کمبود کمباین در فصل برداشت

به گزارش پیامک مسعود، رمضان نوری - ایلام -خبرنگار: فصل برداشت گندم و جو در بیشتر مناطق استان ایلام شروع اما کمبود کمباین باعث شده است این محصولات کشاورزی از بین برود و کشاورزان را با مسائل جدی روبه رو کند.

کمبود کمباین در فصل برداشت

خردادماه اوج برداشت محصولات کشاورزی در استان ایلام از جمله گندم و جو است و طبق اعلام مسئولان، کشاورزان این استان بیش از 140 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود را به کشت این 2 محصول اختصاص داده اند. در حال حاضر از اکثر مناطق استان ایلام خبرهایی مبنی بر کمبود یا نبود کمباین برای برداشت محصولات کشاورزی به گوش می رسد که باعث نگرانی کشاورزان شده است.

  • نرخ بالای کمباین ها

یکی از کشاورزان شهرستان دره شهر در گفت وگو با خبرنگار پیامک مسعود می گوید: سیل ها و بارش های سال جاری خسارت های زیادی به بخش کشاورزی وارد آورد و به رغم این که اقتصاد روستا بر پایه کشاورزی راسخ است، متاسفانه کشاورزان شهرستان دره شهر برای برداشت محصولات خود، به خصوص گندم و جو، با کمبود کمباین روبه رو هستند.

زاهد نوری اضافه می نماید: آن تعداد اندک کمباین هم که در منطقه هستند، با قیمت های گزاف کار می نمایند. از مدیریت محترم جهاد کشاورزی خواهشمندیم به این مشکل ورود کند و آنالیز های لازم را انجام دهد و نرخ کار کمباین ها را نیز اطلاع رسانی کند. وی می گوید: هم اکنون نرخ کمباین به ازای هر ساعت کار در شهرستان بین 120 تا 150 هزار تومان است که باعث متضرر شدن کشاورزان شده است. این کشاورز می افزاید: به دلیل تخریب پل گاومیشان، حضور کمباین های خوزستان در دره شهر امکان پذیر نیست.

  • از بین رفتن محصولات

یکی از کشاورزان شهرستان سیروان در شمال استان ایلام نیز در گفت وگو با خبرنگار پیامک مسعود می گوید: این روزها برداشت محصولات کشاورزی از جمله جو و گندم در شهرستان سیروان شروع شده است ولی متاسفانه ادوات برداشت آن مثل کمباین به اندازه کافی وجود ندارد و کشاورزان از این مشکل رنج می برند. علی مرادی اظهار می نماید: با توجه به بارندگی های اخیر و زیاد شدن پوشش گیاهی منطقه که در نتیجه آن احتمال وقوع حریق وجود دارد، مسئولان جهاد کشاورزی دست به کار شوند و تعداد مورد احتیاج کمباین را تامین نمایند تا دسترنج کشاورزان در اولین فرصت ممکن برداشت گردد. وی می افزاید: در سال های گذشته به دلیل نبود کمباین یا عدم حضور به موقع آن شاهد از بین رفتن محصولات بعضی از کشاورزان شهرستان بر اثر آتش سوزی بوده ایم.

  • کشاورزان استان از نبود کمباین گله دارند

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی استان ایلام در گفت وگو با خبرنگار پیامک مسعود از نبود کمباین به تعداد کافی در شهرستان های استان انتقاد می نماید و می گوید: با توجه به فرارسیدن فصل برداشت محصولات کشاورزی احتیاج است به اندازه کافی ادوات کشاورزی از جمله کمباین در استان وجود داشت باشد. هادی هاشمی اظهار می نماید: متاسفانه کشاورزان در بیشتر نقاط استان از نبود کمباین به تعداد کافی گله مند هستند. با وجود این که چند هفته از فصل برداشت می گذرد، تعداد کمباین ها در بیشتر شهرستان ها به اندازه کافی نیست که با توجه به آتش سوزی های متعدد در مزارع احتیاج است مسئولان این مشکل را حل نمایند.

  • فعالیت 440 دستگاه کمباین در استان ایلام

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در گفت وگو با خبرنگار پیامک مسعود می گوید: تاکنون از 140 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان 180 هزار تن گندم برداشت شده است. محمد تراب میری با اشاره به فعالیت 440 دستگاه کمباین در استان ایلام اضافه می نماید: کمبود کمباین در بعضی نقاط استان ناشی از افزایش سطح زیر کشت و برداشت محصول از مزارع گندم است. وی بیان می نماید: با هماهنگی های صورت گرفته، به محض اتمام برداشت محصولات در یک منطقه، کمباین ها به مناطق دیگر فرستاده می شوند و بلافاصله برداشت گندم انجام می گردد.

میری ادامه می دهد: کشاورزان استان هیچ گونه نگرانی نداشته باشند چون به زودی از دیگر مناطق کشور تعدادی کمباین برای برداشت محصولات کشاورزی وارد استان می گردد تا محصول گندمزارهای استان ایلام به موقع برداشت گردد. وی می گوید: نرخ های دستمزد مالکان کمباین ها از سوی ستاد برداشت محصول کل کشور مصوب و اعلام شده است. هم کشاورزان و هم مالکان کمباین ها باید این نرخ ها را رعایت نمایند که هیچ کدام متضرر نشوند.

  • ورود دادستانی دره شهر برای حل مسائل کشاورزان

همچنین، دادستان دره شهر در گفت وگو با خبرنگار پیامک مسعود اظهار می نماید: با توجه به درخواست مکرر کشاورزان و نیز استعلام از ادارات مربوطه مبنی بر عدم برداشت کامل محصول گندم در دره شهر، خروج کمباین ها تا 23 خرداد از این شهرستان ممنوع است. علی ادبی فیروزجاهی می گوید: همچنین کشاورزانی که تا الان اقدام به برداشت نکرده اند تا 20 خرداد مهلت دارند درخواست خود را برای برداشت به جهاد کشاورزی شهرستان اعلام نمایند که کمباین در اختیار آنها قرار بگیرد.

وی می افزاید: پس از تاریخ اعلام شده، کمباین ها حق خروج از استان را دارند و مسئولیت عدم برداشت محصول بر عهده خود کشاورزان خواهد بود. فیروزجاهی بیان می نماید: هم اکنون نیز، با پیگیری جهاد، کار برداشت در حال اجرا است و پیش بینی می گردد تا انتها مهلت مقرر، گندم شهرستان به طور کامل برداشت شوند. دادستان دره شهر می گوید: با توجه به ممنوعیت خروج کمباین به دلیل برداشت محصول گندم، از همه کشاورزان درخواست می گردد دستمزد کمباین داران را به موقع پرداخت نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 134

به "کمبود کمباین در فصل برداشت" امتیاز دهید

1 کاربر به "کمبود کمباین در فصل برداشت" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود کمباین در فصل برداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید