فرار سربازان دولتی افغان به تاجیکستان و تسلط طالبان بر مرز این کشور، صدها نفر از نیروهای ارتش،پلیس و اطلاعات،پاسگاه های نظامی را تسلیم طالبان کردند

به گزارش پیامک مسعود، در حالی که همزمان با خروج نیروهای ناتو از افغانستان درگیری های نظامی در منطقه ها مختلف این کشور همچنان به نفع شبه نظامیان طالبان در جریان است.

فرار سربازان دولتی افغان به تاجیکستان و تسلط طالبان بر مرز این کشور، صدها نفر از نیروهای ارتش،پلیس و اطلاعات،پاسگاه های نظامی را تسلیم طالبان کردند

به گزارش خبرنگاران، گزارش های دریافتی از رسانه های محلی و تلگرامی افغانستان حاکی است که طالبان طی دو هفته گذشته منطقه ها بیشتری را از چنگ نیروهای ارتش افغانستان درآورده و تحت کنترل خود درآورده اند.

آخرین خبرها هم از ورود نیروهای کماندوی تازه نفس به فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان برای پس گرفتن ولسوالی های اشغال شده و هم تاکید مقامات آمریکایی بر بسته نشدن سفارت این کشور در کابل حکایت دارد.

بر این اساس گفته می شود بیش از یک هزار سرباز تحت امر ارتش افغانستان نیمه شب یکشنبه در پی پیشروی های طالبان در بدخشان و تصرف چندین ولسوالی به دست این گروه به سوی تاجیکستان گریخته و در این کشور پناه گرفتند.

این در حالی است که امامعلی رحمانف از رهبران کشورهای همسایه آسیا مرکزی خواسته است که به این کشور برای مهار طالبان و سیل مهاجران کمک کند در همین حال 20 هزار نظامی تاجیک در مرزها مستقر شده اند.

>>> بیشتر بخوانید:

تاجیکستان 20 هزار نیروی پشتیبانی در مرز افغانستان مستقر می کند/رحمانف از همسایگان تقاضای کمک کرد

گزارش یورونیوز از آخرین شرایط افغانستان و شرایط تاجیکستان را می خوانیم:

تسلط طالبان بر منطقه ها مرزی با تاجیکستان

سرویس های امنیتی تاجیکستان با تایید این خبر اعلام کردند که هزار و 37 سرباز دولت افغانستان پس از درگیری مسلحانه با طالبان برای نجات جان خود به خاک این کشور پناه بردند.

این بیانیه می افزاید که جنگجویان طالبان هم اکنون کنترل کامل شش ولسوالی در ولایت بدخشان واقع در شمال شرق افغانستان را که 910 کیلومتر مرز مشترک با تاجیکستان دارد، در دست گرفته اند.

گزارش ها حاکی است که طی هفته های گذشته هم صدها سرباز ارتش افغانستان برای فرار از نبردهای مرگبار با نیروهای طالبان از مرز کشور عبور کرده و تاجیکستان پناه برده بودند.تاجیکستان با استناد به اصل حسن همجواری و رعایت اصل عدم مداخله در امور داخلی افغانستان مانعی بر سر ورود سربازان فراری و پناهجوی افغان ایجاد نکرده و همواره به آنها اجازه ورود داده است.

طالبان از اواخر ماه گذشته میلادی تا به امروز کنترل مهم ترین پست مرزی با تاجیکستان و دیگر راه های منتهی به این کشور را در دست دارد.

این گروه شورشی همچنین بر منطقه های که به شهر بزرگ قندوز واقع در پنجاه کیلومتری منطقه مرز منتهی می شوند هم مسلط شده اند.

واگذاری ولسوالی ها به طالبان بدون کوچک ترین درگیری

خبرگزاری های داخلی در افغانستان روز دوشنبه سقوط پنج ولسوالی در ولایت بدخشان را مورد تایید قرار دادند و تاکید کردد که وزارت دفاع ملی برای مقابله با نیروهای طالبان صدها نیروی کماندوی تازه نفس به این ولایت اعزام کرده است.

احمدجاوید جاوید؛ عضو شورای ولایتی بدخشان در گفتگو با خبرگزاری افق سقوط ولسوالی های خواهان، شکی، نسی، مایمی، شغنان و اشکاشم را تایید و اعلام کرده که تعداد زیادی از سربازان ارتش در پی پیشروی های طالبان به تاجیکستان عقب نشینی کرده اند.

وی همچنین یادآور شده که با آمدن نیروهای کماندو جنگ در نواحی شهر فیض آباد کاهش یافته و مردم و نیروهای امنیتی روحیه گرفته اند.

محب الرحمن، دیگر عضو شورای ولایتی بدخشان هم با اذغان به پیروزی های نظامی روزهای اخیر طالبان در منطقه ها شمال شرقی این ولایت اعلام کرد که چندین ولسوالی در این منطقه ها با کم ترین مقاومت و درگیری به تسلط طالبان درآمده است.

وی علت موفقیت های طالبان را عمدتا ضعف روحیه در میان نیروهای دولتی نام کرد و گفت این مسئله بیشتر از تعداد اندک سربازان و نبود نیروهای مکمل و کمکی ناشی می شود.

این عضو شورای ولایتی بدخشان شرح داد: صدها نفر از نیروهای ارتش، پلیس و اطلاعات افغانستان پاسگاه های نظامی خود را تسلیم کرده و به مرکز ولایت بدخشان در فیض آباد گریختند.

طالبان اکنون تقریبا یک سوم از مجموعِ 421 ولسوالی و مراکز منطقه ای در افغانستان را تحت اشغال و کنترل خود درآورده است.

طالبان: در پی تصرف کابل نیستیم

شبه نظامیان طالبان که تا پیش از خروج نظامیان خارجی بر طبل صلح می کوبید، اکنون از پشت میز مذاکرات به میدان جنگ بازگشته و بخش زیادی از خاک افغانستان را به اشغال خود درآورده است.

با این حال، این گروه که سال 2001 پس از حمله نظامی آمریکا قدرت را در افغانستان از دست دادند تاکید دارند که در پی تصرف مجدد کابل نیستند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در تازه ترین اظهار نظر خود در خصوص تحولات اخیر ضمن تاکید بر خروج کلیه نظامیان خارجی از افغانستان آنطور که در توافق صلح دوحه آمده، تصریح کرده که این گروه اسلامگرا قصد اشغال نظامی کابل را ندارد.

>>> بیشتر بخوانید:

طالبان به سفارت خانه ها امان داد/سربازان غربی که از افغانستان نروند اشغالگر محسوب می شوند/در پی تصرف نظامی کابل نیستیم

وی در عین حال به گونه ای تهدید آمیز یادآور شده که اگر نظامیان خارجی برخلاف توافق دوحه خاک افغانستان را ترک نکنند تصمیم دیگری از سوی رهبری طالبان گرفته خواهد شد.

این در حالیست که طالبان از پایان ماه آوریل همزمان با شروع عقب نشینی نیروهای ناتو و شروع عملیات خروج نظامیان آمریکایی بر شدت حملات خود به منطقه ها مختلف افغانستان افزوده طی هفته های گذشته ده ها ولسوالی را تحت کنترل خود درآورده است.

عملیات خروج کامل نظامیان آمریکایی قرار است طی روزهای آینده به اتمام برسد؛ حال آنکه نظامیان آلمانی و ایتالیایی عضو هیئت مامور ناتو به تازگی به صورت کامل از افغانستان خارج شده و به کشور خود بازگشته اند.

در حالی که بایدن یازده سپتامبر را به نام آخرین مهلت خروج نظامیان کشورش از افغانستان برشمرده، پنتاگون در مواجهه با شکست های پی در پی نیروهای ارتش افغانستان، به خصوص در منطقه ها شمالی از احتمال کند کردن عملیات خروج نیروهای خود خبر داده است.

ژنرال اسکات میلر، فرمنده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان هم پیش تر انجام حملات هوایی به مواضع طالبان را در صورت تداوم شرایط موجود منتفی ندانسته بود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1612

به "فرار سربازان دولتی افغان به تاجیکستان و تسلط طالبان بر مرز این کشور، صدها نفر از نیروهای ارتش،پلیس و اطلاعات،پاسگاه های نظامی را تسلیم طالبان کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار سربازان دولتی افغان به تاجیکستان و تسلط طالبان بر مرز این کشور، صدها نفر از نیروهای ارتش،پلیس و اطلاعات،پاسگاه های نظامی را تسلیم طالبان کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید