59 شهر در وضعیت قرمز آبی!

به گزارش پیامک مسعود، علی رغم بارندگی های اخیر در ایران، هنوز 233 شهر با تنش آبی مواجهند؛ هرچند به دلیل بارش ها نه تنها سدها بلکه 40 تا 50 تالاب بزرگ کشور نیز به میزان قابل توجهی آبگیری شدند.

59 شهر در وضعیت قرمز آبی!

به گزارش پیامک مسعود، منظور از تنش آب شرب، حداکثر میزان آب مورد احتیاج در پیک (اوج) مصرف نسبت به حداکثر ظرفیت فراوری یک شهر است. بر اساس آنالیز انجام شده، 59 شهر کشور سال جاری از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز (یعنی کمبود بیشتر از 20 درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد.تابستان سال جاری حدود 28.6 میلیون نفر از جمعیت کشور در 233 شهر تحت تنش آبی قرار داشتند که بارندگی های مناسب سال آبی جاری و بهبود ذخایر سدها موجب شد این رقم نسبت به سال گذشته 6.4 میلیون نفر کاهش پیدا کند.

در این سطح از تنش آبی 25 شهر دارای کمبود فراوری بیش تر از 20 درصد و دارای مخزن کافی و 34 شهر دارای کمبود فراوری بیش تر از 20 درصد و کمبود مخزن هستند.تابستان سال جاری 34 شهر از نظر سطح تنش در وضعیت نارنجی (یعنی کمبود بین 10 تا 20 درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد. در این سطح نیز 17 شهر دارای کمبود فراوری بین 10 تا 20 درصد و دارای مخزن کافی و 17 شهر دارای کمبود فراوری بین 10 تا 20 درصد و کمبود مخزن هستند.

140 شهر تابستان سال جاری از نظر سطح تنش در وضعیت زرد قرار دارند، در پیک مصرف ساعتی احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد. براساس آنالیز انجام شده 14 شهر این سطح دارای کمبود فراوری کمتر از 10 درصد و کمبود مخازن ذخیره، هفت شهر دارای کمبود فراوری کمتر از 10 درصد و دارای مخزن کافی و 119 شهر فاقد کمبود فراوری و دارای کمبود مخزن هستند.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، کمبود آب در اوج پیک مصرف تابستان سال جاری 14 مترمکعب در ثانیه خواهد بود که این رقم در سال گذشته حدود 22 مترمکعب در ثانیه بوده است و بر اساس پیش بینی انجام شده، بیش ترین احتمال تنش در استان های اصفهان، بوشهر، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و هرمزگان رخ خواهد داد.

بر اساس این گزارش، طبق آخرین آماری که از سوی رضا اردکانیان- وزیر نیرو - اعلام شده است؛ 59 شهر از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز قرار دارند. به گفته وی این وضعیت لزوما به کمبود منابع آب بر نمی شود و بخشی از آن ناشی از کمبود تجهیزات است. از 59 شهر، 25 شهر کمبود فراوری کمتر از 20 درصد دارند اما مخزن آن ها کافی است، 34 شهر نیز کمبود فراوری بیش از 20 درصد دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 233

به "59 شهر در وضعیت قرمز آبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "59 شهر در وضعیت قرمز آبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید