وین، کانونی مجدد برای مذاکرات داغ برجامی

به گزارش پیامک مسعود، دیپلمات های اعضای برجام از سه شنبه گذشته در سطوح مختلف در پایتخت اتریش سرگرم بحث و گفت وگو هستند تا برجام را به نحوی که مزایای ایران در آن قابل راستی آزمایی باشد، فعال نمایند.

وین، کانونی مجدد برای مذاکرات داغ برجامی

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین می گوید که دیپلمات ها و کارشناس های ایران و گروه چهار به علاوه یک در دو کارگروه برطرف تحریم و بازگشت ایران به تعهدات برجامی سرگرم رایزنی هستند. میخائیل اولیانوف در توئیتی از پیشنهاد هیات روس در جلسات کارشناسی اطلاع داد که به تعبیر او منجر به پیشرفت مذاکرات و بازگشت برجام به ریل اصلی خواهد شد.

اعضای برجام روز سه شنبه پس از ساعت ها بحث وآنالیز در چارچوب هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام توافق کردند تا دو گروه کارشناسی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در خصوص جنبه های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم ها مذاکره نموده و نتیجه را به کمیسیون گزارش نمایند. بر اساس توافق به عمل آمده، فردا (آدینه) مجددا کمیسیون مشترک در سطح معاونان و مدیران سیاسی تشکیل می شود و بار دیگر در خصوص موانع گفت و گو می شود.

مذاکرات تیم فنی پشت درهای بسته در جریان است و کسی از محتوای آن آگاه نیست. ایران که 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع نموده می گوید که عجله ای برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات برجامی ندارد و در صورتی که ما ببینیم طرف های مذاکره نماینده به دنبال اتلاف وقت هستند و یا به دنبال اهداف دیگری هستند مذاکرات را در همین سطح نیز متوقف خواهیم کرد.

جمهوری اسلامی تاکید دارد هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

در همین پیوند رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به وین سفر نموده تا پیرامون برطرف تحریم های واشنگتن و بازگشت تهران به اجرای تعهدات برجامی در جلسات کارشناسی شرکت کند. البته معین نیست که نحوه گفتگو میان تیم های کارشناسی ایران وگروه 4 به علاوه یک با تیم ایالات متحده، درحالی که تهران می گوید در هیچ نشست مشترکی با نمایندگان ایران حضور ندارند چگونه صورت می گیرد.

مالی معتقد است که سیاست فشار حداکثری ترامپ را شکست خورده و بازگشت به توافق هسته ای ایران به نفع آمریکا و شهروندان آن است. او در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا در اظهار نظری که بیانگر استیصال کاخ سفید برای بازگشت به برجام است توضیح داد: ما با هر کسی که در ایران قدرت داشته باشد مذاکره خواهیم کرد. اشاره او به انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران و برآورد طرف های غربی پیرامون روی کار آمدن دولتی است که مایل به مذاکره درباره برجام نخواهد بود.

این دیپلمات آمریکایی طی دو روز گذشته با شماری از اعضای برجام، وزیر امور خارجه اتریش و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ملاقاتهای دوجانبه ای را داشته است. رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در توئیتی به ملاقات با مالی اشاره و توضیح داد که این سازمان برای حمایت از رایزنی های جاری از نظر فنی و بی طرفانه آمادگی دارد. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه هم گفت وگوهای با نماینده آمریکا را صریح و کاسب کارانه خواند و گفت: درباره مسائل مربوط به اجرای کامل برجام از سوی تمام طرف ها رایزنی کردیم

وزیر امور خارجه اتریش هم در ملاقات با دیپلمات آمریکایی از کوشش های فشرده دیپلماتیک در راستای حفظ برجام استقبال و این توافق را بهترین سازوکار برای جلوگیری از رقابت تسلیحات اتمی در خاورمیانه توصیف کرد.

در همین حال، سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین تاکید دارد اگر ایالات متحده درباره بازگشت به برجام جدی است باید تحریم های اولیه و ثانویه علیه ایران و کشورهای ثالث را برطرف کند. ونگ چون طی دو روز گذشته با نمایندگان ایران، اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه ملاقاتهای دوجانبه داشته و بر لزوم بازگشت آمریکا و ایران به برجام در اولین فرصت، تاکید نموده است.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رییس هیات ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام نیز علاوه بر ملاقاتهای دوجانبه با اعضای توافق دیروز با وزیر امور خارجه اتریش ملاقات و گام های عملی را که دولت آمریکا باید برای بازگشت به برجام بردارد تبیین کرد.

در این ملاقات که در فضایی محبت آمیز برگزار گردید، روابط دوجانبه مرور و ضمن تاکید بر اراده دو طرف برای تعمیق همکاری های فیمابین در حوزه های مختلف، در خصوص مسائل مورد علاقه طرفین رایزنی شد.

در این ملاقات همچنین آخرین شرایط گفت و گوهای نشست کمیسیون مشترک برجام در وین مورد بحث و آنالیز نهاده شد و در این رابطه، عراقچی ضمن تشکر از کوشش ها و میهمان نوازی های دولت اتریش، مواضع کشورمان در این خصوص و لزوم برطرف کامل تحریم ها را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه اتریش نیز ضمن تاکید بر آمادگی دولت اتریش برای ارائه تسهیلات لازم و بذل هرگونه کوشش برای ایجاد فضایی مناسب به منظور برگزاری این گفت و گوها در وین تاکید و ابراز داشت، برجام و تداوم آن به نفع همه ماست.

مذاکرات کارشناسان و ملاقاتهای دوجانبه دیپلمات های ارشد، امروز هم در هوای ابری وین ادامه دارد تا بن بست برجام شکسته و به راستا اصلی بازشود. اصلی ترین مانع در این زمینه فقدان اعتماد ناشی از خروج آمریکا از برجام است که پیشرفت مذاکرات را کند نموده است.

واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد. رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

دیروز ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعتراف کرد: گفت وگوها در وین سخت خواهد بود و به دلایل مختلفی از جمله نبود اعتماد بین تهران و واشنگتن، شاهد چالش هایی خواهیم بود. وی در عین حال مدعی شد که واشنگتن آماده است گام هایی را برای بازگشت به پایبندی به توافق هسته ای برداشته و برطرف تحریم هایی را که مرتبط با برجام نیستند نیز درنظر بگیرد.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسؤولیت پذیر بارها تاکید نموده است که در صورت لغو تمام تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، به اجرای کامل برجام باز می شود.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیروز در حساب کاربری خود در توییتر تاکید نمود: تنها راه بازگشت آمریکا به توافق، عبارتست از پایبندی کامل و برطرف موثر تمام تحریم های اعمال، بازاعمال یا تغییر برچسب داده شده. خطیب زاده اضافه کرد: تنها پس از آن ما تدابیر جبرانی خود را متوقف می کنیم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1466

به "وین، کانونی مجدد برای مذاکرات داغ برجامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وین، کانونی مجدد برای مذاکرات داغ برجامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید