74 جهانگرد خارجی در ایران ، فقط 175 میلیارد تومان خسارت پرداخت شد

به گزارش مجله پیامک مسعود، مونسان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری از ورود 74 توریست خارجی در سه ماه اول سال اطلاع داد و گفت: اگرچه توریستی 12 هزار میلیارد تومان خسارت دید اما تنها 175 میلیارد تومان آن پرداخت شد.

74 جهانگرد خارجی در ایران ، فقط 175 میلیارد تومان خسارت پرداخت شد

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و جهانگردی در گفتگوی ویژه خبری که شب گذشته انجام شد، درباره بودجه وزارت میراث فرهنگی گفت: بودجه ما نسبت به سایر وزارتخانه ها تقریباً 50 درصد آخرین وزارتخانه است. فکر می کنم وزارت ورزش حدود 2,400 میلیارد تومان بودجه دارند ما یک هزار و 400 میلیارد تومان بودجه داریم. کل بودجه حوزه میراث فرهنگی کشور 260 میلیارد تومان است. اگر این را تقسیم بر 32 هزار اثر ثبت ملی کنیم به هر اثر تاریخی تنها 5 میلیون تومان بودجه می رسد یعنی تحت جمشید را باید با 5 میلیون تومان اداره کنیم. کار سختی است کوشش شد که مردم را به یاری بیاوریم. آئین نامه میراث بانان افتخاری را ابلاغ کردیم. با انتقاداتشان ما را فعال تر می نمایند. پس آنها بهترین محافظان میراث فرهنگی هستند. ما بخشی از بناهای تاریخی را به مردم واگذار می کنیم اکنون دو هزار پروژه مرمتی در کشور داریم که با مشارکت مردم در حال اجرا است.

تنها 175 میلیارد تومان خسارت پرداخت شد

وی درباره خسارت کرونا به جهانگردی نیز گفت: برآورد میزان خسارت کرونا به صنعت جهانگردی تا مرداد حدود 12 هزار میلیارد تومان بوده است و تعداد افرادی که بیکار شدند نیز بسیار زیاد بود. برای حمایت از این بخش ها اقدام فوری داشتیم و امهال اقساطی که گرفته بودند انجام و فرصتی برای پرداخت حق بیمه ها و اقساط داده شد. تا الان از 12 هزار میلیارد تومان خسارت تنها 175 میلیارد تومان، آن هم در قالب وام پرداخت شده است و منوط شده به اینکه حفظ اشتغال داشته باشند این اتفاق جذابیتی برای بخش های جهانگردی نداشت. من نگران هستم. امید داشتیم که شیوع کرونا کم گردد اما همچنان این بیماری در جهان می تازد.

وزیر میراث فرهنگی همچنین درباره سفرهای اجرا شده توسط مردم و اظهارات اخیرش نیز شرح داد: در تعطیلات خرداد ماه با اجازه ستاد کرونا یک نفس کشیده شده و با حجم سفری که رخ داد؛ هتلداران گفتند چک هایی که بابت عید داشتند را پرداخت کردند اما الان موج دوم را در پی داریم.

وی در پاسخ به این موضوع که سفر باعث شیوع بیشتر بیماری شد گفت: بخش سفرهایی را داریم که مردم انجام می دهند و سفرهای برنامه ریزی شده را داریم که سفرهای در قالب تور برگزار می گردد ما کاملاً با وزارت بهداشت هماهنگ هستیم. هر چه که ستاد تصویب کرد را رعایت کردیم و وزارت بهداشت هیچ وقت هتل ها را تعطیل نکرد بلکه پروتکل را ابلاغ کرد. در تورهای جهانگردی نیز فاصله های اجتماعی رعایت می گردد. اما حجم سفرهای بی قاعده بود که باعث نگرانی وزارت بهداشت شد. متأسفانه به ما هم آسیب زد. بیان من هم در چند روز دیگر به شکل متفاوتی منعکس شد منظور من این بود آنچه که در حوزه کنترل ما و وزارت بهداشت رخ داده در چارچوب بوده و آسیبی نزد. اما حجم سفرهای بی قاعده حتماً آسیب هایی را داشته است و ما از مردم می خواهیم آنچه که وزارت بهداشت توصیه می نماید در اولویت باشد.

74 جهانگرد در سه ماه اول سال به ایران آمدند

وی درباره تعداد جهانگردان خارجی در کشور نیز گفت: در سال 98 که انتهای آن با شیوع ویروس روبرو شد 8 میلیون و 700 هزار جهانگرد خارجی داشتیم. در سه ماهه سال گذشته حدود دو میلیون و 300 هزار جهانگرد داشتیم که این میزان در سه ماهه اول سال با افت شدیدی همچون کشورهای دیگر روبرو شد و در ایران تنها 74 جهانگرد خارجی داشتیم.

مونسان گفت: در نظام های مالی ترکیه، جهانگردی در اولویت های یک و دو واقع شده است ولی در ایران هرگز این طور نبوده است. تا قبل از کرونا برای بازارهای هدف برنامه ریزی نموده بودیم اتفاقات بدی برای جهانگردی در سال گذشته افتاد که همه اینها به جهانگردی ضرر زد. اکنون در دوران کرونا جهانگردی ترکیه و دوبی فعال شده ولی ما هنوز این اجازه را نداریم چون اولویت با سلامت مردم است. هر زمان که ستاد کرونا این اجازه را بدهد ما هم آمادگی داریم تا جهانگردی خارجی را فعال کنیم.

مونسان درباره حضور در نمایشگاه های جهانگردی خارجی گفت: ما در همه نمایشگاه های جهانگردی جهان حضور داریم مثل آلمان و اسپانیا و عمده بازاریابی جهانگردی خارجی هم در این دو نمایشگاه اتفاق می افتد. برای 20 نمایشگاه خارجی برنامه ریزی شده بود که به کرونا خورد. با توجه به موجودی مان توانستیم سال گذشته در 15 نمایشگاه حضور داشته باشیم.

وی اضافه کرد: وقتی در نمایشگاه های خارجی حضور پیدا می کنیم کل اقلام صنایع دستی را می فروشیم حتی کم هم می آورند چون مورد اقبال خارجی هاست. بخشی از صنایع دستی هم اینترنتی فروخته می گردد ما سعی کردیم در نمایشگاه های صنایع دستی خارجی شرکت کنیم فروش صنایع دستی در نمایشگاه های داخلی هم خوب است. اگر ستاد کرونا اجازه دهد می توانیم نمایشگاه صنایع دستی سال جاری را نیز برگزار کنیم.

منطقه آزاد مکران

وی گفت: ما کار مقایسه ای با چند کشور جهان که چه حمایت هایی از هنرمندان نموده اند انجام داده ایم و آن را به دولت نیز فرستادیم اما شرایط درآمدی دولت طوری نیست که بتوان آن را در سطح جهانی مقایسه کرد. در واقع ما باید در حوزه سرمایه در گردش یا مالیات نیز یاری می کردیم. دوستان در سازمان مالیاتی نیز نظر خودشان را دارند کاهش شدید درآمدهای نفتی بار خودش را روی درآمدهای مالیاتی انداخته است. فقط هم ما نیستیم. صنوف هم آسیب دیده اند. بسته دیگری با معاونت مالی ریاست جمهوری در حال آنالیز است که حداقل برای مالیات های سال 98 فشار وارد نگردد. قرار شده که 7 ماهی را تا سرانجام سال فرصت دهند.

مونسان اعلام کرد: یکی از بخشهای مهم برای سواحل مکران بخش جهانگردی است که برنامه ای را برای آن تهیه نموده ایم این ظرفیت وجود دارد که برای اولین بار منطقه آزاد جهانگردی در مکران داشته باشیم. تا به حال مناطق صنعتی و تجاری داشته ایم. مکران سواحل بی نظیری دارد. پیشنهادمان را برای معاون اول فرستاده ایم. باید به تصویب مجلس برسد.

اتفاقی که برای یک جهانگرد افتاد

مونسان درباره اتفاقی که برای یکی از جهانگردان در جریان سفر به جنگل های گلستان افتاد گفت: این تورها غیر مجازند ما آنها را در چرخه جهانگردی نمی دانیم. تورهای جهانگردی یعنی آنها که در سامانه ما وجود دارد و کد می گیرند و ضوابط ما را رعایت می نمایند و اگر اتفاقی بیفتد حتماً جریمه می شوند. اما گروهی خارج از قاعده به نقاطی رفته و اتفاقات ناگواری هم برایشان افتاده است. آنچه که اختیارات قانونی ماست برخورد با تورهای مجاز است. اگر هم وطنی به سفری رفت و برایش اتفاقی افتاد مربوط به حوزه ما نمی گردد و به لحاظ قانونی هم نمی توانیم کاری کنیم.

منبع: چمدان
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1055

به "74 جهانگرد خارجی در ایران ، فقط 175 میلیارد تومان خسارت پرداخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "74 جهانگرد خارجی در ایران ، فقط 175 میلیارد تومان خسارت پرداخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید