7 راه برای کسانی که دست هایشان لرزش دارد

به گزارش پیامک مسعود، دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد به طور ناگهانی لرزش دست پیدا کند. لرزش ناخواسته، اما ممکن است علائمی برای ابتلا به یک بیماری جدی باشد. این عارضه بیشتر برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند ام اس و ... رخ می دهد و عدم مشکل نوشتن یکی از نتایج لرزش دست ها است.

7 راه برای کسانی که دست هایشان لرزش دارد

لرزش دست یا ترمور به عنوان یکی از انواع بیماری های مغز و اعصاب شناخته می شود که در ابتدا هیچ نشانه ای نداشته و با گذر زمان علائم آن بروز پیدا خواهد کرد؛ این عارضه می تواند دلایل مختلفی از جمله استرس و اضطراب داشته باشد و موجب عدم انجام بسیاری از کار های روزمره شود.

افزایش سن، استرس و اضطراب، افسردگی، مصرف برخی دارو ها مانند داروی آسم، آمفتامین، کافئین و کورتیکواستروئید ها هم از جمله عوامل بروز لرزش دست ها هستند.

انواع لرزش دست در 20 دسته طبقه بندی شده که دو نوع از مهم ترین آن شامل لرزش در حال استراحت و لرزش در هنگام کار است. در نوع اول، لرزش معمولا در هنگام استراحت و شل بودن عضلات رخ می دهد و نوع دوم این لرزش مربوط به ماهیچه ها و عضلات در حال انقباض است.

اختلالات حرکتی که به دو دسته لرزش اساسی و لرزش دیستونیک تقسیم بندی می شود و لرزش اساسی، لرزشی بوده که در این نوع اختلال لرزش در دو طرف بدن تاثیر می گذارد. ژنتیک حدود نیمی از لرزش اساسی بدن را عهده دار است. لرزش دیستونیک، یعنی عدم فرستادن پیام درست به مغز علت بروز لرزش دیستونیک است؛ که این نوع لرزش در هر عضله ای ممکن است، رخ می دهد.

در این شرایط در دست دریافت اشیا بسیار سخت بوده و حتی احتمال دارد که تعادل دست ها به هم بخورد و اشیا از دست بیفتند. در واقع لرزش دست ها هنگام عصبانیت بسیار شایع است و ممکن است بیماری های دیگری را هم به وجود آورد.

چگونه باید لرزش دست ها را درمان کرد؟

1- لرزش دست ها در افراد مبتلا به تیروئید پرکار معمولا با شروع درمان کم می شود.

2- عدم مصرف موادی مانند کافئین و آمفتامین موجب کاهش لرزش دست ها خواهد شد.

3- فیزیوتراپی یکی از مهم ترین عواملی بوده که علاوه بر تقویت عضلات و ماهیچه می تواند بخشی از لرزش دست ها را کاهش دهد.

4- با تمرین تکنیک های آرامش اعصاب از جمله تمرینات تنفسی از لرزش دست ها جلوگیری کنید.

5- لرزش های خفیف نیاز به دوره درمان ندارد، اما در صورت بروز لرزش های زیاد به پزشک مراجعه کنید.

6- در صورت بروز لرزش های اساسی، معمولا متخصصان به تجویز دارو هایی از جمله پروپرانولول، متوپرولول و یا نادولول می پردازند.

7- معمولا پزشکان هنگام نیافتن دلیل لرزش دست به تجویز دارو هایی مانند سم بوتولینوم و یا بوتاکس رو می آورند که البته تزریق چنین داروهایی موجب لرزش در انگشتان دست نیز می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1153

به "7 راه برای کسانی که دست هایشان لرزش دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 راه برای کسانی که دست هایشان لرزش دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید