واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری: اخبار را حذف می کنیم

به گزارش مجله پیامک مسعود، در متن لایحه شرح داده شده که هزینه های پرداختی براساس تعداد بازدید آن ها مشخص خواهد شد و سرویس های ارائه دهنده اخبار موظف هستند تا آن را صرف روزنامه نگاری و پشتیبانی از کارکنان خود نمایند.

واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری: اخبار را حذف می کنیم

دیجیاتو نوشت: لایحه ای که غول های اینترنتی را ملزم می نماید تا برای اخبار منتشر شده به وسیله پلتفرم های خود هزینه ای پرداخت نمایند، اخیراً در کالیفرنیا تصویب شده است. متا، شرکت مالک فیسبوک اخیراً گفته بود که در صورت تصویب این لایحه، اخبار را از پلتفرم خود حذف خواهد نمود.

لایحه اشاره شده که قانون حمایت از روزنامه نگاری کالیفرنیا (CJPA) نام دارد و روز پنجشنبه تاییدیه مجلس را دریافت نموده بود، پلتفرم های آنلاین بزرگ را موظف می نماید تا به طور ماهانه، به سرویس هایی که در پلتفرم های خود از اخبار آن ها استفاده می نمایند، هزینه ای تحت عنوان حق روزنامه نگاری را پرداخت نمایند.

این لایحه برای حمایت از سازمان های خبری محلی طراحی شده است که در سال های اخیر با توجه به درآمدهای تبلیغاتی که دو غول این بازار، یعنی گوگل و فیسبوک دریافت می نمایند، با مشکلاتی روبرو شده بودند.

در متن لایحه شرح داده شده که هزینه های پرداختی براساس تعداد بازدید آن ها معین خواهد شد و سرویس های ارائه دهنده اخبار موظف هستند تا آن را صرف روزنامه نگاری و پشتیبانی از کارکنان خود نمایند.

واکنش متا به لایحه تصویب شده

اندی استون، سخنگوی متا اعلام نمود که اگر این لایحه به قانون تبدیل گردد، غول فناوری به جای پرداخت هزینه اشاره شده که عمدتاً به نفع شرکت های رسانه ای بزرگ و خارجی خواهد بود، مجبور خواهد شد تا اخبار را از فیسبوک و اینستاگرام حذف کند. البته این لایحه برای تبدیل شدن به یک قانون، باید به وسیله سنای ایالات کالیفرنیا عبور کند و به وسیله فرماندار گاوین نیوسام امضا گردد.

در همین رابطه، گروه تجاری News Media Alliance در بیانیه ای اعلام نمود که تهدید متا برای حذف اخبار از پلتفرم های خود، غیردموکراتیک و نامناسب است.

در سال 2021 نیز استرالیا قانون مشابهی را اعلام نموده بود و در آن موقع، فیسبوک برای مدت کوتاهی مقالات خبری را از پلتفرم های خود خارج کرد. گوگل نیز تهدید نموده بود که موتور جستجوی خود را از این کشور خارج می نماید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2120

به "واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری: اخبار را حذف می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری: اخبار را حذف می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید