مشارکت دانشگاه خوارزمی در ابرپروژه شرکت ملی نفت

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران/البرز مدیر کل فناوری وزارت نفت گفت: در مجموعه وزارت نفت 26 پروژه بزرگ داریم که با دانشگاه ها بسته شده که پنج پروژه در حوزه اکتشافی، 9 پروژه در حوزه بالادستی و 12پروژه در حوزه پایین دستی پتروشیمی، پالایش و پخش است.

مشارکت دانشگاه خوارزمی در ابرپروژه شرکت ملی نفت

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

روز سه شنبه 26 آذرماه رویداد نوآوری وزارت نفت (پترولیوم تیکاف) و روز نفت در دانشگاه خوارزمی با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه خوارزمی، مرکز پژوهشی نفت دانشگاه و وزارت نفت با حضور عزیزاله حبیبی ریاست دانشگاه، باقری مدیر کل دفتر اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طالقانی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، ریاحی مدیر کل فناوری وزارت نفت، استادان، دانشجویان و علاقمندان حوزه نفت در سالن ابوریحان دانشگاه (در تهران) از ساعت 9 صبح الی ظهر 12 برگزار گردید. این رویداد شامل برنامه های متنوع از جمله نمایشگاه، کارگاه هم اندیشی و رویداد استارت آپی یک چالش- یک راه چاره بود.

به گزارش خبرنگاران، عزیزالله حبیبی در ابتدای این برنامه گفت: اینجانب وظیفه خود می دانم که از ابداع و نوآوری مدیریتی که وزارت نفت در مورد مشارکت فعال با دانشگاه ها انجام داده اند تشکر و قدردانی نمایم، از گذشته های دور شکاف بزرگی بین دانشگاه و صنعت وجود داشته است نوع ادبیات آنها و ملاحظاتی که دانشگاه و صنعت هر کدام داشته اند با هم متفاوت بوده است نگاه ها به مسئله یک نوع و یک جور نبوده و دانشگاه کار خود را انجام می داده و صنعت نیز کار خود را انجام می داد و احساس نیازی در این زمینه وجود نداشت.

حبیبی اضافه نمود: من به خودم و اساتید محترم دانشگاه توصیه می کنم که عادت های کاری خود را اصلاح کنیم و در یک راستا جدیدی قدم بگذاریم که رویکرد آن حل مسائل جامعه باشد. حل مسائل جامعه حتی اگر منجر به چاپ یک مقاله نگردد برای جامعه ما بسیار ارزشمند است.

حبیبی ادامه داد: همانطور که در اخبار می بینید و می شنوید گاهی اوقات کارهای فوق العاده که عزیزان ما در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها انجام می دهند شاید در خارج از کشور هم اجرا شده باشد اما نوآوری، ابداع و خلاقیتی که در آن به کار رفته در نوع خود منحصر به فرد است و متکی به دانش بومی کشور است.

سپس دکتر باقری مدیر کل دفتر اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ماهیت کار پژوهش در دانشگاه با ماهیت کار پژوهش در صنعت و اقتصاد متفاوت است و در این میان وجود شرکت های استارتاپی و شرکت های دانش بنیان که ماهیت آنها پژوهش و نوآوری است برای ارتباط صنعت و دانشگاه بسیار موثر هستند.

وی اضافه نمود: ما بیش از 4500 شرکت دانش بنیان داریم که بسیاری از آنها در حوزه نفت و انرژی فعالیت می نمایند و بیش از 110 نوع حمایت از آنها صورت می گیرد اعم از معافیت مالیات، تسهیلات ارزان قیمت،خدمات بیمه و غیره

در ادامه دکتر ریاحی مدیر کل فناوری وزارت نفت مطرح کرد: در دانشگاه بیشتر پروژه ها به صورت فرد محور انجام می گردد و اساتید و دانشجویان تمایلی به استفاده از شبکه سازی ندارند و ما سعی کردیم پروژه هایی که در دانشگاه ها تعریف می گردد از پتانسیل همه گروه های آموزشی و همه اساتید استفاده گردد؛ امیدواریم این فضا در دانشگاه ها بیشتر توسعه پیدا کند؛ هدف ما در وزارت نفت و زیر مجموعه های آن این است که بتوانیم این پروژه ها را توسعه دهیم، توسعه پروژه ها در مجموعه وزارت نفت منوط به پیشرفت جدی پروژه هایی است که در حال حاضر تعریف شده است در مجموعه وزارت نفت 26 پروژه بزرگ داریم که با دانشگاه ها بسته شده که پنج پروژه در حوزه اکتشافی، 9 پروژه در حوزه بالادستی و 12پروژه در حوزه پایین دستی پتروشیمی، پالایش و پخش است.

در ادامه برنامه طالقانی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران از حمایت شرکت ملی نفت ایران از 26 سرانجام نامه دانشگاه خوارزمی اطلاع داد و گفت: ما در حال حاضر یک قرارداد بزرگ 10 ساله در حوزه سنگ های کربناته با دانشگاه خوارزمی بسته ایم که یکی از مگا پروژه های شرکت ملی نفت به حساب می آید؛ ما تا کنون یک مرکز آموزشگاه متمرکز روی سنگ های کربناته نداشتیم که امیدواریم در دانشگاه خوارزمی این مرکز به زودی در قالب این پروژه ایجاد گردد و دانشجویان و اساتید خدمات و سرویس های فناورانه در این زمینه به مجموعه کشور و شرکت ملی نفت ارائه دهند.

در ادامه برنامه نشست هم اندیشی با موضوع نحوه برقراری تعامل دانشگاه و شرکت های استارتاپ با حضور شرکت های زایشی و نوپای تحت حمایت مرکز رشد و صاحبان نظر برگزار گردید و دکتر دانشیان رئیس مرکز پژوهشی نفت دانشگاه خوارزمی مجری کلان طرح با عنوان توسعه فناوری های سنگ های کربناته در ناحیه دشت آبادان در مورد تجارب به دست آمده برای تهیه و تدوین نقشه راه به منظور استفاده از شرکت های دانش بنیان مطالبی ارائه کرد.

شایان ذکر است در این رویداد استارتاپی 18 تیم شرکت کردند که پس از داوری از تیم های برتر قدردانی به عمل آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 561

به "مشارکت دانشگاه خوارزمی در ابرپروژه شرکت ملی نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت دانشگاه خوارزمی در ابرپروژه شرکت ملی نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید