30 دقیقه ورزش روزانه و 6 تاثیر مفید آن روی سلامت مغز!

به گزارش مجله پیامک مسعود، ورزش می تواند بیماری هایی را که به مغز انسان مربوط می گردد تا حدی کاهش دهد. پژوهش های نو نشان می دهند ورزش می تواند علائم مشکلاتی مانند میگرن و دوبینی را که منشا مغزی دارند تا حدی کاهش دهد. همین مطالعات نشان می دهند انجام ورزش هایی مانند بدمینتون و اسکی که هنگام انجام آنها مغز باید در کسری از ثانیه تصمیم بگیرد، می تواند روی عملکرد کلی مغز تاثیر مثبتی بگذارد. در حقیقت با محاسبه عکس العمل های بیشتر هنگام ورزش، مغز نیز به فعالیت و واکنش وادار می گردد. فعالیت بیشتر مغز در نهایت ممکن است علائم بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را نیز تا حدی کاهش دهد.

30 دقیقه ورزش روزانه و 6 تاثیر مفید آن روی سلامت مغز!

تقویت تفکر: به همان اندازه که حل جدول یا پازل به فراوری سلول های مغزی می انجامد، انجام ورزش نو در بزرگسالی نیز به نتایج مشابهی منتهی می شود. نتایج مطالعات عصب شناسی تیز حاکی از آن است که یادگیری مهارت های فیزیکی نو در بزرگسالی، به افزایش حجم سلول های خاکستری در بخش های کنترل حرکتی مغز، منتهی می شود.

پیشگیری از افسردگی: نتایج نوترین تحقیقات نشان داده که ورزش یک دارو برای برطرف افسردگی محسوب می شود. محققان این شرح را داده اند که استرس و افسردگی منجر به فراوری مواد مضر در خون و مغز می شود. با این حال پروتئین خاص به نام عضله اسکلتیPGC-1α1منجر به شکستن و از بین بردن ماده مضری می شود که به وسیله استرس فراوری شده است. خبر خوب این است که این پروتئین محافظ در برابر استرس به طور طبیعی در طی ورزش کردن فراوری می شود.

افزایش انرژی: محققان دانشگاه جورجیا اعلام نموده اند که سطوح میانه ورزش در روز منجر به افزایش انرژی کلی بدن می شود و کاهش خستگی مفرط را به همراه دارد.

افزایش حافظه: انجام ورزش مداوم باعث افزایش حافظه و قدرت یادگیری می شود. ورزش کردن فراوری سلول های هیپوکامپوس را که مسئول حافظه و یادگیری هستند افزایش می دهد.

افزایش انعطاف پذیری در برابر تنش: تنها 30 دقیقه ورزش روزانه تفاوت بزرگی را در شرایط احساسی در مقابل استرس ایجاد می نماید. فعالیت های ورزشی تاثیری مثبت بر افزایش دوپامین، سروتونین، نورآدرنالین و گابا آمینواسید دارد که خود سبب بیشتر آرامش بیشتر در افراد می شود.

جلوگیری از تحلیل کارایی شناختی: این حقیقت دارد که هر چقدر سن بالا می رود، مغز هم تحلیل می رود و احتمال ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر افزایش می یابد. با وجود اینکه ورزش نمی تواند آلزایمر را درمان کند اما انجام آن می تواند از تحلیل رفتن مغز جلوگیری کند. تحلیل کارایی شناختی معمولا بعد از 45 سالگی اتفاق می افتد. ورزش کردن به خصوص بین سنین 25 تا 45 سال باعث افزایش مواد شیمیایی در مغز می شود که از تحلیل رفتن هیپوکامپوس جلوگیری می کند.

منبع: activebeat

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1784

به "30 دقیقه ورزش روزانه و 6 تاثیر مفید آن روی سلامت مغز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 دقیقه ورزش روزانه و 6 تاثیر مفید آن روی سلامت مغز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید