پرداخت وام ازدواج 70میلیونی به بانک ها ابلاغ شد

به گزارش پیامک مسعود، بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 70 میلیون تومانی را به بانک ها ابلاغ کرد.

پرداخت وام ازدواج 70میلیونی به بانک ها ابلاغ شد

به گزارش ایلنا، بانک مرکزی در بخشنامه ای خطاب به بانک ها و موسسات اعتباری اظهار داشت که به استناد بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1400 کل کشور مقرر شده است:

1. به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به کلیه زوج هایی که تاریخ عقد ازدواج آن ها بعد از یکم فروردین سال 97 است و تا به امروز تسهیلات ازدواج دریافت نکرده اند با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال 1400 برابر 700 میلیون ریال و با دوره بازپرداخت 10 ساله است.

2. به منظور کاهش سن ازدواج، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر 25 سال و زوجه های زیر 23 سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف یک میلیارد ریال افزایش دهد. بانک ها باید برای ضمانت صرفاً یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.

مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک های عامل و کلیه مدیران و کارکندان ذیربط است. عدم اجراء یا تاخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل پیگیری در مراجع ذی صلاح می باشد. همچنین تمامی بانک ها موظفند به صورت ماهانه، تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات را به صورت عمومی اعلام نمایند.

3. مبلغ 20 هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای تأمین جهیزیه کالای ایرانی به ستاد اجرائی فرمان امام (ره) اختصاص می یابد. زوجین می توانند به جای استفاده از تسهیلات موضوع این بند، از این تسهیلات حسب مورد به همان میزان، تمام یا بخشی از تسهیلات خود را از این طریق دریافت نمایند و به مصرف برسانند.

ضمن اینکه با عنایت به مفاد ماده 50 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران افراد مندرج در قانون مذکور مشمول اخذ قرض الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی می باشند.

این بخشنامه به بانک های ملی، صادرات، تجارت، ملت، سپه، کشاورزی، مسکن، صنعت و معدن، توسعه صادرات، رفاه کارگران، توسعه تعاون، اقتصاد نوین، کارآفرین، پارسیان، سامان، پاسارگاد، سرمایه، سینا، قرض الحسنه مهر ایران، دی، شهر، گردشگری، ایران زمین، خاورمیانه، آینده، قرض الحسنه رسالت، مشترک ایران - ونزوئلا، صندوق کارآفرینی امید، موسسه اعتباری ملل، موسسه اعتباری کاسپین و پست بانک ابلاغ شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1497

به "پرداخت وام ازدواج 70میلیونی به بانک ها ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام ازدواج 70میلیونی به بانک ها ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید