نکات کلیدی دومین مناظره رو در روی ترامپ و بایدن

به گزارش مجله پیامک مسعود، خبرنگاران، گروه بین الملل؛ دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی صبح امروز به وقت تهران برگزار گشت که تا پیش از آن اغلب نظرسنجی ها از پیش بودن جو بایدن حکایت داشتند.

نکات کلیدی دومین مناظره رو در روی ترامپ و بایدن

این مناظره در نشویل ایالت تنسی شروع شد و سوال اول مجری، درباره بحران شیوع کرونا در آمریکا بود اما این مناظره سوال هایی هم در زمینه موضوع های مرتبط با امنیت ملی و تا حدودی سیاست خارجی داشت.

نکات برجسته مناظره ترامپ و بایدن

کرونا

پرسش اول این بود که شما چگونه رهبری کشور را در زمان بحران به عهده خواهید داشت که ترامپ گفت: می دانید که 2.2 میلیون نفر قرار بود جان ببازند، ما بزرگترین اقتصاد جهان را بستیم، به کشورهای دیگر نگاه کنید که همین مشکل را دارند.

وی اضافه کرد: ما به شدت با آن مبارزه می کنیم، افزایشی را در برخی ایالت ها داشتیم که از بین خواهند رفت. ما در حال ساخت واکسن هستیم. خودم به این بیماری مبتلا شدم، تحت درمان با داروهای ویژه ای قرار گرفتم.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد بسکمک از سران کشورها به خاطر اقداماتی که در آمریکا انجام شد، به ما تبریک گفتند. ما در حال توزیع دستگاه تنفسی در سراسر جهان هستیم.

این سوال از بایدن هم پرسیده شد که گفت: 220 هزار آمریکایی در این بیماری جان باخته اند. هرکسی که مسئول این مرگ است نباید به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در این مسئولیت بماند.

وی اضافه کرد: در مقایسه با اروپا، از نرخ بسیار بالایی شروع کردیم، انتظارات این بود که از الان تا آخر سال گفته می شود 200 هزار نفر دیگر جان می بازند. کاری که من انجام می دهم اطمینان از استفاده ماسک توسط همگان است، استانداردهای ملی برای بازکردن مدارس و کسب و کار معین می کنیم.

سوال بعدی درباره واکسن بود، بایدن گفت: این همان کسی است که گفت همه چیز تا عید پاک تمام می شود، ما در حال وارد شدن به زمستان سیاه هستیم، این شخص هیچ برنامه ای ندارد.

ترامپ پاسخ داد: ما برنامه داریم، از ژانویه ورود از چین را ممنوع کردیم اما همین بایدن گفت که او بیگانه ستیزی دارد، حتی آنفلوآنزای خوکی را بایدن مدیریت نکرد. رئیس دفتر کسی که آنفلوآنزای خوکی را مدیریت کرد، گفت فاجعه بار بود.

ترامپ در ادامه گفت: من مسئولیت را می پذیرم اما تقصیر من نیست بلکه مقصر چین بود.

ایران و دخالت در انتخابات آمریکا

پرسش بعدی درباره امنیت ملی بود و این موضوع مطرح شد که مقامات ارشد اطلاعاتی گفته اند که روسیه و ایران در حال دخالت در انتخابات هستند و ایران پیام هایی در فلوریدا به رای دهندگان می فرستد، اقدام شما چه خواهد بود؟

بایدن گفت: من روشن کرده ام که هر کشوری در انتخابات آمریکا دخالت کند، بهای آن را خواهد پرداخت. در این انتخابات روسیه و چین دست داشته است و اکنون فهمیدیم که ایران هم دخالت داشته است. مداخله در حاکمیت ملی هزینه دارد و باید آن را بپردازند.

وی اضافه کرد: مطمئن نیستیم ترامپ اصلاً چیزی در این موضوع با پوتین صحبت کرده باشد، نمی دانم به ایرانی ها هم چیزی گفته است یا خیر اما درباره ایران علنی تر صحبت می کند.

بایدن ادامه داد: ما در وضعیتی قرار داریم که کشورهای خارجی می خواهند در انتخابات ما دخالت کنند. مشاور امنیت ملی ترامپ گفته اتفاقی که با رودی جولیانی می افتد این است که همچون مهره شطرنج روسیه استفاده می شویم.

بایدن اضافه کرد: آنها می خواهند مطمئن شوند که من رئیس جمهوری نشوم، نمی دانم چرا این رئیس جمهوری نمی خواهد با پوتین مقابله کند در حالی که پوتین برای سربازان آمریکایی جایزه می گذارد و می خواهد ناتو را بی ثبات کند.

در مقابل ترامپ به این سوال اینگونه پاسخ داد که 3.5 میلیون دلار از شهردار مسکو پول گرفته اید. باید توضیح دهید که چرا چنین پولی دریافت کردید.

وی اضافه کرد: جان را تکلیف به من گفت روسیه و ایران می خواهند تو ببازی. هیچ کسی مثل من با روسیه برخورد نکرد. در حالی که جو بایدن داشت ملافه و بالشت می فروخت من با تانک مقابله می کردم. روسیه به اوکراین حمله کرد و شما و اوباما آن را به روسیه تقدیم کردید.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: پیام های ایمیلی که نشان می دهد چه پولی دریافت کردید، آن موقع شما معاون رئیس جمهوری بودید و باید به مردم آمریکا توضیح دهید.

در مقابل بایدن گفت: من حتی یک سنت از منبع خارجی دریافت نکردم، اما شنیدیم که این رئیس جمهوری 50 برابر اینجا به چین مالیات می دهد و در چین یک حساب مخفی دارد.

کره شمالی

در ادامه این مناظره درباره ملاقات ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، سوال شد، که ترامپ در این باره گفت: موقعی که با باراک اوباما در اوایل دوره صحبت کردم، گفت بزرگترین معضل ما کره شمالی است. می توانستیم با کره شمالی یک جنگ اتمی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: من رابطه خوبی با رهبر کره شمالی دارم، رهبر این کشور شخص متفاوتی است. جنگی در کار نیست. 2 ماه پیش او وارد موضوعات خاصی شد که شاید دردسر آفرین باشد؛ در منطقه 32 میلیون نفر حضور دارند که ممکن بود اکنون در حال جنگ باشند.

بایدن در این باره گفت: برای اینکه ما روشن می کنیم و همانطور که برای چین روشن کردیم و گفتیم که آنها هم باید بخشی از این توافق باشند. چینی ها گفتند چرا مانور نظامی انجام می دهید و نیروهایتان را به آنجا می برید، گفتیم که کره شمالی مشکل بزرگی است و می خواهیم آنها را مهار کنیم. من به چینی ها گفتم که اگر می خواهید کاری کنید بیایید کمک کنید، اما او به کره شمالی مشروعیت داد و به یک اوباش گفت دوست خوب من. اکنون آنها موشک های توانمندتری دارند که می توانند به راحتی به خاک آمریکا برسند.

در ادامه سوالی درباره مذاکره با کره شمالی از بایدن پرسیده شد که گفته بود بدون هیچ پیش شرطی با کره شمالی مذاکره نخواهید کرد.

نامزد دموکرات ها در پاسخ گفت: به این شرط که کیم موافقت کند که توانایی هسته ای خود را کاهش دهد و شبه جزیره کره باید یک منطقه عاری از سلاح اتمی شود.

ترامپ در واکنش اظهار کرد: آنها تلاش کردند که با کیم ملاقات کنند، اما آنها انجام ندادند، او اوباما را دوست نداشت. ما که الان با کره شمالی در حال جنگ نیستیم، داشتن یک رابطه خوب با رهبران کشورهای دیگر مساله خوبی است.

بایدن متقابلاً گفت: پیش از حمله هیتلر به اروپا، با او هم رابطه خوبی داشتیم. دلیل داشت که او با ما ملاقات نمی کرد، ما خواستار عاری سازی اتمی بودیم، ما نمی خواستیم به او مشروعیت بدهیم.

نژاد پرستی و خشونت علیه سایه پوستان

در ادامه این مناظره، مجری برنامه از بی رحمی پلیس علیه رنگین پوستان پرسید که بایدن گفت: یک نژادپرستی نهادینه شده در آمریکا وجود دارد.

ترامپ هم در پاسخ به این سوال اظهار کرد: بایدن صدمات زیادی به جامعه سیاهپوستان زد و می گفت آنها ابر متجاوز هستند و هیچ گاه نتوانسته این حرف را پس بگیرد. هیچ کسی به اندازه ترامپ به استثنای آبراهام لینکلن برای جامعه رنگین پوستان کار نکرد. بایدن و اوباما اصلاً تلاش نکردند.

وی اضافه کرد: من اصلاحات در سیستم زندان و قضایی ایجاد کردم و برای مدارس و دانشگاه های سیاهپوستان اعتبار 10 ساله اعطا کردم.

بایدن با رد اتهام وارده از سوی ترامپ اظهار کرد: من هرگز حرفی که به من نسبت داد را نگفتم. او هیچ کاری برای مردم سیاهپوست انجام نداد. او جرایم 20 نفر را بخشید، ما جرایم 1000 نفر را بخشیدیم. قانونی که او از آن صحبت می کند، باراک اوباما شروع کرد.

سوال بعدی از ترامپ بود؛

شما گفته اید که جنبش سیاهپوستان نمونه ای از تنفر است و ورزشکاران سیاهپوستی که در مقابل سرود ملی زانو می زنند باید اخراج شوند. آیا شما به جو نفرت و نژادپرستی کمک نمی کنید؟

ترامپ در پاسخ گفت: نخستین باری که من از جنبش سیاهان شنیدم این بود که ماموران پلیس را خوک می نامیدند. من با همه انسان ها روابط خوبی دارم و کمترین تبعیض نژادی را داشته ام. من نظام زندان را اصلاح کردم و به دانشگاه سیاهان کمک کردم. نمی دانم چرا اینگونه علیه من حرف می زنند. من کمترین تبعیض نژادی را در بین افرادی که در این سالن هستند، داشته ام.

اما بایدن در پاسخ به رئیس جمهوری آمریکا گفت: آبراهام لینکلن یکی از نژادپرست ترین رئیس جمهوری های آمریکا است، او (ترامپ) به آتش بزرگترین اختلافات نژادی ما دمید، مکزیکی ها را متجاوز نامید، ورود مسلمانان را به خاطر مسلمان بودن منع کرد، درباره گروه پسران افتخار گفت منتظر و آماده باشید.

ترامپ در واکنش گفت: من گفتم از زمان آبراهام لینکلن هیچ کسی به اندازه من کار نکرد، نگفتم من آبراهام لینکلن هستم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1136

به "نکات کلیدی دومین مناظره رو در روی ترامپ و بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات کلیدی دومین مناظره رو در روی ترامپ و بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید