چرا جای زخم روی پوست باقی می ماند؟

به گزارش مجله پیامک مسعود، متخصص بیماری های پوست ضمن تشریح علل بروز اسکار یا جای زخم، نسبت به مصرف کرم های دست ساز موجود در فضای مجازی و عطاری ها هشدار داد.

چرا جای زخم روی پوست باقی می ماند؟

پروین منصوری، درباره عوامل موثر بر باقی ماندن جای زخم روی پوست اظهار کرد: یکی از بقایای روند ترمیم زخم، به جا ماندن یا جای جوش خوردن زخم است که در پزشکی به آن اسکار گفته می گردد. بروز اسکار به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله این عوامل می توان به عمق زخم، زمان ترمیم زخم، نژاد فرد، محل زخم و رنگ پوست، اشاره نمود.

بروز جوشگاه زخم در چه افرادی شایع تر است؟

وی توضیح داد: در سیاه پوستان، اسکار برجسته بیش از نژاد های دیگر ایجاد می گردد؛ بعضی نواحی بدن مانند چانه، شانه، بالای لب، سینه و پشت بدن نیز جزو نواحی هستند که خطر بروز جای زخم در آن ها بیش از سایر نواحی است. در افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند نیز جوشگاه زخم بیشتر باقی می ماند.

انواع جای زخم

منصوری درباره انواع جای زخم اضافه کرد: اسکار ها به سه دسته تقسیم می شوند که یکی اسکار ها فرورفته و گود یا آتروفیک هستند. دسته دوم اسکار های برجسته قرمزرنگ یا هایپرتروفیک هستند که دو تا سه ماه پس از بهبود زخم های عمیق یا سوختگی ایجاد می شوند. سومین دسته اسکار های کلوئیدی هستند که مانند اسکار های هایپرتروفیک هستند، اما زائده هایی نیز از کنار محل زخم ایجاد می گردد. اسکار های کلوئید معمولاً پس از 6 ماه دیده می شوند در حالی که سایر اسکار ها پس از این مدت بهبود می یابند.

راه های درمان جوشگاه زخم

وی درمورد راه حل های درمان جوشگاه زخم اعلام کرد: لیزر یکی از راه های درمان جوشگاه زخم است. از لیزر PDL برای درمان انواع اسکار می توان استفاده کرد. لیزر CO2 فرکشنال نیز روشی است که در آن نور لیزر وارد بافت می گردد و محیط سفت اسکار را از بین می بود که برای ترمیم اسکار های فرورفته و درمان اسکار های هایپرتروفیک و کلوئید استفاده می گردد.

متخصص بیماری های پوست ادامه داد: میکرونیدلینگ و مزونیدلنیگ نیز از راه حل های درمانی دیگر برای از بین بردن جوشگاه زخم هستند که با ورود سوزن های ظریف به بافت، اسکار های ناشی از زخم، سوختگی، تصادفات و آکنه درمان می گردد. با استفاده از مزونیدلینگ می توان محصولات دارویی مختلف، ویتامین ها، مواد روشن نماینده، مواد گیاهی و ... را نیز وارد بافت کرد. بعلاوه می توان از نوردرمانی برای از بین بردن جوشگاه زخم و بازگرداندن رنگ بافت زخم شده استفاده کرد.

این درماتولوژیست درباره روش های دارویی درمان اسکار گفت: دارو ها و محصولات آرایشی و بهداشتی نیز برای ترمیم زخم مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این محصولات، کرم های ترمیم نماینده هستند که پس از انجام لیزر برای بیمار تجویز می گردد تا روند ترمیم را تسریع کند. کرم های حاوی سیلیکون، ویتامین سی، زینک و ... نیز برای جلوگیری از بروز اسکار و ترمیم و درمان آن ها مورداستفاده قرار می گیرند.

هشدار نسبت به استفاده از کرم های دست ساز

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهراندرباره کرم های دست سازی که در فضای مجازی و عطاری ها تبلیغ می شوند نیز گفت: امروزه کارخانه های سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی از بسیاری از محصولات گیاهی برای ساخت کرم ها و مواد ترمیم نماینده استفاده می نمایند.

ساخت این محصولات بر اساس دوز موثر و غیرسمی محصولات گیاهی انجام می گردد، اما در ساخت کرم های دست ساز این شرایط استاندارد رعایت نمی گردد در حالی که برای ترکیب عصاره ها و مواد گیاهی باید فرمول تعیین و مقدار معینی از این مواد را استفاده کرد. اگرچه گیاهان مفیدند، اما دوز خاصی از آن ها برای انسان مفید است و استفاده بیش از حد از یک ماده گیاهی در یک محصول ممکن است سمیت ایجاد کند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2071

به "چرا جای زخم روی پوست باقی می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا جای زخم روی پوست باقی می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید