مسکو: آمریکا پیشتر بیان کرد که در برجام نیست

به گزارش پیامک مسعود، هیئت نمایندگی روسیه در وین امروز دوشنبه و در واکنش به بعضی ادعاها مبنی بر اینکه آمریکا هنوز خود را از طرف های برجام می داند در پیامی توئیتری نوشت: آمریکا در هشتم ماه می سال 2018 گفت که به عضویت خود در برنامه جامع اقدام مشترک خاتمه می دهد و از آن بیرون می رود.

مسکو: آمریکا پیشتر بیان کرد که در برجام نیست

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

هیئت نمایندگی روسیه در وین در این خصوص توضیح داد: اکنون ادعاهایی وجود دارد که آمریکا هنوز خود را یکی از طرف های برجام می داند. آیا این یک موقعیت شبیه به Catch-22 برای ایران، شورای امنیت سازمان ملل و تمام دنیا است؟

لازم به ذکر است، Catch-22 نام یک رُمان آمریکایی با موضوع جنگ است و از آن در استعاره از شرایط سخت یا یک معضل استفاده می گردد که به دلیل وجود موقعیتی متناقض و محدودیت های وابسته به آن، گریزی از آن نیست.

لازم به ذکر است، نیویورک تایمز پیشتر در گزارشی از نقشه جدید مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا علیه ایران اطلاع داد و گفت وی به دنبال عذر و بهانه ای قانونی است که با اتکا به آن، دولت واشنگتن را همچنان یکی از طرفین برجام جا بزند؛ آن هم با این نیت که به عنوان ذی نفع، شورای امنیت سازمان ملل را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، تحت فشار قرار دهد.

این در حالی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر ودر 8 ماه می سال 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) در اقدامی یکجانبه، از توافق هسته ای با ایران پا پس کشید و قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرد.

البته در این استدلال حقوقی، به جای عضویت از واژه مشارکت/participation استفاده خواهد شد تا پشت پا زدن ترامپ به برجام توجیه گردد.

همزمان با ارائه نسخه قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، چند روزی است که راهبرد جدید دولت ترامپ هم در حال تدوین است.

در حالی که دور قبلی تحریم های تسلیحاتی در ماه اکتبر به خاتمه می رسد، پمپئو با اشراف به این مسئله که به احتمال زیاد پیشنهاد تمدید آن با مخالفت روسیه و چین روبرو خواهد شد؛ به دسیسه جدیدی روی آورده است.

چنانچه تمدید تحریم تسلیحاتی میسر نگردد و آمریکا خود را همچنان یکی از طرفین برجام معرفی کند؛ می تواند از حق خود به عنوان عضو ذی نفع در توافق برای فعال کردن مکانیسم ماشه (snap back) و بازگرداندن همه تحریم های نفتی و بانکی که پیش از برجام وجود داشت، استفاده کند.

در صندلی تئوری، بازگشت به تحریم های سابق به منزله ملزم بودن همه اعضای سازمان ملل به تبعیت از آن است.

دیپلمات های اروپایی که در جریان راهبرد جدید دولت واشنگتن هستند می گویند، پمپئو و ترامپ به دنبال بازگشت گزینشی به برجام هستند تا دستورکار خود را پیش ببرند.

قرار است این راهبرد در فصل پاییز و در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری 2020 که در ماه نوامبر عملی گردد.

اما از محاسبات سیاسی که بگذریم، نقشه اصلی دولت ترامپ بسیار فراتر از اعمال تحریم های سنگین علیه ایران است و در واقع، آنها می خواهند با در هم کوبیدن برجام، تهران را وادار به رها کردن توافق منسوب به دولت اوباما نمایند و آن را با توافق جدیدی که مورد تائید ترامپ است، جایگزین نمایند.

پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در بیانیه ای خطاب به نیویورک تایمز مدعی شده که آمریکا نمی تواند ظرف 6 ماه آینده، به ایران اجازه خرید تسلیحات متعارف را بدهد و اوباما هرگز نباید با لغو تحریم تسلیحاتی این کشور موافقت می کرد.

وی در ادامه ادعاهای خود اضافه نمود: آمریکا آماده است تا از همه گزینه های دیپلماتیک برای تضمین تداوم تحریم تسلیحاتی ایران استفاده کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 864

به "مسکو: آمریکا پیشتر بیان کرد که در برجام نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: آمریکا پیشتر بیان کرد که در برجام نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید