اگر عوارض جانبی مانند افزایش وزن، کلسترول خون، بی حوصلگی یا سایر تغییرات در دوز داروها دیدید حتما با پزشک در میان بگذارید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن ضروری است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1117

به "علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن علل خود درگیری مزمن و آشنایی با علایم، راه های تشخیص و نحوه برخورد با آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید