اهداف خطرناک معلم 33 ساله ترامپ

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران، گروه بین الملل-رضا عمویی: وقتی دونالد ترامپ، تبلیغات رسمی ریاست جمهوری خود را از تابستان 2015 شروع کرد، کمتر کسی انتظار داشت که او ساکن بعدی کاخ سفید پس از باراک اوباما باشد.

اهداف خطرناک معلم 33 ساله ترامپ

سخنان و شعارهای تبلیغاتی ترامپ آن چنان عوام پسند و احساسی بود که بسیاری از کارشناسان عملی شدن این ادعاها را در جامعه چندفرهنگی آمریکا به سختی متصور می شدند، اما در کمال ناباوری ترامپ به کاخ سفید راه یافت و سخت گیرانه ترین سیاست های ضدمهاجرتی آمریکا را از زمان استقلال این کشور دنبال کرد.

ترامپ در تبلیغات ریاست جمهوری خود در ارتباط با مهاجرت از کشیدن دیوار مرزی در جنوب آمریکا، ممنوع کردن ورود مهاجران به گفته او دردسر ساز و از همه مهمتر بستن مرزهای آمریکا به روی لاتین تبارهایی سخن گفته بود که کمتر دل به کار بسته و آمریکا را فقط برای خوش گذرانی انتخاب نموده اند.

بسیاری ترامپ را تاجر موفقی دانسته بودند، اما فکر نمی کردند او بتواند در میدان سیاست این چنین بی پروا سیاستمداران قدر و کارکشته ای مانند هیلاری کلینتون را شکست دهد، اما پیرمرد تاجر در گردهمایی های انتخاباتی خود آن چنان انگشت اشاره همه بدبختی ها و بیکاری ها در آمریکا را به سمت مهاجران غیرقانونی نشانه گرفت و شعار آمریکا اول را با حرارت تکرار می کرد که حامیانش گاه با اشک او را تشویق می کردند.

اما ترامپ در این صحنه آرایی ها تنها نبود و پشت صحنه آن همه شورآفرینی پیرمرد 73 ساله، استیفان مایلر 33 ساله قرار داشت که هنوز هم از اصلی ترین شخصیت ها در تیم مشورتی چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکاست.

نویسنده جوان و برندساز

مایلر در دوران کارزار تبلیغاتی ترامپ مسئول پاسخگویی به پیغام ها و تلفن ها بود و کمتر در صحنه های عمومی خود را نشان می داد، اما کار مهم تر و اصلی او در زمان رقابت های انتخاباتی، فراوری محتوا بود. سابقه این نویسنده جوان در فراوری محتوا تا بدان جا مطرح است که به نویسنده برندساز معروف شده و بعضی چهره های مطرح سیاسی آمریکا، شهرت خود را مدیون سخنرانی هایی از پیش نوشته شده از سوی مایلر می دانستند.

مایلر حتی قبل از سخنرانی ها به ترامپ یاد می داد که چه موقع آرام تر صحبت کند و یا اوج بگیرد تا احساسات مخاطبان را برانگیزد.

با وجود گذشت دو سال و نیم از عمر دولت ترامپ، مایلر همچنان یکی از بااعتمادترین و بادوام ترین اشخاص نزدیک به ترامپ است که به گفته منابع کاخ سفید قدرت او تنها از سوی رقیب قدرتمندش، جرد کوشنر، داماد ترامپ به چالش کشیده می گردد.

مایلر چگونه به تیم ترامپ وارد شد

نگاهی به سابقه مایلر نشان می دهد که او پیش از ورود به تیم ترامپ، به عنوان مشاور مطبوعاتی جف سشنز فعالیت می نموده است و در واقع جف سشنز پل مایلر برای ورود به کاخ سفید بوده است.

جف سشنز از جمله سناتورهای جمهوری خواه و به شدت محافظه کار آمریکا بود که در حد فاصل سال های 1997 تا 2017 به عنوان نماینده ایالت آلاباما در مجلس سنا فعالیت می کرد و با ورود ترامپ به کاخ سفید به عنوان دادستان کل آمریکا منصوب شد، هرچند ماجرای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا به استعفای اجباری سشنز به درخواست ترامپ منجر شد، چون ترامپ معتقد بود که سشنز به عنوان مسئول سابق کمپین انتخاباتی اش، خود را از تحقیقات پیرامون دخالت روسیه در انتخابات کنار کشیده و حال به عنوان دادستان کل همکاری لازم را با او ندارد.

سشنز در دوران حضور در کنگره نیز از مخالفان مهاجرت چه قانونی و چه غیرقانونی بود. او با طرح اصلاح جامع مهاجرتی 2006، 2007 و 2013 مخالفت کرد و گفت که ایجاد مسیری برای شهروند شدن مهاجرین غیرقانونی، حاکمیت قانون را تضعیف می نماید و ورود کارگران مهمان و مهاجرین دستمزدها را کم و بیکاری را برای شهروندان آمریکا زیاد می نماید.

او در سخنرانی ای در صحن سنا در 2006 گفت به طور بنیادین، هیچ یک از کسانی که از جمهوری دومینیکن به آمریکا می آیند به این خاطر نمی آیند که مهارتی دارند و به ما نفعی برسانند.

سشنز همچنین از جمله نخستین حامیان ساخت دیوار مرزی آمریکا و مکزیک است که آن را در دهه 1990 در کنگره مطرح نموده بود.

با این حال با وجود افول موقعیت سشنز و دوری او از مرکز قدرت در آمریکا، اما دستیار او، استیفان مایلر تا به امروز در کاخ سفید باقی مانده و میراث فکری ضدمهاجرتی دادستان سابق آمریکا همچنان در دفتر ترامپ پابرجاست.

مایلر تنها بازمانده مثلث ضدمهاجرتی ترامپ

اما استیفان مایلر و استاد سابق او، سشنز تنها دو ضلع مثلث ضدمهاجرتی ترامپ به شمار می روند و ضلع دیگر این مثلث، استیو بنن، مشاور جنجالی سابق ترامپ بود که در همان سال 2017 به دلیل اختلاف نظر با ترامپ از کاخ سفید جدا شد.

این سه نفر همیشه ستایشگر عملکرد یکدیگر در اقدامات علیه مهاجران بوده اند و از جمله بنن پیش از خروج از کاخ سفید از جف سشنز به عنوان رهبر جنبشی یاد کرد که خواستار متوقف کردن کلیه اشکال مهاجرت است و کار او را همسان جنبش حقوق مدنی دهه 1960 دانست.

با این حال اگرچه مایلر در حال حاضر تنها بازمانده این تیم سه نفره از مشاوران ترامپ در کاخ سفید به شمار می رود، اما نفوذ و قدرت مایلر بر عملکرد ترامپ بر هیچ کسی پوشیده نیست.

به گفته منابع کاخ سفید، ترامپ خودش به تنهایی توان و وقت لازم برای مطالعه مسائل مهاجرتی ندارد و به همین دلیل همه امور در این حوزه را به مایلر سپرده تا او هرگونه که می خواهد تصمیم گیری کند، چون ترامپ با اعتماد کامل به مایلر، اطمینان دارد که در حوزه مهاجرت و پیگری محدودیت ها، مایلر نیز به مانند خودش فکر نموده و تصمیم می گیرد.

نگاه ایدئولوژیک مایلر

در عین حال توجه به این نکته لازم است که تیمی که سرسختانه ترین سیاست های مهاجرتی آمریکا را در دولت ترامپ به پیش بردند، این رویکرد خود را با پیشینه ای ایدئولوژیک دنبال نموده است.

پیشتر سشنز برنامه ضدمهاجرتی مایلر را تحت عنوان پوپولیسم دولت ملی نامیده و آن را پاسخی به جهانی سازی و مهاجرت با توجه به احتیاج آمریکا اعلام نموده بود.

مایلر نیز خودش به همین رویکرد مشابه اعتراف نموده و به تازگی در گفتگویی که با واشنگتن پست داشته، ضمن انتقاد از گزارش های رسانه ای درباره قدرت و نفوذش در کاخ سفید، تاکید نموده که او فقط یک پوپولیست محافظه کار است و به اعتقادش شهروندی آمریکا یک چیز مقدس است. مایلر همچنین افزوده با توجه به اهمیت مهاجرت در آینده آمریکا، کوشش هایش را در دولت ترامپ در این حوزه متمرکز ساخته است.

از سوی دیگر با توجه به نزدیکی آرای مایلر و بنن می توان نتیجه گرفت که رویکرد ضدمهاجرتی مایلر بسیار متاثر از همان نحله فکری است که استیو بنن دنبال می نماید.

حدود دو سال پیش زمانی که استیو بنن در کاخ سفید در اوج قدرت بود، جِیسون هاروویتز در مطلبی در نیویورک تایمز به آنالیز آراء و اندیشه های استیو بَنِن پرداخت و او را معلم عقیدتی دونالد ترامپ نامید.

به گفته هاروویتز، یکی از تاثیرگذارترین افراد بر روی استیو بنن، فیلسوف مرموز ایتالیایی با نام ژولیوس اِوولا است که بنن در سخنرانی های خود از آن یاد نموده است. جالب است که اوولا به عنوان فیلسوفی ضد لیبرالیسم، ضد دموکراسی و از حامیان سرسخت فاشیسم به شمار می رود.

در این میان جالب تر آن است که استیفان مایلر در گفتگوی اخیر خود با واشنگتن پست با ستایش اقدامات و فعالیت های استیوبنن، به موسسه تازه تاسیس توسط بنن در بعضی کشورهای اروپایی اشاره نموده است. موسسه ای که دویچه وله آلمان آن را در راستای سازماندهی راست گرایان افراطی در اروپا توصیف نموده و دیلی بیست با استناد به اظهارات بنن گزارش داده است که این سازمان می خواهد برانگیزاننده قیام راست افراطی اروپا باشد، هرچند مایلر، مشاور پرنفوذ ترامپ، فعالیت های استیو بنن، مشاور اخراجی کاخ سفید را می ستاید.

از سوی دیگر با نگاهی به عملکرد و اظهارات مایلر، گرایش شدید او به راست افراطی روشن و از بدیهیات است، هرچند او در پاسخ به نقدهای که او را نژادپرست عنوان نموده اند، مدعی شده که این نقدها ناشی از حماقت منتقدان است.

حال آن چه اهمیت بیشتری می یابد نفوذ و قدرت فوق العاده استیفان مایلر در کاخ سفید است، تا بدان جا که جرد کوشنر، داماد ترامپ در رقابت برای کاهش نفوذ مایلر و ایجاد فاصله او با رئیس جمهور ناموفق بوده و براین اساس می توان گفت که دست راست پرنفوذ ترامپ، یک بنیادگرای نزدیک به فاشیسم است که اهداف خود را این روزها در قالب برنامه و سیاست های ضدمهاجرتی دولت ترامپ به پیش می برد.

بعضی کارشناسان غربی در ارتباط با نقش و نفوذ مایلر در کاخ سفید و نزدیکی همزمان او به استیو بنن اعلام نموده اند که مایلر در نظر دارد تا با برجسته کردن نقش فکری و فعالیت های استیو بنن، چهره ای بدیل را در مقابل جرج سورس، به عنوان چهره برجسته و حامی اقتصادی لیبرال های آزاد اروپایی ایجاد کند تا با تقویت صندلی بنن، مجالی برای رشد راست افراطی و فاشیسم در غرب فراهم گردد.

به عبارت دیگر تقویت راست افراطی، هدفی به شدت خطرناک و مخرب از سوی استیفان مایلر، معلم 33 ساله ترامپ است که این روزها در قالب برنامه های مهاجرتی به رئیس جمهور آمریکا دیکته می گردد و در بلند مدت می تواند با توجه به نگاه مخالفت آمیز و ضدبنیادین راست افراطی غرب به نظام ها و ساختارهای بین المللی، منجر به تضعیف بیش از پیش بسیاری از سازمان ها، نهادها و حتی پیمان های بین المللی گردد؛ خطری که امروزه در رفتار و علمکرد ترامپ در جریان خروج از پیمان آب و هوایی پاریس، توافق برجام، یونسکو و تشویق اعضای اتحادیه اروپا به خروج از این اتحادیه به خوبی قابل ردیابی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 229

به "اهداف خطرناک معلم 33 ساله ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف خطرناک معلم 33 ساله ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید