پُرمصرف ها منتظر کنتور هوشمند باشند

به گزارش پیامک مسعود، فصل دوم اجرای طرح فهام به مشترکان پرمصرف خانگی، تجاری، اداری و کشاورزی اختصاص داشته و قرار است مشترکان پرمصرف در سراسر ایران با پرداخت بخشی از هزینه، برای پایش و کنترل میزان مصرف برق به کنتورهای هوشمند مجهز شوند.

پُرمصرف ها منتظر کنتور هوشمند باشند

هادی مدقق - مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای طرح فهام اظهار کرد: نصب کنتور هوشمند برای بخش عمده ای از مشترکان دیماندی صورت گرفت و در تابستان امسال حداکثر استفاده از این طرح انجام شد، به طوری که طبق آمار بیش از 3000 مگاوات مدیریت بار صورت گرفت.

وی با بیان این که فاز دوم طرح سهام شامل مشترکین خانگی، تجاری، کشاورزی و اداری پرمصرف می گردد، اظهار کرد: اجرای فاز دوم شروع شده و پنج میلیون مشترک را شامل می گردد؛ فاز دوم قرار است طی دو سال اجرا گردد.

مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر در ادامه با بیان این که دریافت بخشی از هزینه برای نصب کنتور هوشمند از مشترک در قانون بودجه سال 1398 پیش بینی شده است، گفت: مجوز قانونی این امر گرفته شده و آیین نامه آن در حال تدوین است، هنوز معین نیست چند درصد از هزینه از مشترک دریافت گردد اما معادل تعویض کنتور معمولی خواهد بود.

مدقق ادامه داد: در قدم اول در فاز دوم 400 هزار مشترک پرمصرف شامل طرح می گردد که باقی مانده مشترکان کشاورزی هستند. بعد از آن مجتمع های تجاری و خاتمه مشترکین خانگی در اولویت قرار دارند.

  • پیشینه طرح فهام

بر اساس این گزارش، طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) از سال 1389 با اخذ مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان طرح ملی تعریف شد، در ابتدا مباحث اولیه برای 20 میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آن ها هوشمند گردد، اما با محدودیت منابع شورای اقتصاد و سازمان مدیریت اعلام کردند که این طرح در فاز نخست با تعویض یک میلیون کنتور و هوشمند شدن آن ها کار شروع گردد.

نگرانی از نبود زیرساخت ها، بحث بومی شدن و عدم تجربه باعث شد در فاز نخست تعویض یک میلیون کنتور مطرح گردد. با این وجود، قرار بود این طرح در سال 1393 به خاتمه برسد و این یک میلیون کنتور تعویض گردد، اما محدودیت منابع اقتصادی باعث شد تنها 300 هزار کنتور هوشمند نصب گردد که از این 300 هزار کنتور، 20 هزار مشترک خانگی و تجاری، 60 هزار مشترک بخش کشاورزی و مابقی مربوط به مشترکان دیماندی بوده اند، با جایگزینی کنتورهای هوشمند مشترکان می توانند ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه، میزان مصرف خود را آنالیز و از آن اطلاع پیدا نمایند. بنابراین با نصب کنتورهای هوشمند به راحتی می توان به مدیریت بار شبکه اقدام کرد.

  • اجرای طرح فهام برای 400 هزار مشترک

در این راستا، طی سال گذشته، 306 هزار و 978 دستگاه کنتور هوشمند در ایران نصب شد و تعداد چاه های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به 56 هزار چاه رسید. هم چنین تمامی چاه های کشاورزی به کنتورهای هوشمند طرح فهام تجهیز شدند و امکان پایش آب برداشت شده از چاه ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو فراهم شد.

پیش از این اما اعلام شده بود کنتورهای هوشمند برای 80 درصد مشترکان دیماندی نصب شده و قرار بود تا تابستان امسال نیز قبل از پیک بار این عدد به 90 درصد افزایش یابد. در قانون بودجه سال 1398 نیز اجرای طرح فهام پیش بینی و بر اساس این قانون وزارت نیرو موظف شده تا برای مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب کند و هزینه آن را به صورت اقساطی روی قبوض آن ها دریافت کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 316

به "پُرمصرف ها منتظر کنتور هوشمند باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پُرمصرف ها منتظر کنتور هوشمند باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید